Büyük görünen birçok adam, yakından bakılınca büyüklüklerini kaybederler. (W.S. Landor)
okuyarak, tahsille, parayla ve kesinlikle lafla olunamayacak olandır. ne yazıktır ki yaşarken kıymetleri bilinmez genellikle.
--spoiler--
yüz defa söyledim sana hüzünlü değilim, mizacım böyle.
Bak şarabımla beraberim.
Çocukluğumdan beri hayaller kuruyorum,
Şarabımdan ayrılmadan hemde.
Ben şarabımdan ayrılmıyorum.
O da bana bunca gidene rağmen hala hayal kurdurtmaya devam ediyor.
Ne olmuş yani büyük adam olamadıksa..?
Hayallerimizi satmadık ya...
--spoiler--

herkes büyük adam olmak zorunda mı? nedir bu telaş bilmem ki.
Ünlü türkolog atsız, aynı isimdeki makalesinde büyük Adam hakkında şunları der:

1. Büyük adam, her şeyden önce iyi niyet sahibi adamdır. icraatındaki amiller, toplumun yükselmesidir. Kendisinin bir çıkar kaygısı yoktur.
2. Büyük adam, her devirde erdem ve meziyet diye tanınan vasıfların birçoğuna sahip olan adamdır.
3. Büyük adam, özel hayatında da yüksek ve temiz olan adamdır. Birtakım meziyetleri olan reziller, hiçbir zaman büyük adam değildir.
4. Mevkii için milleti feda eden değil, aksine gerektiği zaman millet uğruna mevkiini, hatta hayatını verebilen adam büyük adamdır.
5. Gerçekleri görebilen, acı gerçeklere cesaretle bakabilen, haksızlık bilmeyen adam büyük adamdır.
6. Sözü ile işi arasında zıtlıklar bulunmayan, yalan ve hiyleden payı bulunmayan adam büyük adamdır.
7. Büyüklüğün şartlarından biri de zekadır. Ahmaklardan büyük adam çıktığını tarih kaydetmemiştir.
8. Adam seçmesini, her işin ehlini bulmasını bilen adam büyük adamdır.
9. Büyük adam olmak için ailevi şartlar da vardır. Her aileden büyük adam yetişmez. Soysuzlaşmış, çürümüş, morfinoman veya alkolik ailelerden büyük adam çıkmaz.
10. Büyük adam, şeref hususunda çok titizdir. Verdiği sözden asla dönmez.
11. Büyük adam, sorumluluktan kaçmaz.

Sözün kısası, büyük adam pek seyrek yetişir. Bir millet için büyük adam yetiştirmek ne kadar büyük bir mutluluksa, yetiştirmemek de o kadar büyük bir felakettir. Bundan daha büyük ve korkunç olan felaket ise, alelade adamları büyük sanacak kadar gafilleşmektir.

Nihal ATSIZ, Özdeyiş, 6. Sayı, Mart 1947