bugün

iki cihan aresinde adlı kitabı nihayet türkçe'ye kazandırılmış olan okuması keyifli tarihçimiz. istanbul'daki bir seyahatim esnasında denk gelip almıştım, ilk fırsatta baştan sona okumaya başlayacağımı umuyorum.
Çok beğendiğim bir tarihçi ve yazar.
piyasayı parselleyen kavuklu tarihçilerin aksine gerçek bir tarihçidir. muhabbetine, bilgisine doyum olmaz.
kim var imiş biz burada yoğ iken kitabının önsözüyle tarih bilimi konusundaki şevkini okura da kısmen geçiren ve entelektüel derinliğini hissettiren başarılı bir tarih akademisyenimiz.
cogito'nun 1999'daki 19.özel sayısında "iki dünya aresinde" isimli kitabın çevrileceğine dair yapı kredi yayınları tarafından söz verilmiş olmasına rağmen kitabı hala çevrilememiş olan yazardır. gerçi cogito'nun özel sayısında konu ile alakalı mükemmel bir makale bulunmak ile birlikte kitabın aura'sını yansıtmaktan oldukça yoksundur. keza osmanlı tarihinin mitlerle süslü olan ve hala tartışmaya açık olan ne zaman kurulduğu konusu ile daha çok edebiyattan feyz alan bir araştırmaya imza atmakla osmanlı tarihi alanında oldukça üstün bir iş yapmıştır.

şuan piyasada bulunan tek türkçe kitabı "kim varmış biz burada yoğ iken"dir. kitap osmanlı tarihi konusundaki belirli paradigmaları alaşağı etmeye hatta onlar hakkında belirli sorular sormanızı sağlamaktadır. osmanlı'da bilhassa müslüman tacirlerin uluslararası ticaret konusunda(özellikle küffar ile ticaret konusunda osmanlı çekincelerinin müslümanların onlarla ticaretinde eksikliğe yol açtığı şeklindeki paradigmanın) müslüman tüccarların pasif durumda bulundukları, becerikli ya da istekli olmadıkları temel paradigmasını özellikle venedik'de yerleşen müslüman tüccarlar ve sof ticaretindne hareketle bu paradigmayı çürütmeye çalışmaktadır.

edit:sözümü bir noktada geri alıyorum. kitap birleşik yayınlarından daha yeni çıkmıştır. ama yapı kredi'den çıkmamıştır.
kim var imiş biz burada yoğ iken adlı kitabıyla Osmanlı'da birey konusunu işleyen yazar.
kitap metis yayınlarından çıkmış.
kitabın ana teması: "Dört Osmanlı: Yeniçeri, Tüccar, Derviş ve Hatun"
1990'dan beri Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü'nde öğretim üyeliği yapan türk eğitimcidir. Bir yandan Osmanlı tarihi ve Ortadoğu dersleri veriyor, bir yandan da başkanı olduğu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi'nde, Osmanlı kültürü ve tarihiyle ilgilenen 20 doktora öğrencisiyle çalışıyor.