bugün

insanların yapamadığı şey.
beyinle yapılırsa mantıklı
nerden geldik, nereye gidiyoruz, neciyiz ve kimin mahlukuyuz sorusuna cevap arama eylemi
(bkz: kendim denedim olmuyor)
(bkz: evde denemeyin)
işkence. özellikle bayanlar için işkence. azap verir, keşke düşünmek olmasaydı der insan. belki dili demez insanın; ama demek ister.
hareketi algılayıp, onunla hemdem olmak ile başlar.
objektif ve özgürce yapılması gereken eylemdir...
bazen cevaba götürüp aydılığa çıkarır, bazen de kör kuyulara düşürüp hayatı karartır...
zordur, hatta emerson'a göre dünyanın en ağır işidir...
Hayvanlar konuşmadıkları için
kimbilir ne güzel düşünürler
Tıpkı ellerimiz gibi

Melih Cevdet Anday
tanım1: bir sonuca varmak amacıyla bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki ilgilerden yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmak, muhakeme etmek *

tanım2: insanı hayvan!dan ayıran eylem

yorum: günümüzde çoğu insanın hayata geçiremediği eylem .. niye düşüneceksin ki geyik yapmak varken, karşı cins hala! varken ... ! * *
düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer... *
ne zaman seni düşünsem seninde beni düşünüp düşünmediğin düşüncesi düşündürüyor beni.*
zıt kavramları bir arada bulunduran * *, kavramdır.

(bkz: düşünüyorum öyleyse varım)

(bkz: düşünülüyorum öyleyse varım)
nefes almaktır. aldığın nefesin anlamı olmasıdır. hayatta yük gibi görünen şeylerin çoğu -hatta hepsi- bizi düşünmeye sevkeder. doğarız, kendimizi bilmeye başladığımızda ne zaman oyun oynayacağımızı, annemizin ya da babamızın ne zaman bizimle ilgileneceğini, karnımızın ne zaman doyacağını düşünürüz. yaş ilerler okulu düşünürüz, sonra arkadaşlarla ilişkileri, sevgililerimizi, işimizi, evliliğimizi, çocuklarımızı, geleceğimizi, herşeyi... beynimizin kıvrımları sürekli titreşir.
ve sonunda ölümü düşünürüz.
hiç düşünmeyeceğimiz zamana kadar bunların hepsini düşünmeye devam ederiz. ölüm varken biz yokuz biz varken ölüm yok... düşünmek de yok o zaman
en çok kalori yaktıran eylemlerden biri*.
düşünmek var oluştur. davranışları biçimlendirir.
ne zaman seni düşünsem senin de beni düşünüp düşünmediğin düşüncesi düşündürüyor beni.
'insanların büyük çoğunluğu yüzmeyi öğrenmeden yüzmek istemez.'
ne anlamlı bir söz değil mi? yüzmek istememeleri doğal,
çünkü karada yaşamak için yaratılmışlar, suda değil.
ve düşünmek istememeleri de doğal, çünkü yaşamak için
yaratılmışlar, düşünmek için değil! evet, kim düşünürse,
kim düşünmeyi kendisi için temel uğraş yaparsa, bunda
ileri bir noktaya ulaşabilir; ne var ki, karayla suyu
değiş tokuş etmiştir böyle biri ve bir gün gelir suda boğulur.*
kaos ortamında, ağır ağır ve ayrıntılar atlamadan yapıldığında, insanı karışıklıktan çıkaran zihin egzersizi. zihindeki karmaşayı sona erdirip düşüncelerin birbirinden ayrılmasını ve hepsiyle teker teker ilgilenilmesi şansını sunandır. diğer yandan aşırıya kaçarsa insan ferahlamak yerine bunalabilir, o yüzden asla yüksek bir tempoda icra edilmemelidir.
çıkamadığınız bir labirentten dış dünyayı izlemektir. insanın kendi kafasında kendisini sorgulamasıdır. sorgulamak, hesaplamaktır. tahminler yürütüp olasılıkları göz önüne almak, tehlikeleri görüp onlardan korkmaktır.
kaçmaktır. kaçmak istemektir. insanın kendinden korkması, insanın kendiyle hesaplaşmasıdır.
sığınaktır. kimsenin sizi istemediği yerden uzaklaşıp, en rahat ettiğiniz yerde uyumaktır.
üzüntüdür. olmuşları, olanları ve olacakları karşılaştırmaktır. keşkelerle dolu bir odada yapayanlız ağlamaktır. temennilerle dolu bir odanın kapısında beklemektir.
mutluluktur. geçmişi hatırlamak, sevdiğinizi ve sevdiklerinizi bilmektir. sevgiyi bilmektir.
iyiliktir, kötülüktür, samimiyettir, nefrettir, kıskançlıktır.

düşünmek insandır, insan ise düşünmek.
inanılamayacak kadar çok şeye kadir eylem.
düşünmek, düşün gerçeğe uzaklığının kısalması için yapılacak eylemler bütününün, kabaca gözden geçirilmesidir.
içimde ki benin mektuplarını okumakla aynı mantığa gelmesede aynı yolda kesişen eylem.
düşünmek, acı çektirir. *
''düşünmek, gerçekliği yaratmaktır . Öyle olduğu için insan gelişen bir varlıktır ki var olan'dan olması gerekeni çıkarıyoruz. Yoksa insanlık gelişmezdi, uçaklar uçmazdı, demir yığınları denizin üzerinde yüzmezdi. O halde şunu diyebiliriz: insan, olan'ı algılayan bir varlık olmanın ötesinde, olasıyı kuran, yaratan bir varlık. Bu, düşünce vasıtasıyla geleceği yaratmak demektir.'' *