bugün

"demokratik açılım meclis gündemine alınsın mı" gündemli oturumda konuşan chp'li onur öymenin (kendisi monşer eskisi olarak bilinir); Kurtuluş Savaşı'nda, Dersim isyanında analar ağlamasın denildi mi" şeklindeki sözlerine tepki veren şamil tayyar'ın köşe yazısının başlığıdır.

--spoiler--
Öymen, "Dersim'de analar ağlamadı mı?" diye soruyor.

Ağlamadı diyoruz.

Çünkü ağlayacak ana kalmamıştı, kucaklarındaki bebeleriyle birlikte onlar da öldürülmüştü.
--spoiler--

sonuçta da şu oldu:

--spoiler--
Öymen, "Ben Atatürk'ün terörle mücadele kararlılığını vurgulamak için bu örnekleri verdim" diyerek savundu. Baykal, bunun üzerine "Geçmişi deşerek insanları rencide etmek uygun değildir" karşılığını verdi.
--spoiler--

alınacak hisse: devlet halkına düşman olmasın ki halkı da devletini sevsin. alevi de değilim kürt de değilim. ama kim devlet adına devlet tarafından öldürüldüyse karşısındayım. bana rağmen devlet olmaz. halka rağmen olmaz!
(bkz: imamın dediğini yap yaptığını yapma)
(bkz: devletin pkk den kortuğu gerçeği)

(bkz: o biraz sıkar)
provokatörlere saddam ın yaptığını yapmak daha akıllıcadır.
(bkz: kimyasal ali)
(bkz: saddamin basina gelen sizin de basiniza gelsin)
"chp ye oy veren alevi kardeşime yine bir chp liden nasihatler-1" isimli, ".. merdi kıpti sirkatin söyler", şeklinde biten özdeyişi hatırlatan veciz onur öymen örneklemesi, ama başlık yanlış, "dersim in ismi neden tunceli?" sorusu olmalıydı, kürtler ayagını denk alsın ı bence bu cümle ile daha etkili, daha titretici olurdu bence, okuyorsa onur öymen bir kaç gün içinde bunu da söyler diye korktum birden, malum bugün bir chp li bayraga küfretti, şartlanmışlar adamlar, ne dediklerini bilmez haldeler..

şamil tayyar ın ellerinden öpüyorum yorumu için.
(bkz: saddam ın sonu)