bugün

2,5 ay önce başıma gelen durumdur. kırılmaya sebep olan kazanın sonuçlarının çok acı olmasından olsa gerek burnumda pek fazla bir acı hissetmedim ben. doktor tarafından yapılan ilk kontrollerde sıkılmak suratiyle kırık yerine oturtuldu.

ardından yapılan tampon ve alçı ile tedavi başlamış oldu. 3 gün boyunca tampon burunda kalıyor, alçının kalış süresi ise 10 gün. tampon hariç rahat bir tedavi süreci olduğu söylenebilir.
burun kemiği küçücük bir kemik olduğu için pek kolay kırılır. hiç kırmadım ama şöyle bir bastırılsa parmakla kırılacak gibi. *
dün başıma gelen olay. ilk başta bir çıt sesi duyarsınız ikinci çıt sesi duymanız doktorun kırığı yerine oturtmasıdır. ilk başta bir şey hissetmezsiniz fakat sonra çok ağrır. doktor yerine oturttuktan sonra tampon ve alçı işlemlerini uygular. çok kolay kırılır bu burun. benimki maç sırasında dirsek gelmesi sonucunda oluştu. ayrıca eğer kırılması sonrasında en fazla 2 saat içerisinde müdahale edilmez ise ödem oluşmaktadır ve bu ödem geçmeden tedavi uygulanılmaz.

edit: kırılmanın şiddetine göre kanama değişir.
Bilinçsiz yapılan kavga ya da bir yere çarpma gibi sebepleri olan, burun kanamasıyla sonuçlanabilen olay. (bkz: burun kanaması)
kavga ederken çok yakına mesafeye yaklaşılırsa ve adam da daha önceden çalıştıysa, bir kafa da senin burnu kırar işi bitirir, kol boyunda kalmak lazım kavga sırasında, ne uzak ne yakın.
benimde başıma gelen olay. kırılma kavga sırasında oluyorsa bir şey hissetmezsiniz. ben kanı görünce ''la dur bakayım. ne oluyor?'' dedim. baktım kırılmış. hiç bir acı hissetmedim o anın etkisi ile.
Neyse efendim doktor baktı. ''kırılmış''dedi. ''yerine oturtacağız'' dediğinde hafiften bir tırstım. metal bir aleti burnunun içine sokuyorlar, ardından, o aleti el gücü ile kaldırıyorlar. ''ben nerdeyim?'' sendromu yaşıyorsunuz. gözünüzden istemsiz bir yaş geliyor. ardından yerine oturmadıysa bir kaç gün sonra yeniden aynı işlem yapılıyor. 5-10 güne şişlik azalıyor. 1-2 aya yok oluyor.
adamın ağzına sıçar. burnum kırık hastanede bana işte yavaş davranacaklar falan sanıyorsanız yanılırsınız. adam hiç senin bağırışını dinlemeden iğneyi vuruyor buruna, sonra kanların akmasını bekliyor, biraz temizledikten sonra parmaklarıyla bastırıyor yerine otursun diye. sonra çıt diye bir ses geliyor resmen kurtuluşun sesidir. hepsinden daha zor olan tampona dayanmasıdır. o süre içinde yok efendim ben sıkıldım, kaşındım falan diye çıkarırsanız eğer tekrar doktorun eline düşersiniz. en kötüsü de tampona rağmen burundan akan o sıvıdır. tampon çıktığında ise rahatça nefes alabildiğinize şükredersiniz.
merter spor kulubuyle oynadıgımız şampiyonluk maçında karşı takımda orospu cocuklarından bırının kafa topuna cıkarken bana vurmasıyla oluşan durum. ceza sahasında yerde kaldım bir müddet. burnumdan sıcak birşeyler akmaya başladı o an hemen elimi burnuma goturdum ve kırılan kemiği hissettim. kulubun yoneticisinin arabasıyla hastaneye doğru yol almaya başladık. dikiz aynasından kendime bakınca burnumdaki ödemi farkettim ve daha fena bozuldum. kan kaybından mıdır panikten midir şoka girdim. elim ayağım tutmaz oldu. ve işin en kötü kısımlarına geldik. doktor agzıma burnuma çatır çatır iğne sokmaya basladı. sinirimde iyice bozuldugundan inlemeye başladım. burun uyuştuktan sonra doktor eliyle çat çut burnu oturtmaya başladı. koca demiri burnumun içinden sokarar tampon denilen laneti soktur burnuma. bende agzımdan nefes alırken hep kusar gibi olduğumdan o 3 gün agzıma sıçıldı. hala hatırlarken bile içim bir tuhaf oluyo. futbolu bırakmama sebep oldu. herkes bir burun kırdın diye futbolmu bırakılır herkes kırıyo diyo ama o bunalım bana yetti. zaten burnumdan cok hoslanmıyordum birde şekli iyice bozulcak diye öldüm korkudan. benimde hikayem bu.
bir erkğin kavga sırasında cinsel organı dışında en fazla ağrıyan yeridir. lakin düzeltmesi de bi ton masraf gerektiriyor.
Kırılırken birşey yokta hastanede anan ağlıyor sokuyor iğneyi buruna ardında demir çubukla ne varsa katur kutur birde o kırıyor ve embesil gibi geziyorsun burnundaki o kocaman sargıyla .
4 yıl önce durduk yere bayılma olan bir bayılma sonucu başıma gelen olay. yüzüstü bayılmayı nasıl başardım bilmiyorum ama gerçekten çok acı verici bir durumdu. ayıldığımda her yer kandı apar topar koştum aynaya baktım kendimi tanıyamadım. nasıl başardıysam 2 parçalı kırık olmuş. sonrası ise daha kötüydü doktor bir aletle hiç uyuşturmadan direkt müdahale etti. yaklaşık 2-3 gün duran tampon yüzünden uyku bile uyuyamadım. halüsinasyon gördüm uykusuzluktan. şimdi ise şeklinin bozulmuş olması çok canımı sıkıyor. bir burun insanın yüzünü neden bu kadar değiştirir ?
kırılmadı ama burnuma dolap kapağının düşmesi sonucu çatladı. benim yerimde başkası olsa bayılırdı allahtan bünye öküz gibi maşallah.
neyse fazlasıyla acı bir deneyim o yüzden kırılmasını düşünemiyorum bile.
sonuç olarak ameliyat olacak gibi duruyorum abv.