bugün

bigpoint'in web tabanlı oynanan bir online oyunu. denizaltı kaptanı olarak denizin derinliklerini fethediyorsunuz.
bigpointin seafight darkorbit'ten sonra piyasaya sürdüğü online oyun. tabi maksat aynı. para tuzağı sana verilen bedava acemi denizaltısıyla ilk 6 levele kadar çok basit çıkmak mümkün. olay bundan sonra başlıyor. çünkü acemi koruman kalktığı için açık hedef haline geliyorsun. full elit diye tabir edilen denizaltın yoksa eğer. öyle bir denizaltıyla geziyorsan senin leveline yakın oyunculardan daha çok saygı görüyorsun. bitiyor mu hayır. sürekli levelini arttırman gerekiyor çünkü örnek veriyorum 60 level full elit denizaltı sahibisin 70 level full elit bir denizaltının senin denizaltına son vuruşu yapma ve batırma şansı senden %10 daha fazla. tabi tecrübede önemli. vur kaç, su bombası bırakma, önden giderken mayın döşeme , roket atma ve sahte hedef gibi özellikleri kullanarak 100 level bir denizaltıyı batırma şansında diğer oyuncuya nazaran doğru yerde doğru hareketleri yaptıktan sonra yok değil. tabi levelin yükseldikçe düşmanında doğru orantıda arttığı için bir klana üye olman şart. klana girdikten sonrada team speak (TS) programını kullanarak klandakiler ile sürekli dirsek temasında olmalısın. bu team speak sesli bir sohbet odası tarzında bas konuş bırak dinle şeklinde çalışan bir program. oyunun neredeyse sonu yok. savaş üzerine kurulu ve dünyada birçok ülkede oynanan bir oyun. tek tek veya klan halinde savaşlara katılarak şöhret puanı topluyorsun. ne kadar şöhretliysen o kadar kelle almışlığın ve oyunda forsun oluyor tabi ama normal mermiyle bunları yapmanda imkansız. sürekli her şeyin elitini kullanmak zorundasın. elitten kasıt şu. sürekli para harcamak. oyunu oynarken sohbet panelinde yeni yetmelere oyunla alakalı yardımcı olurken özelden birinin sana "oyunda görev almak ister misin" sorusuyla zevkten dörtgen olman kaçınılmaz. ne olabilirsin chat moderatörü(CM) yada forum modaratörü(FM). günde 2 saat görev icabı panelde nöbet tutarken oyun oynamaya devam etmen görevini süistimal etmenle eşdeğer. görevini aksatmadan yapmaya devam eder ve göze girersen en üst kademeye çıkma şansın bile var. tabi bu görevlere karşılık sana ödenen oyun parası maaşında yok değil. ama oyun Almanya menşei olmasına rağmen bu görevlilerden en üst kademedekine bile ödenen oyun parasının gerçek paraya göre değeri bırak Türkiyeyi Somali asgari ücretinden bile düşük. ki en üst seviyedeki birinin PC basına geçtiği andan itibaren panellerini açıp sürekli kontrol yapması yada çalışması lazım. buda günlük 6-8 saatlik bir süreç. oyuna dönecek olursak para harcarsan kralsın beleş takılayım ben dersen şamar oğlanı gibi gelen vurur giden vurur istasyon nöbeti tutarsın. gaza gelip "ulan o Yunanlı lavuk nasıl beni patlatır" diyerek milli duygularının kabarmasıyla oyuna parayı yıkmanda artık an meselesi zaten. oyundan zevk almak için hem zengin hem de günde en az 4 saat kulaklıkların takılı dış dünyadan bir haber olman gerekiyor. oyun yapımcıları Alman zekaları zengin etmekte cabası. uzak durulması gereken şeyler açıkçası ama bu bigpoint'in sadece Türkiye'deki oyunculardan kaldırdığı para tahminimce kamyonla taşınmakta. neden bu kadar detaylı yazdığıma gelecek olursak; bu oyunu uzun bir süre oynamış ve çeşitli görevlerde bulunmuş bir insanım. maddi açıdan zararım yok sayılır ama giden boş vakitlerime yanarım. siz de yanmayın diyerek yazdım. bana bu oyun yüzünden kaybettiğim onca değerli vakitten geriye kalan sadece TS'deki 3-5 dijital arkadaş. yani şu metni 3-5 yıl önce okusaydım yanına bile yaklaşmazdım. başta yazdığım darkorbit ve seafighttada durum aynı. amaç hep söğüşlemek araçlar farklı. biri uzay biri denizaltı biri deniz üstü gemisi. gerisi aynı (klan, TS, CM, FM, para, zaman)