bugün

fethullah hoca efendi hazretlerinin yurt dışındaki okullarının bütün türki cumhuriyetler de dahil olmak üzere eğitim dilinin ingilizce olduğu gerçeğini "TÜRK OKULLARI'NDA EĞiTiM DiLi TÜRKÇE Mi?" başlığı ile oda tv de gün yüzüne çıkartılmıştır. ilginç haber aşağıdaki gibidir.

TÜRK OKULLARI'NDA EĞiTiM DiLi TÜRKÇE Mi?

Türkiye'de televizyonlarda günlerdir cemaatin Türkçe Olimpiyatları'na katılan çocuklar vardı. Cemaatin dünya üzerinde bulunan okullarında Türkçe öğrenen çocuklar söyledikleri Türkçe şarkılar ile herkesi hüzünlendirdi. Cemaat bir bakıma bu okullar ile kendi imajını pekiştirdi.

Ancak Odatv.com olarak bu konu üzerine bir araştırma yaptık. Dünyadaki Türk Okulları nasıl bir Türkçe eğitim veriyorlardı?

Pek çok Türk Okulunu arayarak okullardaki eğitim sistemini, hangi derslerin Türkçe verildiğini sorduk.

Araştırmada çarpıcı bir sonuca ulaştık. O da Türk Okulları'nda eğitim dili Türkçe değildi. Pek çok okulda Türkçe seçmeli ders olarak okutuluyordu. Daha da önemlisi bu okullarda eğitim yerel dillerde de yapılmıyordu. Okullarda okutulan derslerin ana dili ingilizce idi.

Bu konu üzerine temas kurduğumuz okullardan Azerbaycan gibi Türkçe konuşulan ülkelerde dahi okullarda eğitim dili ingilizce. Türkçe ise sadece hazırlık sınıfında öğretiliyor. Ayrıca sene içinde seçmeli ders olarak veriliyor.

Bosna'da Türk Okulları'nda eğitim alan öğrenciler ile Türkçe konuşma çabamız ise başarısız oldu. Çünkü bu okullarda okuyan öğrenciler de anadil olarak ingilizce öğrenmişlerdi.

Kısacası cemaatin Türk Okulları'nda anadil Türkçe değil. Türkçe ingilizce'nin yanında ikinci bir dil olarak öğretiliyor.

Bu durum da Türkçe Olimpiyatların'da ki öğrenciler gibi istisnalar dışında okuldan mezun olanların pekçoğunun Türkçe bilmeden mezun olmasına neden oluyor.

http://www.odatv.com/Siya...dili_turkce_mi-16381.html
http://www.odatv.com/Medy...t_propagandasi-16399.html
saman* altından su yürütmek.
türklerin parası ile amerikan sömürgesini koruma ve geliştirme derneğinin yaptığı dümbelekliktir.

din din dedin başımın etini yedin,
ne mertlik dedin ne dürüstlük yaptın,
hep bana hep bana dedin aç olana bir lokma vermedin,
kendi burjuvanı yarattın ama hala elini mazlumun cebinden çekmedin.

bırakın şu dinin yakasınıda asıl din ile tanışsın bu millet.
kesinlikle dogruluk payi olmayan bir varsayimdir. evet varsayimdan ileri gidemez cünkü gözümüzle görüp yasadigimiza mi yoksa sizin bu kulaktan dolma sözlerinize mi inanalim. allah´tan bazi seyleri yasayip gördük, yoksa buna bende inanirdim. elbet sizde birgün gercegi görürsünüz. allah her zaman büyüktür.
burada ki yabancı okulların ana eğitim dili türkçe. orada da ana dil öyle olmak durumunda. ama seçmeli dil olarak türkçe bulunuyor. sonucta türk okulu türkler açıyor. türkçe okulu değil haliyle bulundukları ülke kurallarına göre.
(bkz: misyonerlik)
(bkz: dinlerarası diyalog)