bugün

Halkın din damarına hitap etmemesi.
Söyleyeyim.

öncelikle chp akp tabanından kolay kolay oy alamaz ama akp içerisinde akp den bıkmış ve alternatif bir parti arayan benim gibi insanların oylarını alabilirdi.

peki neden alamadı?

Seda Kadıgil, canan kaftancıoğlu gibi din düşmanı ve terör sevicileri inatla partide tuttuğu gibi birini milletvekili yaptı diğerini ise il başkanı.

sırf kürtlerin oylarını alabilmek için hdp gibi zamanında terörist uzantısı dediği parti ile el sıkıştı, bu parti barajı geçsin diye emanet oy verdi. Çünkü kafalarındaki plan seçimi 2. tura bırakıp 2. turda kürt oylarını alabilmekti ama bu tutmadı.

diğeri chp seçmeninin aşırı terbiyesiz olması, akp seçmeninde de terbiyesiz olanlar var ama chp seçmeni kadar milleti aşağılayan; koyun, çomar, aptal gibi aşağılayıcı lakaplar takan insanlar değil.

mesela izmir mitinginde yapılan terbiyesizlikler de bunlara örnektir. Tayyip'in şerefine kadeh kaldırmak, Tayyip'e koro halinde ana avrat sövmek vs.

bir diğeri de chp delegelerinin genel başkan yapmadığı ama cumhurbaşkanı adayı yaptığı, kendi içlerinde bile tutarsızlık olan bir partinin devleti nasıl yöneteceğine duyulan güvensizlik.

Ben açıkçası Meral Akşener'e oy vermek istiyordum ama sırf muharrem ince gelmesin, ilk turda bu iş bitsin diye başkanlık için tayyip'e, milletvekilliği içinse iyi partiye verdim ve benim gibi emin olun milyonlarca insan vardır.

şunu artık anlayın, bu ülke chp'yi iktidar yapmaz. 2. tur olsa ve topunuz birleşseniz akp ve mhp yine tek başına %52 alırdı. Siz sanmayın ki meral akşener'e verenlerin hepsi muharrem'e oy verirdi. en az yarısı yine tayyip'e verirdi.

akp seçmenini aşağıladıkça ve teröristlerle iş birliği yaptıkça kaybetmeye mecbursunuz.
Hdp ile işbirliği. Bunu ilk gün, selo ziyaretinden sonra belirttik. Hüsran. Hata. Büyük hata. Bunu yapmayacaktı. Tabi Chp her zamanki gibi genlerine göre hareket etti ve milleti şaşırtmadı. Bunu hakettiler.
yani sen insanlara çomar dersen koyun dersen. çobanın oyuyla benim oyum birmi diyerek digerinin yaşama şeklini bile aşağılarsan, ne olmasini bekliyordun acaba? hep bu kibrinizden rezil oldunuz dünya aleme.
ani ve gereksiz çıkışlar yapılması. kılıçdaroğlunun hdp söylemi incenin mükemmel giderken askeri polemiğe girmesi gibi. ayar yok. bu ülke seçmenini bir türlü tanıyamadılar. rte nin tek başarısı bu zaten seçmen kitlesini çok iyi tanıyor.
Daha kendi içinde secip parti başına getiremedikleri truva atını cumhurbaşkanı adayı diye önümüze sunması.
Atatürkün kurduğu partiyle tek bi alakası kalmamış olması
hdpkk ile bir olup güya ülke yönetmeyi teklif etmesi.

Atatürk ters döndü yattığı yerde. Bi oy için bunca pislik yapılmazdı.

O anca memelerin al al olsun tanrıyla aram açık sana taparım ben de diye şiir yazsın..

Tövbe ya.
chp nin başarısız olmasının başlıca sebebi Oy almayı umduğu hatta kazanmak için oyuna muhtaç olduğu dindar kesimi aşağılamasıdır. bunun aksi yöndeki girişimlerin ise samimiyetsiz olmasıdır. Adamlar hem içki içeriz gavur gibi yaşarız diyorlar hem de muhafazakar kesimden oy bekliyorlar.
2014 yılında hala başörtüsünü problem olarak görmesi. en büyük sebebi bu.

geçen gün yaşlı bir teyzeyle seçimler hakkında konuşuyorduk. dediği aynen şuydu: " şu siyasi partilerin hepsi aynı. hiç biri babamın oğlu değil. chp başörtüyle uğraştığı için ak partiye oy veriyorum"

gerçi şimdilerde chp reklamlarında başörtülü kadınlar eksik olmuyor ama ne kadar samimi olduklarını bilemiyoruz.

2002 yılındaki başörtü yasağı ve zulmünü henüz unutmadık. 10 yılda düşüncelerinin değiştiğini sanmıyorum.
akp yapıyor chp de mızıkçılık onun zaten olacağını biliyorsun daha ne zırvalıyorsun hayır deniz baykal daha kaliteliydi en azından bir ağırlığı vardı kılıçdaroğlu hepten fols.
bizim partimiz dini siyasete karıştırmadı, karıştırmaz der sonra bir konuşmasında "biz türban yasağını da kaldıracağız. başbakan yapmadı biz yapacağız" diyerek oy almaya çalışır.
kaliteli muhalefet olamamak.
ayakkabı kutusu içinde halktan çaldığı paraları saklamamış olması.
parayla oy toplamamış olmalarıdır.
sosyolojik ve felsefi temelli birçok nedendir. uzun uzun üzerine yazılabilir ama nedense aklıma chp denince hep deve fıkrası geliyor. neresi doğru ki. bence takdire şöyle bir durumdan bile söz edilebilir, katlettiği aleviler de dahil olmak üzere bu yüzde 23 civarı bir oyu alabiliyor olması. başarılı mı saymalıyız acaba.