bugün

evet arkadaşlar; hepiniz bilirsiniz ki cem evlerinde türlü türlü şarkılar söyleyerek sazlı sözlü eğlenceler yapılmaktadır. peki soruyorum; bu yerlerin eğlence yeri ruhsatı var mı?

cem evlerinin ibadethane olmayacağı kesin, eee o zaman nerede eğlence yeri ruhsatı?

olsa olsa cem eğlence evi olur ya neyse...
bir topluluğun inancı ve ibadethaneleriyle dalga geçmeyi marifet sanan bir embesil söylemidir.

edit: alevi değilim, cem evine hiç gitmedim.
cem evine adımını atmamaış, ibadethane nedir bilmeyen, bir de ibadethaneyi kur' an da yazmayan cami sanan geri zekalı cahilliği her halinden belli olan insanın(?) söylemidir.
bir troll tespiti. Evet troll olduğunun farkındayım. Yine de peşine düşecek onlarca cahili bir damla olsun bilgilendirmek adına;

öncelikle şunu belirtmek gerekir, alevilik aksini iddia eden bir kaç kişiye rağmen din değil bir mezheptir. her ne kadar alevi olmasam da dinlediğimde kendimi bulduğum semahları, tevhidleri, selamlamaları, türküleri vardır. ortalığı karıştırmak isteyenler pop, rock vs. dinlerken alevi dostlarımız ya allah, ya muhammet, ya ali, eşliğinde duazlarında 12 imamın ve hz. muhammed'in adını zikretmektedirler. miraçlamalarında hz. muhammedin göğe yükselişini adeta resmederler. önceki neslin pek çoğu şiir yazar, kitap okur, aydın diye tabir edebileceğimiz insanlarda oluşur. çok çok büyük bir kısmı atatürk'ü sever ve onun ilkelerini benimser. bazılarını rahatsız eden belki de budur, bunu bilemiyoruz tabi...

ayrıca alevilerin hepsi için aynı durum da söz konusu değildir. arap alevilerinin* çoğu namaz kılar, oruç tutar. pek çoğu kuran-ı camilerdeki hocalardan katbekat güzel okurlar. onlar da ehl-i beyt inancına sahiptirler. ancak gerek sosyal medyada gerekse de ilihiyat fakültelerinin sözde profesörleri tarafından şeytana, güneşe tapmakla veya allah'ın varlığını reddedip hz. ali'yi allah olarak görmekle itham edilirler. kısa bir youtube araması sizi aradığınız sonuçlara götürecektir.

cahil bir insan için alevileri farklı bir din gibi görmeyi hoş görebilirim ama sözlüğe üye olabilecek, giriler yazabilecek kadar okumuş bir adamın bu ayrımı yapamaması gerçekten üzücüdür.

üstelik islamın özünde olan hoşgörü hristiyanlar, museviler hatta mezhep bazında şiiler, hariciler için var ancak aleviler için yok; çok ilginç...

http://fizy.com/#s/1aid50

''eleme çileye gama girmişim
semahlar dönerek deme girmişim
camiye girmişim ceme girmişim
alevi de benim sünni de benim

Sevgi saygı külli şeyin başıdır
ikisi de birbirinin eşidir
ayrım gayrım güden cahil kişidir
alevi de benim sünni de benim''
*
benim için bi anlamı bulunmayan fakat ülkemin bi grup insanı tarafından önemli görülen bi yerdir cemevleri. bu yerlerle ilgili böylesine dalga geçilmesi beni gerçekten üzdü. sen sevmesende bi kısım insanlarca kutsal görülüyor oralar kardeşim. insanları kırmaya ne gerek var şimdi dedirten başlık.
Saçmalamanın nirvanasına ulaşmış yazar sıçmığı.

cem evinde saz çalınıyor - ee senin gittiğin camiide de def çalınıyor

cem evinde şarkı söyleniyor - ee senin gittiğin camiide de ilahi söyleniyor (ilahide bir şarkı türüdür)

cem evinde yenilip içiliyor - ee senin gittiğin camiide de lokumdan tut bisküvilere keklerden tut şerbetlere kadar dağıtılıp yenilip içiliyor

senin eğlence ruhsatın varmıdır ki cemevlerinin ruhsatını soruyorsun kafir köpek.
devletin üzerinde durması gereken hede.
bir kez cem evine gitse kültür ve felsefesini anlayabilirse şayet insanlığından utanacak olan kişinin söylemidir. alevilikte kendinden olmayanı kötülemek, karalamak, aşağılamak yoktur. birlik, hoşgörü, hassasiyet ve paylaşım vardır. insanlar bilmedikleri hakkında bile boş boş konuşacak kadar cahil cesaretine sahip olmamalı. önce "oku" öğren sonra konuş ki adam sayılabil.
troll olucam diye bokunu çıkarmaktır.
(bkz: bi bitmediniz amk)
doğru olmakla beraber barındırdığı ironiyle saygısız ve hoşgörüsüzleşen gerçeklik.
(bkz: entry yazar uyumu)denilecek tespit sıçırtmasıdır.
laf ola entry gele, başlık olsunda ne olursa olsun diyen bok kafalı insan söylemi.
yöneticilere sesleniyorum, bu başlığın silinmesini beklemekteyim. ideolojik olarak yanlışlığı başlı başına sebepken sözlük formatından uzakta bir tartışma forum entry olarak gözükmektedir.
camilerin de vergi lehvasi yok diyerek gecistirilecek trol sacmalamasi.
ağzı olanın konuşması.