1. 1.
  söylenmesi basıt bir isme ve yine söylenmesi zor bir soy adına sahip kişi.
  edit : bunu yazması da zormuş lan.
  1 ... fatal
 2. 2.
  Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld (d. 29 Temmuz 1905, Jönköping, isveç - ö. 18 Eylül 1961, Rodezya (bugün Zambiya)), isveçli iktisatçı, devlet adamı ve Birleşmiş Milletler'in ikinci genel sekreteri (1953-1961).BM'nin saygınlığını ve etkisini artırmış, ölümünden sonra Nobel Barış Ödülü (1961) verilmiştir.

  isveç başbakanı (1914-1917) ve Nobel Vakfı başkanı (1929-1947) Hjalmar Hammarskjöld'ün oğlu olan Dag Hammarskjöld, Uppsala ve Stokholm üniversitelerinde hukuk ve iktisat öğrenimi gördü.1933-1936 arasında Stokholm Üniversitesi'nde siyasal iktisat dersleri verdi.Ardından Maliye bakanlığında daimi misteşar olarak devlet hizmetine girdi, daha sonra da isveç Merkez Bankası yönetim kurulu başkanı oldu.1947'den sonra Dışişleri Bakanlığı'nda görev yaptı.1951'de BM Genel Kurulu'ndaki isveç delegasyonunun başkan yardımcılığına, 1952'de de başkanlığına getirildi.Norveçli Trygve Lie'nin BM genel sekreterliğinden istifa etmesinden beş ay sonra, 10 Nisan 1953'te beş yıl süreyle bu göreve seçildi.Eylül 1957'de yapılan seçimle beş yıllık bir dönem için yeniden aynı göreve getirildi.

  Genel sekreterliğinin ilk yıllarında ağırlıklı olarak Ortadoğu'da israil ile Arap devletleri arasındaki savaş ve savaş tehlikesi konularıyla ilgilendi.1957 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi, Kanadalı devlet adamı Lester Pearson'la birlikte, 1956'da patlak veren Süveyş Krizi'nin çözülmesi için yürütülen çalışmalara katıldı.Ayrıca 1958'de Lübnan ve Ürdün'de baş gösteren bunalımın çözümünde önemli rol oynadı.

  Belçika Kongosu'nun 30 Haziran 1960'ta bağımsızlığını kazanmasından kısa bir süre sonra başlayan ve bütün ülkeyi saran karışıklıkları durdurmak amacıyla bölgeye BM'ye bağlı birlikler gönderdi.Sovyetler Birliği Eylül 1960'ta Hammarskjöld'ün bu kararını şiddetle eleştirerek genel sekreterlikten istifa etmesini ve bu görevin Batılı,sosyalist ve tarafsız ülkelerin temsilcilerinden oluşan üç kişilik bir kurula (Troyka) devredilmesini istedi. Hammarskjöld Kongo'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Katanga eyaleti başkanı Moise Tshombe'yle ülkede barış sağlanması için görüşmelerde bulunmak üzere Kongo'ya giderken meydana gelen bir uçak kazasında öldü.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Dag_Hammarskj%C3%B6ld

  --spoiler--
  kim -ya da neydi- ilk soruyu soran, bilmiyorum. ne zaman soruldugunu bilmiyorum. karşılık verdiğimi bile anımsamıyorum. ama bir yerde bir vakitte 'evet' dedim birisine -ya da bir seye- ve o saaten baslıyarak varoluşun bir anlam taşıdığından ve de hayatımın kendi kendine boyun eğmekle ... bir amaç kazandığından kuşkusuzdum...
  o andan sonra 'geriye bakmak' ne demek , 'yarını düsünmemek' nedemekmis öğrendim. hayatın dolasık yollarından geçerek öyle bir yere öyle bir ana geldim ki, yolun aslında felaket olan bir zafer ve aslında zafer olan bir felakate götürdüğünü, canının adama bedelinin sitem olduğunu, insan için mümkün olan tek yüceliğin aşağılanma çukurunun en dibinde olduğunu kavradım

  dag hammarskjold
  --spoiler--
  1 ... mulayim
 3. 3.
  asıl adı dag hjalmar agne karl hammarskjold'dur. klavyenin üstünde uyuyakalmış birinin monitöre gönderdiği harfler dizisi gibi bir adı var adamın.*
  4 -1 ... otep shamaya
 4. 4.
  1905-1961 arasında yaşamış isveçli diplomat, ekonomist ve yazar. saygın bir kişilik olup, bm'nin ikinci genel sekreteriydi. 1953-1961 arasında bu görevi yürütmüş ve görevi sırasında bir uçak kazasında ölmüştür.

  (not : uçağın düşüşünün kaza olup olmadığı gayet netamelidir. düşürülmüş olma olasılığı çok yüksek görülüyor.)
  3 ... usualsuspects