bugün

niyet önemlidir. en azından bir ay için bile olsa kendini o kötü alışkanlıktan men eder. sevabını allah bilir.
bütün sene içen adam için çok büyük bir ibadettir.
'Zararın neresinden dönsen kardır' mantığıyla hareket etmektir,saygı duymak lazım.
en azından saygıdır.
orucun amacı zaten nefsini kontrol altına almaktır . eğer nefsinin düşkün olduğu bişeyden bu mübarek ayda vazgeçiyorsa yapması gerektiği şeyi yapmıştır.önemli olan niyettir toplumdan çekindiği için değil gerçekten nefsine hakim olmak istediği için yapmalıdır ki ameli niyetine göre tecelli bulsun.
(bkz: tespitte yanılgı)
oruç tutacak bireyin yapması gereken hareket olsa gerek zira içerek oruç tutulmuyor, ayrıca başlığı provakatif bulmakla birlikte insanların inanç ve fikir özgürlüğüne saygı duyulması gerektiği kanaatindeyim.
en azından o da bişeydir.
gerizekalı insanlara özgü bir davranış hem ayyaş hem mal.
kötü hale bir dur deme halidir. umulur ki ramazan'dan sonrasına da etki eder.
ramazan ayına saygısı vardır hiç değilse o günler içmiyorsa bunun sebebi bundan başka bişey değildir.
Kişinin kendi bileceği iştir.Bakıyorum kendime,harbiden de kendi bileceğim işmiş.
"Bütün sene içtim şimdi ikiyüzlülük olmasın ramazanda da içeyim hımınaa" deyip içmekten iyidir.
belki ramazan onun için bir kurtuluş olur. ramazandan sonrada içmez.
Evet arkadaşım aynen öyle 11 ay her boku yerim 1 ay tövbe ederim, sana düşmez bunun sorgusu, Allah affetsin der geçerim.
Son biramı yudumluyorum. Evet.
4 günlük karantinaya yetecek kadar bira stokluyorum. Evet.