bugün

evet bu iddaa 1970 model* eski solculardan şahin alpay ın f.gülen ile yaptığı bir yemek sohbeti sırasında dile getirilmiş doğruluğu şüpheye yer bırakmayacak açıklamadır.

tam ifadesi ise;
eğer deniz gezmiş yaşıyor olsaydı,bugün bizden farklı düşünmez ,bu yemek masasında olurdu.

aynı sırada konuşmanın devemında alpay ;

benim gibi bir süre marksizm i yeryüzünde cenneti kurmanın anahtarı sananlar, din halkın afyonudur formülünün herşeyi açıkladığına inanırdık.

evet başka söze ne hacet doğru bir tespit daha .
(bkz: cemaatçi solcu)
(bkz: yeşil komünist)

aslında çakal carlos'u göz önüne aldığımızda gerçekleşemeyecek durum değildir.olabilitesi vardır.ancak deniz gezmiş'in daha çok gezmiş olması lazımdır ilich ramirez sanchez gibi olabilmesi için.
(bkz: adam uçmuş beyler)
varsayımsal düşünme örneğidir.
hayal gücü çalıştırmasıdır, zarar gelmez.
içine girmeden nası siksin çocuk. Ben katılıyorum.
fethullah gülen ağlamasaydı teletubbie olurdu.

ahmet çakar.
(bkz: doğru söze ne denir)
(bkz: fantezi)
halil ibrahim kuzucu yaşasaydı yedi cücelerden biri olurdu cümlesiyle aynı saçmalıkta olan cümledir.
gönülden inandığı için, işe girmek için, çocuğuna ücretsiz dershane ve okuma imkanı sağlandığı için, esnafsa müşteri kitlesini on katına çıkarmak için, siyasetçiyse oy için vb. cemaate girmeyen kaldı mı arkadaşlar? muhtemel o da cemaatten olurdu.
sol ideolojinin kıyısında köşesinde eğreti durup da cemaatte pohpohlanan gazeteci saçmalamasıdır. ne de olsa adam ölü. sıkın bakalım sıkın. erbakan hoca allah için antiemperyalistti. ancak fetonun emperyalist uşaklığı iliklerine kadar sinmiş durumdadır. birçok faaliyetleri de avrupada oryantalistlere yaranmak içindir.
fethullah gülen ölseydi komünist olurdu.
Hayallerde yasamaktir (bkz: Yaran başlıklar)
(bkz: ciddi ise çok komik şaka ise hiç komik değil)