bugün

insanların bu dünyadan umudu kesilir, onları bir köle gibi sömürür tepedekiler. fakat şöyle motive ederler, "sık dişini, öldükten sonra sonsuzlukta ve güzel bir hayat seni bekliyor". bunu duyan insan ne yapıyor? sıkıyor dişini, sesini çıkartmıyor, sömürülmeye devam ediyor.

not: bu başlık daha önce ...inan zavallı şeklindeydi. hatalı olduğu için silinmiş, ben de oraya yazdığım yazı boşa gitmesin diye başka bir başlık açtım. önceki başlığı ben açmamıştım, yan çizmek gibi bir durum söz konusu değil. bunu dile getiren arkadaşlara özel mesaj ile uyarımı attım fakat değiştirmeme ihtimallerine karşı buraya da yazmak istedim.
islam dinine inanan insandır.
hz ali'ye de bu denli saçma bir soru ile gitmişti müşrikin biri ama sonra aldığı cevapla babayı aldı oturdu.
ama sizde ne bu büyüklüğü görecek göz ne de allah'a inanacak yürek var.
o yüzden oturup sözlükte ne zıçsam diye düşünürken aslında olmadığına inanmak istediğiniz şeyler için başlık açıyor, bir de altına anlamsız şeyler karalıyorsunuz ya aslında sizin kıyametiniz çoktan kopmuş ve cehennemin içindesiniz ama farkında bile değilsiniz.
geçmiş olsun ne diyeyim...
cennet ve cehennemin olduğuna inanmayan insan`'dan bin kat daha akıllıdır ve geleceğe yatırım yapmayı bilen insandır senin gibi köpek gibi öleceğini-öldükden sonra köpekten bir farkının olacağını anlayan insandır.
doğruya inanan insandır.
Yaşarken yaptığın tüm ibnelikleri nasılsa öldükten sonra bedelini ödeyeceğim diye vijdanını rahatlattığın yer veya yaşarken çevren tarafından hakkının yenmesinin kısacası kendine itiraf edemeğin ezikliğinin avunutusu olmasın cennet.
varsa ne olur yoksa ne olur bu iki durumun artı eksisine iyi bakması gereken kişidir.

cennet ve cehennem "varsa" dünya hayatında buna göre davranmış kişinin ahirette kaybı yok denecek kadar azdır.

cennet ve cehennem "yoksa" dünya hayatında buna göre davranmamış kişinin ahirette kaybı tahmin edemeyeceği kadar çoktur. kafadan götü tutuşacak.

şimdi inanmak için mantık yürütülecekse al sana mantık. win win mi? win lose mu? karar ver!
(bkz: yahudi hurafelerine inanan insan)
--spoiler--
Din, sıradan insanlar için gerçek, bilge insanlar için palavra, yöneticiler için faydalı bir araçtır.
--spoiler--
bütün dinlerde cennet ve cehennemi kabul ediyorsa söylenecek çok birşey yoktur çünkü spoiler herşeyi anlatmaktadır.
sonuçta bir şey kaybetmeyecek bir insandır.

ya varsa cennet ve cehhennem? inanmayanların b.ku yediğinin tescili olacaktır.
dinler ve emperyalist devletler tarafından ezelden ebede sömürülen insan modeli.
şu sözlerin anlamını bir gün olsun düşünüp cevabı bulsaydı bu dünya daha güzel daha insanca bir yer olmaz mıydı?

"dinler kitleleri uyuşturmak için birer afyondur"

"emperyalizm ve kapitalizm, insanlığın kanını emen vampirlerdir"
inanan inanır, inanmayan inanmaz. çok kasmaya gerek yok ortalama ömür 60-70 yıl arasında, ömür bitince göreceğiz anyayı konyayı nedir bu merak yani onu çözemedim...
inanabilmesini geçtim sirf bu hayal ürünü şeylere başkalari inanmıyor diye kin ve nefretle dolmaları esas problemdir.

Yani elbette sonsuz bir yaşam nerede olursa olsun biz insanlar için ne uygun ne de anlamlı olacak bir şeydir.

Ölüm karşısındaki çaresizliğimizle, yok olup gidişimizle, sevdiklerimizden temelli kopmaktan duyduğumuz üzüntüyle başa çıkabilmek adına, hayatımızı şu yaşadığımız dünyada daha rahat bir kafayla sürdürebilmemiz için böyle ümitlere ihtiyaç duymuşuzdur. Ama olgunluk bize artık şunu emrediyor;

Ey insan rasyonel ol, ölüm görüyorsun ki yolun sonudur. Bu durumu kabullenebilecek yürekliliği göster artık. Hayat böyledir işte. Tanrı adına konuşmaktan vazgeç, isteklerini tanrıya mâl etme. Acısıyla tatlısıyla işte bu hayat senindir. Yaşa gitsin. Çok da üzülme bir gün sen de öleceksin ve bütün yüklerinden kurtulacaksın...

Evet bu sözlerden sonra şunu söylerim. Sonsuz bir cehennem dediğimiz en muhteşem hayat dahi insan için sonsuz bir yük olurdu. Biz bu yükler için yaratılmışa benzemiyoruz dostlarım.
Bizim esaretimiz inanın bu dünyada nihayete erecektir. Yeni esaretlere gönüllü olmayın artık. Vazgeçin, ölünce özgür olacağız. Tesellimiz bu olsun.
Yok olup gitmenin neden sadece böceklere mahsus olduğunu düşünüyorsunuz?

insanın bir takım fazladan hünerleri var diye neden sonsuza dek yaşamak gibi bir hakki olsunsun ki?

küçümsediklerinizle aynı dünyayı paylaşıyoruz. Bu dünyayı yalan bir dünya, görmediğiniz bir dünyayı da gerçek bir dünya olarak değerlendirerek gerçeği tersyüz eden siz olmuyor musunuz?
buradayım ateist , deist vs. dini inancı olmayan arkadaşlar. sizin çoğunluk olacağınız cağ uzak değildir bu gidişle.
dünya sekülerleşmektedir hali hazırda.