1. 1.
  Fransız siyaset adamı ve tarihçi. zihniyetler tarihinin kurucularından biri(ymiş).
  3 ... vernon sullivan
 2. 2.
  19.yy ın ilk yarısında yaşamıştır. soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. libral akımın en önemli düşünürlerinden sayılır. özgürlük ve eşitlik konularına eğilmiştir. ikisini bağdaştırmaya çalışmıştır. ona göre, insanların özgürlüğünü kısıtlamadan eşitliği sağlamanın çözümü için iki yol vardır; ademi merkeziyet sistemi ve ekonomik, bilimsel, sanat vb alanlarda çeşitli dernekler ve birlikler kurulması.
  önemli iki kitabı vardır. amerika'da demokrasi , eski ve yeni rejim.* iyi analiz yaptığı söylenebilir. çünkü, daha 1840 yılında yazdığı amerika'da demokrasi adlı kitabında ileride dünyaya abd ve rusya'nın hakim olacağını, sanayi aristokrasi doğacağını ve takip eden yılların sınıfların tarihi olacağını öngörmüştür.
  1 ... balsikeste baysungur
 3. 3.
  kendisini ilk olarak l'ancien regime et la revolution * adlı kitabından tanıdığım;bir kimsenin demokrasi ile ilgili bırakın tutarlı açıklamaları hiç olmazsa ahkam kesebilmesi için bile muhakkak bilmesi gerektiğini düşündüğüm fransız hukukçusudur. aynı zamanda fransız bürokrasisinde önemli görevler almıştır.

  1805-1859 yılları arasında yaşamış olan tocqueville amerika'daki siyasal gelişmeleri takip etmek için amerika'ya gitmiş ve olanları yerinden inceleme fırsatı bulmuştur. yapmış olduğu incelemeler anglosakson dünyasında kendisine büyük bir önemin verilmesine neden olmuş ve bu anlamda yaşadığı dönemin montesquieu'sü yakıştırması yapılmıştır.
  2 ... boyleseyolmaz
 4. 4.
  demokrasinin temel sorununun yani dilemmasının eşitlik ve özgürlük arasındaki denge ve/veya tercih olduğunu belirten insan.
  3 ... sako
 5. 5.
  (bkz: Alexis de Tocqueville)
  demokrasi, libaralizm, sınıf farklılığı, sanayilileşme, modernleşme alanında ve özellikle de hukuk, adalet ve özgürlük hakkında ilerigörüşlü müthiş tespitler yapmış fransız düşünür, hukukçu, bürokrat. özellikle hukuk alanındaki engin fikirleri ayrıca takdire şayan olup bir hukukçunun başucu eseri listesinde bulunmayı hakeder. (bkz: Democracy in America)

  http://everything2.com/e2...is%2520de%2520Tocqueville

  bazı vurucu ve yakıcı tespitler:

  Aktif gücü elinde bulunduran sadece devlet olmamalıdır. Eğer insanlar medeni olmak istiyorlarsa, organizasyon kurma sanatı geliştirilmeli ve genişletilmelidir.

  Bir evrensel kanun vardır... Bu adalet kanunudur. Adalet bir milletin hukukunun temel taşıdır.

  Demokrasi bireysel özgürlüğün sahasını genişletir. Sosyalizm ise daraltır. Demokrasi, mümkün olan bütün değerleri insanlara sağlarken; sosyalizm her insanı bir sayıdan ve araçtan ibaret görür. Demokrasi ile sosyalizmin bir kelime dışında hiç bir benzerliği yoktur: Eşitlik. Fakat aradaki farka dikkat edin; demokrasi özgürlük konusunda eşitlik isterken, sosyalizm kölelik yönünden eşitlik ister.

  Demokrasi ve demokratik devlet kavramlarının kullanımı konusunda büyük bir eksiklik vardır. Bu kelimeler açıkça tanımlanmadıkça ve anlamları üzerinde uzlaşılmadıkça insanlar bu anlam karmaşası üzerinde yaşamaya devam edeceklerdir ve bu tartışmalar demagoji yapanların ve despotların işine yarayacaktır.

  Halkın yönetime katılmasında önemli bir araç olan jüri sistemi, aynı zamanda halkın nasıl iyi yönetileceğini vatandaşlara öğretir.

  Herkesi dostun yapmayacağına göre, düşmanlarınla yaşamasını öğrenmelisin.

  iki insanın iyi geçinmesi hiç kusursuz olmalarıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmeleriyle sağlanır.

  Organizasyon kurma hakkı vazgeçilmez bir hak ve özgürlüktür.

  Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev, hayattır.

  http://tr.wikiquote.org/wiki/Alexis_de_Tocqueville
  http://en.wikipedia.org/wiki/Alexis_de_Tocqueville
  2 ... uvjb
 6. 6.
  "şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev, hayattır" SÖZÜNÜN SAHiBi.
  2 ... nadya komanaci biricid bardo
 7. 7.
  (bkz: amerika da demokrasi)
  1 ... indira gandi
 8. 8.
  "iki insanın iyi geçinmesi hiç kusursuz olmalarıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmeleriyle sağlanır" SÖZÜNÜN SAHiBi.
  2 ... nadya komanaci biricid bardo
 9. 9.
  geçmişten çıkarılan yanlış dersler, tarihi hiç bilmemekten daha zararlıdır. diyerek beynimden duman çıkarmış yazardır.
  2 ... gece denize giren adam
 10. 10.
  modern toplumun ve modern siyaset biliminin öncü düşünürlerindendir .

  Hukuk eğitimi görmekle birlikte , öğrencilik yıllarından başlayarak siyasete büyük ilgi duydu .

  sosyolojinin henüz bilim olarak ortaya çıkmadığı bir dönemde , gerçek bir sosyolog yaklaşımıyla toplumsal sorunlara , özellikle de toplumun demokratik yönetimi sorununa kafa yordu .

  başlıca iki büyük yapıtı ;

  (bkz: amerika da demokrasi)
  (bkz: eski rejim ve devrim) dir .

  bi süre dış işleri bakanlığı da yapmıştır .
  ... wonderland35