bugün

Bir dişi kaplumbağa bir seferde 100 veya daha fazla yumurta yumurtlar. Bunlardan küçük olanları gelişmeden ölür. 2 ay sonra yumurtadan çıkan yavruların bulundukları çukurdan yeryüzüne çıkmaları için 80 cm. gibi bir yokuşu tırmanmaları gerekmektedir. Bu 80 cm.'i tırmanmak yavruların 4 gününü alır.
caretta caretta.
kara kaplumbağasının aksine etçildirler.
yüzme bilen kaplumbağadır * ninja kaplumbağalar ile karıştırılmamalıdır.
türkiyede sadece patara ve kas sahillerine yumurtlayan dünyada soyları tükenme tehlikesine diren sevimli deniz canlıları ortalama 200 yıl yasarlar.
yaşadığım şehir sayesinde bol bol yakınlaştığım, hatta hiç korkmadan aynı saha içinde kulaç attığım sevimli canlı.
cinlilerin yedikleri hayvan. bende neden nesli tukeniyor diyordum. tabii bu kadar adam... hepsi bi tane yese, hic kalmaz.*
denizin buz gibi serin sularından gelmiş kaplumbağadır.
tatlı su kaplumbağaları olan akrabaları evlerde beslenebilir.
Deri sırtlı deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea), 2 metreye ulaşabilen boyu ve 600 kilograma varabilen ağırlığıyla, yaşayan en büyük kaplumbağadır.

Dünyanın kaydedilen en büyük deniz kaplumbağası, Galler'in Gwynedd bölgesindeki Harlech kasabası kumsalına Eylül 1988'de vurmuş, balık ağlarına takılarak boğulmuştur. 2,74 metre boyu ve 914 kilogram ağırlığı olan bu deri sırtlının, kaydedilmiş en yaşlı kaplumbağalardan biri olduğu düşünülmektedir.
(alıntı:vikipedi)

(bkz: şiiişşko patates)
karadakinin aksine çok hızlı hareket eden kaplumbalardır.
bu yaz marmariste dalarken gördüğümdür.
yemin billah.
ilk çok korktum ama
sonra çok şanslı olduğumu farkettim.
görsel
Tanzanya'nın Zanzibar bölgesinde deniz kaplumbağası eti yiyen en az 8 çocuk hayatını kaybetti, 78 yetişkin hastanelik oldu. Ülkede geçen yıl aynı sebepten 7 kişi can vermişti.