bugün

bu haftaki bölümünün sonu feci güzel biten dizidir.
bitmesine rağmen hala şokunu üstümden atamadığım dizidir. *
haftaya kadar nasıl beklicem diye kara kara düşündüğüm dizidir.
tek isteğim ise dizi bitmesin *
keşke güven kıraç'ı ufacık bir hapishane müdürü rolüyle harcamayıp ilerde diziye geçerli bir rolle katsaydınız denilesi, kalite kokan tmc yapımı dizi.
mehmet günsur'un ilaç niyetine iki dakika gözüktüğü ve de şahsımın o sahneyi çene çalma sucu ile kaçırdığı dizidir.

itiraf ederim.

nejat işler de bu kadar tatlı olmasın ama cağnım aa
neden bu kadar abartıldığını anlayamadığım; her lafın arasına sokuşturulan şehzade, beyzade laflarının abartı ve dolayısıyla itici olduğu dizi.
sırf nejat işler için, sırf fikret kuşkan için, sırf sırf mehmet günsur için, sırf erkan can için, izlenilesi dizi. böyle sağlam bi' kadroyu böyle sapasağlam bi' senaryoyla, kurguyla rayına oturtan dizi. fakat sağlam erkek jön yoğunluğu karşısında bayan oyuncuların zayıf kaldığı, mesela bi' özge özberk, bi tuba büyüküstün olsa tam süper olurmuş dedirten dizi * bir de müziklerin biraz zayıf kaldığı, daha etkileyici müzikler olabilirmiş dedirten dizi. olsun yine de mükemmel gibi görünen dizi. bi dizi bişeyler işte... *
Mustafa hakkında her şey'i anımsatsa da çekimlerinin bir sinema filmi niteliğinde olduğunu düşündüğüm hangi diziyi sevsem yayından kalkıyor kaidesinde bir istisna yaratacağına inandığım son zamanlarda çekilen kaliteli dizilerden biri.
kanal d'nin yeni yayın döneminde ses getirecek yeni dizisi. çekim teknikleri ve kastı itibarıyla sinema tadinda bir dizidir. öyle ki insana sonunda hikaye çözümlenecek hissi veriyor. ancak kimi yan karakterler fazla bağırıyor *. ayrıca diziyi ortasında açan şahsım uzun bir müddet avukat güneş'i ali'nin sevgilisi zannetti. çünkü vildan atasever, nejat işler'in kardeşini değil de sanki sevgilisini oynuyor. yine de klasik bir senaryo değil. bu yönüyle de bizi bağlayacak. ayrıca izlemek için bir sebep daha arayanlara müjde: dizi bu yıl sonunda bitecekmiş.
mükemmel kadrosuyla zirvede olmaya aday dizidir. **
bir sinema filmi tadındaki ilk bölümüyle dikkatleri çeken, nejat çocugun annesiyle aşk yaşar, mehmet (kendisi yurtdışında hukuk okuyodur büyük ihtimal) vildanla kaynaşır, fikret de o oynak piyano ögretmeniyle hayatına heyecan katar diye bilmiş bilmiş yorumlanası dizidir, ilginçtir, takip edilesidir.
ne adını duydum ne izledim, ama şimdi sözlükten okuyunca anladım ki 3 yakışıklı erkek bir arada diye kızların bir anda manyaklaştığı dizi. biri evlenme teklif eder biri ayılıp bayılır biri fenalaşır, bu ne lan. dizi güzelse izle anam, o herifler sana koca olmayacak.
birde çağan ırmak yönetseydi daha neler olabilirdi diye düşündüren, en harikulade jönleri bünyesinde barındıran, güven kıraç ve hasibe eren'e kadar kadrosu sağlam olan, susadığımız televizyon eseri.
izlememle bırakmamın bir olduğu dizi tmm çekim tekniği şahane olabilir, oyuncuları şahane olabilir fakat konusu bayağı. çoluk çocuk mevzusu çok uzadı bu dizilerde ya! açıkçası ben ve benim gibiler farklı şeyler görmek istiyoruz artık televizyonlarda.
hürriyet gazetesindeki röportajlarında diziyi tadında bırakacaklarını ve 1 sene süreceğini söylemişlerdi. gerçekten çok hızlı ilerlediklerini ilk bölümden gösterdiler. bir bölümde nejat işler türkiye gibi yerde hapisten çıktı. binbir gece ekibinin elinden çıksaydı bir senede ancak olurdu herhalde. oyuncular zaten muhteşem. pazartesi günleri de doldu hadi bakalım.
oyuncuları çok kalitelidir ancak hikaye bu kadro için yeterince iyi değildir. yine de sadece erkan can' ın oynadığı sahneleri görmek için bile izlenebilecek dizidir.
konusunu bayağı bulanlara katılmakla beraber, sadece oyunculuk için bile gün saymaya değecek bir yapım. kuşkan ın ne kadar zor bir rol oynadığına dikkat çekmek istiyorum. onun gibi birisi için, öyle kütük gibi bir adamı oynamak çok zordur. ileriki bölümlerde kuşkan şov izleyeceğimizi, çocuğuyla hamburger yerken etrafa bakan, bastırılmış psikopat bakışlarından anladım.

üçlü dışarıda oturup bira içerken, başlayan kahkahalar ve devamındaki konuşmalar, türk sinema tarihinin en doğal sahnelerinden birisine denk gelecek tarzda.

nejat işler aliye deki rolünün çok çok ötesinde bir iyilikte başladı diziye. barda filminde keşfettiği; kaybetmiş adam umursamazlığını, doğal serseriliği ile birleştirip, tam bir dava adamına bürünecektir. tam da bizim hoşumuza gidecek türden hem de.

erkan can ın, cahil ama bunun farkında olup bundan mutluluk duyan ve "boşver abi kafamız güzel olsun, bugünlere de şükür" tarzında bir rolle karşımıza çıkması, ondan okkalı aforizmalar duymayacağız anlamına gelmese de, benim gibi daha karizma bir rol bekleyen fanatikleri biraz üzmüştür.

dizi ekibi bu yazıyı okuyorsa eğer, vildan hanımefendi kızımıza selamlarımı iletirse şayet. çok mersi.
sesli çekimi ile kulakları bayram ettiren dizi. öyle ki her dizide aynı dublaj sesler bıkkınlık vermişti. dizinin başında fikret kuşkan'ın eşi bahar kerimoğlu'nu da gördük murat'ın öğretmeni olarak. güven kıraç ise mimikleri ile bitirdi. helal olsun.
birinci bölümü ile beklediğimi bulamadığım dizi. nasıl diyeyim ilk bölümler özeldir, güzeldir. hani bir dükkanın önünden geçersiniz bir şey görürsünüz bu benim olsun der insan işte öyle. ben bir albeni bulamadım. tek bir sahne içime dokundu. o da hapishane çıkışı, erkan can'ın özellikle ali sinan için simit getirmesi. işte özgürlük bir simite bedel ya da simitteki birkaç susam tadında.
kadro iyi de, nisan karakteri'nin mimikleri yetersiz. piyano hocası dahi ismi bilinmedik bir oyuncu, melisa sözen'in yanında çok daha vurucu, mimikleri ve jestleri cümle kurmasına lüzum bırakmıyor.
devam eder mi eder, rating rekoru kırar mı kırar. ama keşke kadın oyuncu konusunda biraz daha titiz olsalarmış. ne melisa sözen ne vildan atasever bazı izleyiciyi kesmeyecek.

not: kadronun süper olmasından dem vuruluyor. uğur polat, serhat tutumluer ve de şevket çoruh yok. hangi süper kadro onlar olsa olurdu. (bkz: allahtan belasını istemek)*
izlemeyerek "lan acep bir şey mi kaçırdım" diye kendi kendime sorduran dizi. "ah pardon diziymiş" deyip bir kenara koyduğum yapım.
Oyuncu kadrosuyla insanı şoka sokmuştu izlendikten sonra görüldü ki artık konuk oyuncularla da şoka sokacak. Ulan güven kıraç, hasibe özlem eren, bahar kerimoğlu, selim erdoğan şimdiden bir göründüler. ilerleyen bölümlerde kim çıkacak acaba. Arada Müslüm gürses'in de sesini duyduk hadi bakalım. Çekimde kullanılan renkler o kadar güzel ki. Özellikle Ali'nin hapisten çıkıp KArdeşiyle sarıldığı sahneye bayıldım. Sanki film izliyor gibi oldum. Lan bizim seyirci alışık değil böyle şımartılmaya. Nejat işler röportajda biz nerede biteceğimizi biliyoruz demiş yanlış hatırlamıyorsam 45 bölümde bitecekmiş. Bu da güzel sakız gibi uzatmanın anlamı yok. Bu arada Digiturkte mi var başkasında da var mı bilmiyorum hani programın kaç dakikasının kaldığını gösteriyorlar ya dizi bittiğinde o 37 dakikayı gösteriyordu. Lan biz 40 dakikaya yakın reklam mı izliyorduk. inşallah hep böyle devam eder de biz de diziden uzun reklam seyretmeyiz. ERkan can kısacık görüldüğü sahnelerde müthişti özellikle kaşlarını düzeltme sahneleri. Herhalde tikiydi adamın ama bayıldım. Fikret kUşkan o kadar mustafa hakkında herşey'de canlandırdığı rolü andırıyordu ki bir ara 'hepiniz idare ediyosunuz di mi lan beni' diyecek zannettim. Nejat işler'de de yine mustafa hakkında her şey etkisi vardı o da çıkıp 'hayatımı s.ktiniz lan karı koca' diyecek zannettim ee o da olur lan çocuğunu elinden almışlar adamın hapsede onların yüzünden girmiş bak düşününce fena bir replik olmadı. Mehmet günsür zaten kısacık görünmüştür. Melisa sözen o memnuniyetsiz kadını pek bi güzel yapmıştır gerçi kadın haklı öyle mücevherle güzel yerde yemekle olacak iş değil lan bu. Vildan Atasever ise o cırlayarak konuşmasını bıraksa iyi olacak. Bu arada o kasiyer hatunla piyano hocası ablanın da hızı road runner'ı geçti hadi bakalım.
türk dizi tarihinde kült olacak bir yapım. konusu basit gibi görünsede hızlı bir anlatımda dizi karışık yollara sapacak ve izleyicide derin izler bırakack gibi duruyor zira misafir oyuncu kadrosuda başta olmak üzere bir bebek çalınma hikayesi için bu kadar ünlü bir araya getirilmez. dışarda bira içme sahnesi, fikret kuşkanın karısına olan sadakatini sergilediği ses tonlşamaları müthişti.
henüz ilk bölümü youtube'a düşmemiş dizidir *. izleyemeyenlerin ilk günden bu kadar entry * girildiğini görüp daha çok merak ettiği dizidir. *
nejatın rahmetli hanımının katilini çok feci derecede merak ettiğim dizi...
son sahnesiyle beni benden almış,** muhteşem olacağını ispatlamış dizidir.
AŞMIŞ BiR KADRO. BAZEN ÖYKÜ KÖTÜ DE OLSA Ki BU DiZiDE O YOK, OYUNCULAR YAPITI ALIR GÖTÜRÜR BU DiZiDE HER iKiSi DE VAR, HEM OYUNCULAR ALMIŞ GÖTÜRMÜŞ SENARYOYU, CAST ÇOK BAŞARILI BU ANLAMDA, HEM DE ZATEN HiKAYESi ALIŞILAGELMiŞ DEĞiL. KADRODA SADECE SESiYLE BiLE OLSA MÜSLÜM GÜRSES BiLE VAR AYRICA. FiKRET KUŞKAN SON OSMANLI ŞEHZADE Si OLARAK PEK BiR NAiFTi ANCAK iLERLEYEN BÖLÜMLERDE PSiKOPATLAŞACAK SANIRIM.
bıçak sırtı, yasak aşklarla, ihanetlerle, babalığın ne olduğu meselesiyle, soyluluk ve yoksulluk kavramlarıyla örülü sürükleyici bir drama. SiNEMA FiLMi iZLER GiBi iZLEDiM VE PAZARTESiLERi KAÇIRMAYACAĞIMI ŞiMDiDEN BiLiYORUM.

BiR ADAM ÇOCUĞUNU, BiR ADAM GELECEĞiNi, BiR KADIN AŞKINI ARIYOR
(bkz: dizi müptelası olmak)