bugün

bir an evvel çıkmasını istediğim bigisayar oyunu. bir ve ikinci oyunlarını binlerce kez oynadım korku oyunlarının ilahıdır.
isaac in alter egosunun ortaya çıkacağı oyun. fear 3 te fettel'in point man'i takip etmesi gibi bir ilişkileri olup bu gölge karakter durmadan isaac'i dolayısıyla oyuncuyu rahatsız edecek.
co-op un eklenmesiyle fazlasıyla eleştiri almış oyun. 2013 baharı gibi çıkacak. bu arada isaac fazlasıyla konuşkan olmuş.
http://www.youtube.com/watch?v=83qSiBcA7Yg

trailer yayınlanmıştır. Yine korkudan iliklerimizi, efekleriylede gözlerimizi kilitleyecek gibi.

Uzun gameplay videosu;

http://www.youtube.com/watch?v=ImFplpcXIIU
sıcağı sıcağına bitirdiğim oyundur.

--spoiler--
bench ve shop ta farklı bir sistem uygulanmış 1 ve 2 deki ne göre daha zor, oyun öncekilere göre daha zorlaşmış ama korkudan çok aksiyon oyununa benzemiş**, scavenger çok şirin olsada pek kullandığımı söyleyemem. oyunun gidişatında nedense crysisi anmadım değil. bulmacalarını sevdim. isaac, ellie ve diğer eleman* arasında pembe dizi tadında bi aşk üçgeni vardı nedense bu hoşuma gitti.*
--spoiler--
puanlamam;
görsellik 10/10*
senaryo 8/10*
oynanış 7/10*.
Serisinin 1 ve 2sini oynadığım ve sağlam torrentini bulursam 3. sünü de oynamak istediğim korku oyunlarının kralıdır.

Benim bulduğum torrent 4kb den yukarı çıkmıyor.
torrentini bulup sömürdüğüm fakat Oyun esnasında "oyun çalışmayı Durdurdu" hatasını aldığım oyun. Adam gibi crack bekleniyor.
halen sağlam bir crack beklediğim multi güzel oyun.
Serinin ilk iki oyunu kadar korkutmayan ancak co-op modu ve silah yapımı ayrıntıları ile muhakkak oynanması gereken oyunlar arasındadır.
dead space serisinin adına yakışır 3. oyunu. bu oyuna kötü diyen bu işten anlamıyordur arkadaş. heyecan var, adrenalin var, korku var grafikler desen cillop oynanır hafız bu.
Isaacin dili iyice çözülmüş ve artık klişe görevler vardır şunu çalıştır alt güverteden dikkatlice dolan (üçyüz milyon yaratık öldürdü) ayrıca korku yerine bu sefer çoğunluk aksiyona yönelmesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.Ama yinede severek oynuyorum henüz chapter 4'deyim silah geliştirme ve yaratma biraz kafa karıştırıcı çözmem zaman adı onun yerine gelen yeni itemleride kullanmak ne işe yaradığını çözmek dahada zor birde kolay ölen canavarlar muhabbeti zorluk seviyesine bağlı olarak kullandığınız silaha göre değişiyor.

(bkz: test edildi onaylandı)
Ya bu oyun aslında güzel bir oyun. Ama bu oyunun net bir sorunu var ki o da seriyi alıp götürdüğü yer. Dead Space kendine has bir tempoya sahip %30 aksiyon %70 gerilim üzerine olan bir seriydi. Bu oyun baya baya aksiyon oyunu. Muhtemelen EA'in o dönem elindeki serileri bir bir aksiyona çevirme aşkı vardı, Mass Effect 3'te aslında bir miktar aynı şeyden nasibini aldı. Ancak Dead Space iyice aksiyona dönüşmüş ve özündeki her şeyi bırakmış bile diyebilirim. Hatta bir falso da bu oyunun net şekilde co opa göre yapılmış olması. Arkadaşlar bu oyun yalnızlığı bir korku unsuru olarak kullanan bir oyundu, nerden bir anda coop a bağladık.

Hikaye açısından final olacağız abi, çok büyük event yapmalıyız abi gazına gelinmiş, o kadar hızlı bir build up var ki siz zaten hikayenin içerisine atılıyorsunuz doğrudan. Önceki oyundaki yardımcı karakter bir anda çok önemli rollere gelmiş, bir anda bizim karaktere ihtiyaç duyuyor ve fuck yeah diyerek koşuyoruz. Yeni karakterler ekleniyor hikayeye ve çeşitlendirilmeye çalışılsa da genel olarak yine klişe ve hikayeye bir etkisi olmayan karakterler bütünü olarak kulağınızda bik bik ötmek dışında herhangi bir vasıfları yok. ikinci oyunda en azından gerçekten sizinle birlikte bir ilerleme kaydettiğini hissettiriyordu oyun, burada ise baya bizim karakter bir şeyler yapsın da onlar da ilerlesin diyerek hikaye devam ediyor.

Oynanış açısından oyun iyice aksiyona döndü demiştim, düşmanlar aşırı derecede hızlanmışlar. Karakter de bu aksiyondan nasibini alıp roll ve siper mekaniğine sahip olmuş, çok işlevsel olduğunu söyleyemem özellikle klavye mouse için. Yeni düşman tipi olarak insanlar var sadece geri kalanı aynen eski oyunlardan aktarılmış, hatta kadrodan çıkarılan şeyler var bile diyebilirim. Daha doğrusu sayıları oldukça azaltılmış. Silah çeşitliliği teorik olarak korunmuş, artık 2 silah taşıyabiliyoruz 4 yerine ancak her silahın 2 modu olmuş. Eskiden her silahın kendine ait iki modu vardı. Mermi çeşitliliği ortadan kaldırılmış ve eski oyunlarda mermi sıkıntısı varken şu an sağa sola boş ateş edebileceğiniz kadar çok mermi var.
Oyun dediğim gibi coop odaklı geliştirildiği için tek başınıza oynarken bir takım sorun sayılabilecek şeyler çıkıyor. ilk olarak düşmanlar artık hem daha çok sayıda, hem daha çok cana sahip ve hemde çok daha agresifler. Tek başınıza sizi çok ciddi zorluyorlar. Bazı noktalarda açılması gereken kapılar var ve bariz şekilde o kapılar bir kişi savunurken öbürünün kapıyı açıp ilerlemesi üzerine yapılmışlar. Tek başınıza olduğunuzda o çatışmayı yapmanız bu sebepten ötürü şart oluyor ve iyi spawn oluyorlar genelde. Sonsuz spawn yapıp oynanamaz hale getirmemişler şükür ki.
Eskisine oranla biraz daha interaktif sahne koyulduğunu da söylemem gerekli, fakat bunlar korkutucu olmak yerine daha çok sizi adrenalin açısından gazlayacak sahneler.

Atmosfer olarak ilk iki oyundan çok uzak bu oyun, gerginlik yerine adrenalin var. Bu mekaniklerle bu oyunda bunu ister miydim, açıkçası çok değil ama neyse. Hikayeyi ele alış biçimleri yine çok fazla hoşuma gitmese de güzel bir noktada bitirmişler DLC'de, onu oynamaya mecalim kalmadı, biraz baydığımı itiraf etmem lazım. Fena bir oyun değil ama kesinlikle bir aksiyon oyunu için çok yeterli olmadığını ama fena olmadığını da söylemem lazım. Biraz daha akıcı mekaniklere ihtiyacı varmış gibi bu oyunun. Ayrıca co opa bu kadar sırtını dayamasa da sanırım daha güzel olabilirmiş.