bugün

levent bulut'un bugün köşesinde değindiği durum.
Okumanızı tavsiye ederim:

"Merkez Bankası başkanlarının 20 ay içinde 4 defa değişmesi, siyasi iradenin ülkeyi deneme  yanılma yöntemi ile yönettiğinin en büyük kanıtlarındandır. Keza bir yazımda ülkemizin nasıl deneme yanılma metodu ile yönetildiğini şöyle anlatmıştım:
"iktidara geldikleri günden bu yana, ülkeyi deneme yanılma yönetimi ile yönetiyorlar. Örneğin 
FETÖ konusunda...
O zaman eleştirenleri, iktidarı uyaranları, kumpastan şikâyet edenleri din düşmanı, Ergenekoncu, darbeci ilan ettiler.

Sonra ne oldu gördük; herkesten daha yüksek sesle FETÖ'yü de, kumpası da lanetlediler...
Deneme yanılma, demek ki iktidarın en büyük meziyeti (!)
* * *
Terör çetesinden birkaç zibidiyi Habur'dan Türkiye'ye girerken engellemeyenler, çadır mahkemesi kurarak gelenlerin serbest kalmalarını sağlayanlar, ancak katılımların artması ve terör örgütünün siyasallaşmasıyla diyaloğu kesti.
Deneme yanılma demem, herhalde beyhude değil...
Tarımdan eğitime, ekonomiden sanayiye, sağlıktan yargıya her alanda "deneme yanılma" uygulamasına tanık olduk.
Tutarsız yönetim anlayışı da ister istemez mağdur insan sayımızı artırdı.
* * *
Yığınla örnek vermek mümkün...
Çelişki yumağı halindeki bir siyasal irade; sorun çözmek yerine, sorun üretiyor.
Hepsini de her defasında vatandaşa, yeni ve hayatı kolaylaştıran kararlar diye sunuyor.

Dolayısıyla sorun çözen değil, sorun üstüne sorun eklenen bir ülke yarattılar."
Şimdi düşünün lütfen, böyle bir ülke yerli ya da yabancı yatırımcılara güven verir mi? Böyle bir
ülkenin uluslararası arenada ciddiyeti olur mu? Kendileri atıyor, kendileri görevden alıyor. Neden atandı, açıklama yok.
Neden görevden alındı, yine açıklama yok.
Yaşananların ardından dolar rekor kırdı, borsada  sert düşüş yaşandı. Doğal olarak bu durum sokaktaki vatandaşa da yansıyacak.
Döviz arttıkça maliyet giderleri de katlanacak.
Fiyatlar arttıkça enflasyon da yükselecek.
Hepsi birbirine bağlı, bir tesbihin taneleri gibi.
Ama ülkemizde doğruya doğru demedikçe hiç birşey düzelmeyecek. Şimdi bu süreçte yaşananların sorumlusu açıkça belli ama sürekli değişen bir partinin değişmeyen kitlesince  tüm bu olumsuzlukların sorunu CHP'dir. Bay Kemal'dir. O yüzden ne desek, ne yazsak boş.

* * *
TEBESSÜM

Halkın sürekli olarak artan işsizlikten ve cepleri yakan pahalılıktan şikâyet ettiğini duyan 
Başbakan, durumu bizzat incelemek için tebdili kıyafetle sokağa çıkar, bir lokantaya girer.

Başköşede kılıksız bir adamın, görkemli bir sofra donattırıp, keyif yapmakta olduğunu görünce:
"işte mutlu bir vatandaş… " diyerek adamın karşısına oturur:
"Hayatından memnun musun hemşehrim?"
"Çok memnunum, hiçbir şikâyetim yok!"
"Kazancın ne kadar?"
"Valla işler çok iyi… Günde en az 200 lira kazanıyorum!"
"Peki, enflasyon artar, yeni zamlar gelirse kazancın ne kadar olur?"
"300 olur…"
"Ya her şeye her hafta zam yapılırsa?"
"O zaman 500  olur."
"Ya her gün zam gelirse?"
"işlerim daha da artar, günlük kazancım 1000 lira olur!"
"Güzeeel…Senin işin ne hemşerim?"
"Ben mezarcıyım efendim!"

Bu fıkra değerli ağabeyim Rahmi Turan'ın yeni çıkan  "Tebessüm" adlı kitabından. (S.35)
Rahmi ağabeyi çocukluğumdan bu yana takip ederim.
Yıllarca köşesinde sadece acı gerçekleri yazıp ülkede yapılan doğru ve yanlış işleri ortaya serdi. Espri ve şaka kadar eşsiz bir eleştiri gücüne sahip olan mizahı da sütunundan hiç eksik etmedi.

işte Rahmi ağabey, uzun yıllardır köşesinde Tebessüm başlığı altında yayımladığı fıkraları  aynı adla bir kitapta topladı.

Bir solukta okuyup bitirdim. içinde bulunduğumuz şu pandemi ve günlük sıkıntılar arasında okumanızı da şiddetle tavsiye eder, kıymetli büyüğüme hürmetlerimi iletirim.

Sözcü Kitapevi- 0212 948 22 78 (http://www.sozcukitabevi.com)"

Kaynak: https://www.gunboyugazete...y-degismeyecek-5764yy.htm
şaşırtmayan durum. merkez bankası başkanın görevden alınması bir örnektir.
aşırı risk taşıyan bir yaklaşım tarzıdır.
ya tutarsa kafasının sonuçları .
aile ve sosyal yardımlar bakanlığı ile çalışma bakanlığını "hanım kızımız toparlar" düşüncesiyle tek bakanlık şeklinde birleştirmeyi, akabinde daha üstünden doğru dürüst zaman geçmeden hem hanım kızı görevden alıp hem de o bakanlığı eskiden olduğu gibi tekrar ikiye ayırmayı da kapsayabilir.
rte; biz en azından deniyoruz. cehape onuda yapamıyor ya...
insanların hayatıyla kumar oynandığı bir ülkede olur.