1. .
  1945'te ABD'nin New York kentinde dogdu. Sanatçi, belgesel filmcilige baslamadan, önce, Caracas ve Venezuela'da, sonra da New York'taki Amerikan Sahne Sanatlari Akademisi'nde tiyatro dogaçlamasi üzerine egitim gördü. Gerede oyunculuga, 1977'de Türkiye'de çekilen bir dizi ile basladi. 1978-1982 yillari arasinda Atif Yilmaz ve Yilmaz Güney'e asistanlik yapan Gerede, 1983'te Alman yapimi bir film olan "Germany under Thorns"un senaryosunu yazdi ve Thomas Harlan'in filmi "Wundkanal"in yapimcilarindan biri oldu.

  Gerede, 1987'de video için "The Other Side"i çekerek ilk kez bir film yönetti. Sanatçi, daha sonra, aralarinda John Kelly üzerine bir performans videosu olan "Pass the Bludwurst Please" (1987), ressam Abidin Dino'nun biyografisi, "Abidin, Sen Mutlulugun Resmini Yapabilir misin?" (1988) ve Pakistan'daki kadinlarin anlatildigi "Peçenin Ardindaki Kadinlar-Women Behind the Veil"in (1993) da bulundugu birkaç belgesel yönetti. 1991'de ilk konulu uzun metraj filmi olan ve Cannes'da Uluslararasi Elestirmenler Haftasi'nda gösterilen "Robert'in Filmi"ni çeken Gerede'nin yönettigi ikinci konulu film ise, "Ask Ölümden Soguktur". Sanatçi, bu filmle 32. Antalya Altin Portakal Film Festivali'nde "En Iyi Yönetmen" ödülünü aldi...
  ... fatal
 2. .
  1948 new york doğumlu. american academy of dramatic arts mezunu. hem oyunculuk hem de yönetmenlik eğitimi olan zat-i muhterem.
  ... bylait