bugün

Ürünleri devlet üretmez. Ürünleri şirketler üretir. Ayrıca çok kaliteli ürünler pakistan da da üretilmektedir. Bu ürünlerin türkiye de üretilmesi falan hiç ama umrumda da değildir. Zira kazanan ne ben olacağım ne de bu topraklarda yaşayan diğer emekçi insanlar.
anca bisiklet üretebilir.

görsel
bir göz oda da cep telefonu üretebilen yazar söylemidir.
bizim devletimiz değildir. türkiyede cep telefonu üretilmiştir. (bkz: raks) ancak bu başlığı açan yazar kardeşim de dahil kimse türk malıdır ya kötü de olsa ülkeye bir katkım olsun diyip almadığından firma batmıştır. ayrıca cep telefonu üretilemiyorsa bile ledt tv, klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, tablet bilgisayar üretilmektedir.
olm sokmayın devletin aklına böyle fikirler. teknolojiyi mundar edecekler.

üretmemesi gereken devlettir. iyiyiz böyle. bi telefon üretecekler amk konuşma kısmı yukarıda dinleme kısmı aşağıda. telefonla konuşurken telefonu ters çeviricez falan. abi allah korusun ya.

mesela devlet telefon üretse,

-efendim her şey tamamdır. bakın tasarımımız bu nasıl olmuş?
+o ne o?
-hangisi efendim?
+şu ekranın üst kısmındaki kısım.
-işte efendim ses geliyor ya. sesi duymak için. nasıl dinleyecekler yoksa?
+gerek yok biz dinliyoruz onları zaten. onlar sadece konuşsa yeter.
bunu diyenin önce cep telefonu üreten bir devlet olup olmadığını araştırması gerekir. devlet Niye cep telefonu üretsin lan. Firmaların işi o. Firmaların başında da devlet yok, vatandaşlar var. ürettiğimize sahip çıkmayan da biz vatandaşlar. Türk malı hassasiyeti göstermeyen biz vatandaşlar. Ama Şöyle desek anlarım:
(bkz: cep telefonu bile üretemeyen koç)
(bkz: cep telefonu bile üretemeyen sabancı)
vesaire vesaire.

edit: evet bu firmaların hiç bu işlere girmemesinde bir problem var. O kadar paranız var yapın bir telefon bir araba o kadar zor olmasa gerek.
görevinin cep telefonu üretmek olmadığını bilen devlettir.

cep telefonu üretmeye odaklanıp adalet, güvenlik vs sorunlarını gözardı mı etsin adam?

gerçi edilmişi var ya, karıştırmayın şimdi, ideal devletten söz ediyoruz şu an.
aselsan gibi bir değeri bilemeyen cahil ,fukara serzenişi.

aselsan 1919 . 1999 yılında üretilmiştir.

(bkz: aselsan)
devletimiz 15 sene kadar önce aselsan ile cep telefonu üretmiştir, çat pat hatırlıyorum telsiz gibi bişeydi. akrabada vardı.
türkiye ye laf atmak için kıvranan yazar hedesi. toplaşmışlar hemen de. beğenmiyorsa iphone nunu da al git.
devlet neden cep telefonu üretsin ki? devlet kendi asli fonksiyonlarını tam olarak yerine getirsin, güvenliği sağlasın, adalet olsun maliyesini düzeltsin devletten başka bişey istemeyiz. cep telefonu, bilgisayar, otomobil gibi sanayi işlerine sanayici ve iş adamlarının el atması daha mantıklı olacaktır. *
Parasının bok olduğunu sanan devlettir. Enayinin önde gidenidir. Amına koyim yine açtıracaksınız ağzımı. Elinde müthiş tarım ve tekstil ürünleri barındırmasına rağmen bunları neredeyse maliyet fiyatına dış ülkelere satıp, sonra onlardan kat kat faizle alan bir devlet bu.

En basit örnek: us polo.

Vardır bazılarınızda polonun ürünlerinden, gidin bir bakın allah aşkınıza nerede üretilmiş.
Henüz kapitalizmin kölesi olmamıştır.
cep telefonunu devlet üretmez. devlet ülkeyi yönetir. ülkedir o. tebrik değil tevkiftir o.