bugün

Tam adı: prf.dr canan karatay efendigil. (Aslında Canan ile Karatay arasında bir de M. inisiyali var. Hangi ada işaret ediyorsa. canan m. karatay efendigil) Karatay diyeti'nin mucidi diyecegiz ama yakışık almayacak: Çünkü 2011'in bu en moda diyetinin daha önce çok sayıda benzeri vardı. Kimdir peki doktor hanım?

Kısa biyografisi şöyle:

1998 profesör iç ve kalp hastalıkları, istanbul üniversitesi kardioloji enstitüsü, haseki.
1986 kardiolog--istanbul üniversitesi kardioloji enstitüsü, haseki.
1979 doçent--iç hastalıkları, cerrahpaşa tıp fakültesi.
1972 iç hastalıkları uzmanı-cerrahpaşa tıp fakültesi tedavi kliniği.
1967 tıp doktoru--istanbul üniversitesi tıp fakültesi.
1961 üsküdar amerikan kız lisesi.

Kaynak: http://www.barsakforum.com/image-vp1031.html
karatay diyeti'nin mucidi diyecegiz ama yakışık almayacak: çünkü 2011'in bu en moda diyetinin daha önce çok sayıda benzeri vardı. kimdir peki doktor hanım? (bkz: Canan Karatay)
2004 yılında kadir has üniversitesi tıp fakültesi dahili tıp bilimleri bölüm başkanı imiş.
dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren ünlü kalp cerrahı prof. christian barnard'ın yanında iki yıl çalışmış ve doçentlik tezini orada hazırlamış.
Diyetinin en önemli ilkesi şudur: “yağ yenilince vücutta yağ oluşur” düşüncesi tamamen yanlıştır. sağlıklı yağlar kilo aldırmaz, kilo verdirir. çünkü kilo aldıran yağlar değil, karbonhidratlardır. Kaynak: http://mucizeiksirler.blo...11/04/karatay-diyeti.html
canan karatay'ın iddiası şu: yüksek kolestrolü hastalık sayamayız.

habertürk'te iki ses bir nefes programına konuk olan hoca, pakize suda'yı yanıtlarken kolesterolün firmalar tarafından hastalık olarak değerlendirildiğini söylüyor ve devam ediyor: 'ancak başka sebepler kolesterolü yükseltir. kolesterol vücudumuzdaki en kuvvetli antioksidandır. eğer yükselmişse o vücutta mutlaka toksin vardır. kolesterol onu yok etmek için yükselmiştir. aynı ateşli bir çocuğun akyuvarlarının yükselmesi gibi' Kaynak: http://www.haber365.com/h...iyi_antioksidandir_video/
söylediği her şey doğrudur. ilk çıktığında bazı söylemleri bana "vay bunak" dedirtmiştir ama cüneyt özdemir'in şuan yayınlanan programında söylediği herşey doğrudur. tabi kilo vermek istiyorsanız.
'Bu rejim işlerini yeni çıkardılar,yok tereyağ kilo aldırır yok sakatat yemeyin, hepsi yalan,babam 104 yaşında öldü her sabah iki yumurta bol tereyağ yerdi' diyen anneannemi haklı çıkaran kadın.Anneanenmin babası tığ gibiydi ve aynen böyle beslenirdi.
Bakınca haksız sayılmaz,dedeler nineler pekmez,tereyağ,sakatat,yumurta yerdi de ben obez olduklarını hiç hatırlamam..
Sabah kahvaltısı için tereyağlı yumurta öneriyor..
Sıkı takipçisiyim..
şu anda habertürk kanalında kolesterol hakkında süper youmlar yapan ve karşısındaki erkek profesörlere çatır çatır ayar veren kadın profesördür.
Dogru bilinen yanlislari, yanlis bilinen dogrulari yeniden tartisilmasi gerektigini ortaya koyan prof.
Dün itibariyle bakanlık tarafından diyetine el konulmuştur. Şimdiye kadar kaç şeye el koydu sevgili sağlık bakanımız? Diyet hapları yüzünden kaç tane insan öldü, neden hala satışına izin veriliyor? Neymiş karbonhidratı kesmiş. Çayımıza kattığımız şeker, şeker pancarından değil mısır şurubundan elde edildiği sürece zaten onu tüketmemiz zararlı. Ben Karatay'ın diyetine yeni başladım ve çok mantıklı buluyorum. Karatay, yüzyıllardır kullanılan Türk yeme stilini geri getirmeye çalışıyor. Örneğin; pestil, cevizli sucuk gibi doğal olan tatlıları tüketmeyi tavsiye ediyor. Sağlık bakanlığına da GDO'lu ürünlere ilgilenmesini tavsiye ediyorum.
şimdi de güneşe el atmış profumuz. ona göre bol bol korunmasız güneşlenmeliymişiz. hele bu enlemlerde güneş eğik geldiği için d vitamini eksikliği yaşıyormuşuz falan. istanbul'da ise hava kirliliğinden güneş süzülerek geldiği için doğru dürüst yararlanamıyormuşuz falan. bu doğallık işini abarttı iyice. kırış kırış olalım istiyor herhalde.
Yaşam için bedenin ihtiyacı olan gıdalardan saçma sapan diyetlerle vazgeçmek yerine, az tüketip çok hareket ederek daha zinde ve daha sağlıklı olunabileceğini kanıtlamış Prof. G.tünüzün üstünde oturmayın efendim; Herşeyi kararında tüketin ama biraz yürüyün, biraz koşun, yapabiliyorsanız biraz yüzün diyor. Doğru da söylüyor. Dedelerimin herşeyi yeyip ama sürekli hareket ederek çakı gibi kalması; farkında olmadan onun diyetini uyguladıklarından dolayıdır.
çocuklarımın ağzına bir kere bile şeker sürmedim diyen teyzedir.
spor yapan birisi için pek umursanmaması gereken öğütler olup, spor yapmayan şahıslar için altın değerinde öğütlerdir. spordan kastım; kardiyo ve kondüsyonel hareketler yapan kişilerin bu tür yemekleri yese bile pek fazla sorun yaşamayacağıdır.
diyet yaparken karbonhidrat tüketmeyi, 2 yumurta yemeyi hatta doyana kadar yemeyi salık veren prof. teyze. şaşırtarak kilo verdirmeyi amaçlıyor olabilir.
iki ihtisaslı yılların birikimi kadın "hekim"!

öyle manken kırması, yeni yetme, bi boktan anlamayan televizyon diyetislerinden değil.
kokoreç, işkembe, kelle yemeyi salık veren muhteşem insan.
kendisi bilimsel doğrulardan bahsetmektedir. "bunu söyleyeyim de fakirler gocunsun." anlayışında değildir.

kendisi "eti nasıl alıcaz?" diye sormayın amk. ekonomist değil karı hekim. gidin onu meclise sorun.

et faydalıysa faydalıdır. kadın "bu pahalı bunu söylemeyeyğim" mi desin?
ekmek düşmanı.fırıncılar bir gün grev yapacak diye korkuyorum.
un,şeker yok ..yağ ve et yiyiniz diyen saygıdeğer mükemmel hocamız
babamın izleyip izleyip gaza geldiği diyetisyendir. ancak babam gecenin 3 ünde kelle-paça istiyor canan hoca sakınca görmedi diye. sanırım çok yanlış anlıyor.
şeker yemeyin diyip duran diyetisyen.
arayıp polis olduğunu söyleyen ve para isteyen dolandırıcılara para kaptırmış insan.. oha. profesörsün lan sen. hürriyetteki şu yorum da harika olmuş;

--spoiler--
Ben de bu kadının sözüne kanıp günde 5 yumurta yiyordum, hapı yuttum desenize!
--spoiler--

haber linki: http://www.hurriyet.com.tr/saglik/25019037.asp
dolandırıldıktan sonra katılacağı tv programlarında " dolandırıcının dediklerini YUTMAYIN, söylediklerini YEMEYiN, mutlu tavuk yumurtasına devam " derse şaşırmayacağım.