bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  fransızcası fişek olan kelimedir.
  ayrıca (bkz: kartuş) *
  ... muhasebeye giris
 2. 2.
  Film. Devrim öncesi paris'i. Sıradan bir yankesici olan Dominique, zamanla yükselerek halkın efsaneleştirdiği "hırsızlar kralı Cartouche" olur. KArısı, güzel Venüs ile, saraylara ve şatolara dalıp, soygunlar düzenler. Ancak, günün birinde Cartouche başka bir kadına aşık olunca, her şey değişir. Üstelik bu kadın, nefret edilen polis şefinin karısıdır.

  Cartouche'un kişiliğinde, izleyici, olayların geçtiği dönemin havasını yaşıyor. Yapıt, ayrıca bir "amour fou", yani çılgın bir aşk öyküsü niteliğinde. Philippe de Broca , bir serüven filminde bile , bir çok parlak örneğini verdiği bu temayı işlemekten kendini alamamış.

  De Broca, "Cartouche" ve 1963'te çektiği "L'homme de Rio- Rio Macerası" ile "hareketli,romantik güldürü" ye unutulmaz iki film armağan etmişti. Her iki filmin başrolünü Jean-Paul Belmondo oynuyordu. Belmondo (1933), 1960'ta Jean-Luc Godard'ın "A Bout de Souffle - Serseri Aşıklar" ile üstüne geçirdiği iflah olmaz romantik serseri imajını, de Broca'nın bu iki yapıtıyla iyice pekiştirecek ve hep bu rollerin çeşitlemesini başarıyla oynayacaktı. Ama, bu imajın dışına çıkıp "sert polisleri" canlandırmaya girişince, izleyici bunu kabul etmeyecek ve 1980'lerde filmleri iş yapmaz olacaktı.

  Yönetmen : Philippe De Broca
  Senaryo : Charles Spaak, Daniel Boulanger
  Görüntü : Christian Matras
  Müzik : Georges Delerue
  Oyuncular : Jean-Paul Belmondo, Claudia Cardinale, Odile Versois, Marcel Dalio, Jess Hahn

  1961 Fransa-italya yapımı, 100 dakika
  1 ... rick blaine