bugün

Dedelerimin izmir'e yerleşme nedeni. 1938 yılı dedem ve altı kardeşinin hayatını değiştiren bir tarihtir. köylerinde yaşar, tarlalarını ekerler, aşiretleriyle gurur duyarlar, hani bildiğiniz anadolu köylüleri gibi hayatlarını sürdürürlermiş. tek farkları türkçe konuşmuyor ve mezheplerinin Alevilik olmaları.

Nerden bilsinler bu kadar nefret edildiklerini, bu kadar sevilmediklerini? isyan mı katliam mı her neyse başlar ve işte büyük kardeşin iki çocuğu ve eşi öldürülür evine geldiğinde, ne olduğunu anlamayan dede, ortanca kız kardeşlerinin kaç demesiyle dağa kaçmaya başlar iki kardeş koşarlar, neden kaçtıklarını bilmeden. fakat köylerinde hala altı kardeşleri vardır. ilerde bu kardeşlerden biri annemin babası olacak, diğeri ise babamın babası olacaktır (anne ve baba amca çocukları). dağın yamacında kaçsak mı, kaçmayıp kardeşlerin yanına mı gitsek diye düşünürken, köyden yükselen dumanları görürler. En büyük kız kardeş, annesi, babası ve altı komşusuyla yakılırlar. diğer erkek kardeşlerden biri kaçıp dereye saklanır. fakat en çaresiz kız kardeş munzur deresine atılır. Geriye kalan iki kardeşten biri kurşuna dizilenlerden olur fakat ölmez sol kolunda hasar kalır ama hayata devam eder. diğer kardeş çok küçüktür ve askerlerden bir tanesi (allah bin kere razı olsun ondan) vurmaya kıyamaz. dereye atılıp kurtulan kız kardeşin kulak zarında yırtılma olur, su basıncından dolayı, daha sonra kulakları iltihaplanır. kulakları duymaz hale gelir. erkek kardeşlerin tamamı farklı soy isimleri verilerek türkiye'nin farklı bölgelerine sürülüor. kız kardeşlerin biri o dönem açılan kız okullarına alınır.

erkek kardeşler ise trenlere yüklenip sürüldükleri vilayetlerin tren garlarında öylece bırakılır. Zazacadan başka dil bilmeyen binlerce insan hayatlatlarının dönüm noktasını yaşamaktadırlar. kardeşler yıllarca birbirlerini ararlar üç erkek kardeş birbirlerini altı sene sonra bulurlar. 9 sene sonra ise en küçük erkek kardeşlerini ve 24 sene sonra sağır kız kardeşlerini buluyorlar. fakat diğer kız kardeşlerini bulamadılar. babam gecen seneye kadar aradı halası yaşıyor mu diye ama bulamadılar. kendi ölmüş olabilir en azından çocuklarını bulsak o da yeter bize. bulamamızın nedeni okullara gidenlerin Zazaca isimleri de değiştirilmiş, o yüzden bulmak çok zor.

ben ise izmir'de doğan ikinci kuşağım ve hayatta en çok değer verdiğim şeylerden biri Türkiye, bu memlekette huzurun barışın her daim olmasını cani gönülden istiyorum. iş bilmez siyasetçilerin yanlışları yüzünden ülkemdeki etnik kimliklerin birbirine düşman olmasını istemiyorum.

Allah bir daha asla hiçbir millete, dine, mezhebe böyle acılar yaşatmasın. Pirimiz ali'nin buyurduğu gibi; Hayatın karşına çıkardığı müşkül hadiselere sabır ve tahammül et. Onları hiç kimseden bilme ve hiç kimseye karşı kalbinde bir adavet besleme; hiç kimseye hiddet ve şiddet gösterme. Bu suretle hareket edersen en büyük müşkülleri bile yenersin ve sen de "insan-ı kamil" mertebesine erersin.
gerici bir ayaklanmadan devrimcilik çıkartılan isyan.
arkadaşlar herhalde genç cumhuriyetin ulus olaktan vaz geçip özerklik vermesini yönetimi aşiret reislerine teslim edip isyancılardan da turşu yapmasını bekliyorlar bu konu açılınca.
tümüyle aşiret düzenini korumak için yapılmış olup her nasılsa devrimci ilan edilmiş gerici bir isyandır. -elbette tc ye karşı olan herşey devrimcilik(!) ise o başka...-
ilerici bir ayaklanma olarak gösterilmeye çalışılan ayaklanmadır.
önderliğinin niteliği gericidir. Bölgedeki feodal kalıntıların feodal beylerin cumhuriyete karşı kışkırttıkları bir grup cahil kürdü kullandığı ayaklanmadır. ayaklanma özgürlük amaçlı değil ağaların ağalıklarını sürdürmesi amaçlıdır.
su batida yasayan herkesin rahatsiz oldugu kürtler var ya bi cogu bu isyan ve bundan sonraki dersim isyanlarinda sürüldü oraya.
Harekatta yer almış bir askerin anlatıları
http://www.savaskarsitlar...ID=5&ArsivAnaID=37340

edit: linke olumsuz oy vermek de neyin nesi allah aşkına yav.
cumhuriyetimizin yüzleşmesi gereken ayıplarındandır.
bir ülkenin bütünlüğü vardır;
haklı olsa da bazı ayrılık düşüncelerine taviz vermemektir..

bir ülkenin bütünlüğü vardır;
artniyetli ayrılıkçı düşüncelere her zaman düşman olmaktır..

dersim katliamı..
bu düşüncelerin neresindeydi, kurtuluş savaşındaki saflarda hangi propagandayla şu an yaşadığımız toprakların bütünlüğünü sağlamakla yükümlüydü bilinmez.

sabiha gökçen..
dersim halkının üzerine, katliamda değil de kurtuluş savaşında o bombaları halkın üzerine bırakıp da o halkı katletseydi şu an bu vatan olur muydu o da bilinmez..

geçmişle mi, gelecekle mi yaşanmalı..

o da bilinmez..
(bkz: where is dersim)
kim tarafından yapılmıştır, yaptırılmıştır hala meçhuldur!(benim için malum kişiler) öldürülenlerin çocukları öldürenlerin yılmaz savunucusu olmuştur. bizler ise bu ikiyüzlülüğü ibretle izliyoruz.

chp'nin oy aldığı kesimin büyük kısmı alevi ve doğuda yaşamayan kürt kesim değil mi?
dersim'de devletin dini baskı yüzünden katliam yaptığını iddia edenler rejimin laik cumhuriyet olduğundan habersiz mi. yoksa atatürk alevi düşmanı mı diyeceksiniz?

konuyu anlamlandıramamışlar için özetleyelim.chp kimlerden oy alır? ulusalcılardan, akdeniz bölgesinde yaşayan alevilerden, doğudan batıya sürülen alevi ve kürtlerden... zamanında ulusalcıların sürdüğü alevi ve kürtler neden kendilerini sürenlerle beraber derseniz bu tam bir rejim başarısı. alevi dostlarımız "sünnilerin düşmanı düşmanımdır" prensibini benimsemiş ve laiklik onlara fazla zarar veren bir öge olmamış, bu nedenle ulusalcılar ile beraber olmaktan hiç gocunmamışlardır. sonuç olarak ulusalcılık ve alevilik birbiri içinde eritilmiş.

osmalı döneminde ve dersim'de katliama uğrayıp konya çöllerine sürüldüğü halde chp'den atilla kart gibi bir milletvekili çıkaran kürt köylerine ne demeli? kürt açılımına şiddetle karşı çıkan chp'lilerin kökenine bakarsanız çoğunluğu kürt, alevidir. yine de gelecek seçimlerde bu insanların tekrar milletvekili olmasını beklemekteyim. doğu'da yaşamasalar da hala aşiret havası içinde hangi parti olduğuna bakılmaksızın oy veriyorlar. yine de bir düşüş olacaktır. arada mhp malı götürecek.
doğruluğu tartışılır bir sav.
keza doğru ise şu soru işareti oluşur, neden dersim?

(bkz: buna ne dersin)

neden dersim sorusunu anlamayanlar için edit: neden tunceli'ye dersim diyorsunuz demiyorum, eğer katliam doğru ise neden dersim'de yapıldı bu katliam.
--spoiler--
"dedim ki kardeşim nerede?

kardeşim şöyle diz çökmüş yönünü o taraf dönmüş, sandığın kilidi, nüfus kağıdı yeleğin cebiyle birlikte yerdeydi

ben sandım ki sağdır. meğer ki ortadan biçmişler gövdesi olduğu gibi yere dikilmiş. Zannedersin ki sağdır.

Neyse ellemedim, gideyim evden insanları getireyim de cesetleri kaldırayım dedim.

Ardından başka insanlar da gitti. Onları Xec'te kırdılar. Biz artık gitmeye cesaret edemedik, cesetleri dağda kaldı.

Bu evler kadar ceset yığmışları üst üste, bu evler kadar. sarı saçlı çıplak bir çocuğu ölü yığınının tepesine dikmişlerdi... dağ meltemini vurdukça çocuğun sarı saçlarını bir tarafa doğru dalgalandırıyordu.

Gavur bile halimize ağlardı; gavur, gavur"
--spoiler--
--spoiler--
"laç deresinde vurulmuştu o, öldürülmüş. asker gitmiş ki çocuğu etrafında dolanıyor. kayınbabam anlattı, o askerin milisiymiş.

çocuk etrafında dolanıyor, gidip annesinin memesini emiyor, memeleri dışarı çıkmış, gidip biraz emiyor sonra gidip kumda oyun oynuyor, kumda oyun oynuyor sonra gidip tekrar meme emiyor.

Askerlerin başındaki subay "yazıktır karışmayın, zaten kendi kendine ölür" diyor. "annesi ölmüş o kendi halinde ölür, karışmayın." Karışmamışlar, o subay orada karışmamış.

Biz biraz uzaklaşınca, arkamızdan askerin biri çocuğu süngüleyip nehire fırlattı.
--spoiler--
(bkz: Halepçe nin üstü duman munzurun gözlü yaşlı)
"Biz Tanrı'nın kullarının kalbinde bulunduğuna inanırız. Her nerede dürüst bir adam varsa onun kalbinde de bir Tanrı vardır." düşüncesinin boy verdiği topraklarda yaşamış insanların isyanı.
ardından gerçekleşen katliam bir pisliktir. ve bu pisliği ancak devrim temizler.
SENiN HiLE VE YALANLARIN iLE
BAŞA ÇIKAMADIM BU BANA DERT OLDU,
KARŞINDA DiZ ÇÖKMEDiM YA,
BU DA SANA DERT OLSUN !"
dersimi aldım da ediyorum isyanı.
isyanda niceleri dağların anahtarını kaybetmiştir.

(bkz: mı kilıte kou kerde vındi)
tunceli kanunu olaya öncü olmuştur. her ili o zamanlar bir vali yönetirken tunceliyi komutan yönetecek ve sürgün etme yetkisi olacaktır. dersim isyanı kürt grupların ayaklanmasıdır o sıralar 18 ayaklanma olmuş 17si doğuda olmuştur doğuda olmayan ise menemen ayaklanmasıdır. o zaman ki hükümet bu olayın üzerine fazla şiddetle gitmiş sadece olaya karışan eskıyaları yağmacıları değil sivil insanlarıda cezalandırmıştır. sivil zahiyat verilmiştir.. burda amaç bunları ellemedikçe yeniden ayaklanıyorlar şu an ki ayaklananları alsak bir şey değimeyecek kökten alalım bir daha ayaklanmasınlar mantığıdır.
sayin onur öymenin bugünkü açılım davalarına ve ona karşı çıkışlara özleştirdiği daha doğrusu isyanın bastırılışına, biz de ne gerekiyorsa onu yapacağız şeklinde atıfta bulunmasıyla bir kez daha belleğimizde yer edinen isyandır. isyan çok şiddetli şekilde bastırılmış ve binlerce kişi sürgün edilmiştir. cumhuriyet halk partisinin programında ise şiddete ve kaba kuvvete yer yoktur. Ayrıca olayın üzerinden 72 yıl geçmiştir, insanların yaralarını deşmeye ne gerek vardır.

(bkz: elma ile armut toplanmaz)
Bölgeye uygulanmaya çalışılan büyük bir asimilasyondur. Hatta bu asimilasyon öyle bir hal almıştı ki. insanlar anadillerini konuşmasın, kültürlerini yaşamasın hatta kim olduklarını unutsunlar diye diğer şehirlere zorunlu şekilde göç ettirilmiştir. Göç ettirme de ilginç olan nokta ise bir ailenin topluca göçü değil. Ailenin fertlerini bile ayrı ayrı şehirlere göndermişlerdir.

Bunun dışında bölgeye onlarca askeri harekatta olmuştur.
(bkz: kürtlere saddam ın yaptığını yapalım)
isyanı adında bir ders olması ve dersının ne oldugu sorulan ogrencının verdıgı cevaptır.
genç cumhuriyete kafa tutmaya kalkan alevi-kürtlerin hadlerinin bildirildiği isyandır.

edit: ağır hakaret içerdiği iddia edilen öğeler moderasyon tarafından sildirilmiştir.
duygu sömürüsü.boş bir başka balon.
devlet bizi vuruyor,katlediyor ühühühü. Ulan salaklar bok yaşardınız o devlet kurulmasaydı,paslı bir süngüyle geberip giderdiniz ! Utanmadan çamur atıyorsunuz. Anlayamıyorum,bazı sosyalistlerin kürt milliyetçiliği yapmalarını. Bu mudur devletçilik ? Bu mudur devrim ? Bu mudur sol ?
üzeri öylesine ustaca örtülmüştür ki, devletin kendi halkından olan sivil 10.000 tane insanı * katletmesi bugün bile tartışılır. sabiha gökçen bize kahraman olarak anlatılmıştır mesela. cevdet sunay cumhurbaşkanımızdır, seyit rıza devlet düşmanı bir vatan hainidir..

çok sevdiğimiz insan mı?

(bkz: http://www.ataturk.net/foto/1937/ayhan09.html)

dersim 38'in "nurcu" tanığı

(bkz: http://www.yeniaktuel.com.tr/tur105,178@2100.html)

''...isyan dedikleri şey de, bazı dağ köylerinin o yıl vergi vermeme meselesi idi. aslında hadise basitti. fakat nedense onu büyüttüler ve umumileştirdiler." çok basit önlemlerle, belki hiç can kaybı yaşanmadan çözülecek bir olay kısa sürede bölgeyi etkisi altına aldı. dersim yani tunceli ve çevresi alev alev yanıyordu. yahyagil'e göre bu sırada gelen emir netti: "bize verilen emir: dersim ahalisini külliyen imha emri idi. canlı tek bir insan bırakılmayacak... genç-ihtiyar, suçlu-suçsuz, çoluk-çocuk, kadın-erkek ne varsa hepsini imha..''