bugün

camiye giden insanların dini inançlarını kendi çıkarları için kullanan, "camiye yardım", "kuran kursuna yardım" diyerek yardımları cebine indıren imam ve tayfasıdır.
öbür dünyada köşeyi bile dönemeyecek olan adamdır.
camilere ve kuran kurslarına yapılan yardımları caminin veya kuran kursunun bulunduğu il veya ilçedeki müftüğün verdiği makbuzlarla yapıldığını bilmeyen kişilerin varsayımları sonu düşündükleri durumdur . vardır böyle fanteziler . yani camiye 10 ytl bağışlarsınız onun karşılığında 10 ytl lik bağış makbuzu alırsınız . eğer kişi makbuz almadan yardım yapıyorsa bu onun sorunudur .
(bkz: banker yakup)
ortaçağ karanlığındaki katolik rahiplerin halkı sömürmesini örnek alıp günümüz toplumunun zaaflarından yararlanan imam.
(bkz: gavurların yaptığını yapmamak)
politika yolu açık imamdır. her meslekte iyi ve kötü vardır. canımızı emanet ettiğimiz kişi olan doktor dahi paragöz çıkabilir. candan eder. bazı imamların ondan farkı olmayabilir. meslek değil, insanlık önemlidir. ayrıca sözün gereği gelmişken sayın imam kişi; (bkz: kefenin cebi yok).
malum organlardan uydurmanın en güzel örneğidir. büyük ihtimal hayatı boyunca camiye gitmemiş caminin yerini bilmeyen biririn sözleridir. biraz bilgi sahibi olunsa bir camide toplanan paranın sadece imamların kontrolünde olmadığını bilinir. ayrıca camide toplanan paralar köşeyi dönecek kadar büyük meblalar olmamakla birlikte hocalar nadiren kendi camileri için para toplarlar. genellikle yapımı süren camiler veya taşrada bulunan cemaati fazla olmayan camiler için para toplanır ve para müftülük kontrolü ile oraya gönderilir.
vaaza muhterem cemaat avizelerimiz, mavizelerimiz herbişeylerimiz eksiktir diye başlayan imamdır...