bugün

kapıdan içeriye girdiğimde "bööğrgıır kinge hooooşgeldinizz" diye bağırdıkları oluyor. insan korkup kaçabiliyor nitekim. hadi götüm yedi yanına gideyim diyorum! bu kez de "sipariş veremeyen var mı?" diye bağırıyor. önce soluma sonra sağıma sonra tekrar soluma bakıyorum, kimse olmuyor bazen "ben evet ben" diye çıkışmak saçma geliyor.

vesselam siparişi veriyorsun, kola buzsuz diyorsun, ekstradan da sarmısaklı mayonez istiyorsun herşey tamam diye düşünüyorsun bir an. yine korkutuyor beni! "bir orta boy vuuuupııır" diye bağrıyor. nefesim kesilmiş, dona kalmışım "teşşeeeekkürleeer" diye son bir bağırış! el ve ayaklarımda bir titreme hissediyorum..

korkuyorum lan bundan!..
karşısındaki müşteriyi beceriksiz zanneden çalışanlar olsa gerek:

+sipariş veremeyen var mı? * * *
-abi ben 3 saattir bekliyorum sorunluyum sipariş konusunda.
+belli oluyor beyefendi.
(bkz: fazladan sos vermeyen gicik kasiyer)
nedense big mac menu isteyince agresiflesen elemandir... oysa musteri velidir, nimettir, haklidir her zaman diye biliyoduk biz... bak bak ipneye bak hele.
içerde kavga gürültü kopmaktadır her daim. elemanların birbirine bağrışı, müşterilerinin sipariş vermek için girişim çabaları alışık olmadığımız sahnelerdir. o bağırma olayını zaten hiç anlayamamışımdır.

-eveeeeet serkan beey bir tane vupır menü büyük boooy
-tamam seliin hanıııım, hemeeeen geliyor.

"haydi haydi beyler bu maçı alacağız" havası yaratmak gibi bir şey olsa gerek.
karşısında bir anda esra ceyda kardeşleri görünce 100 metreyi 5 saniyede koşarak kaçması mümkün elemandır.
o kadar siparişle uğraşmasına rağmen içeri giren tek bir müşteriye bile 'burgerkinge hoşgeldiniz' böğürmesini yapmadan duramayan, çok efor harcayan arkadaşlardır. zor iş valla.
insanların da çoğu zaman bunaltmasıyla agresifleşen elemanlardır. ama yine de yaptıkları işe saygı duymak lazımdır. o tempoya dayanmak her yiğidin harcı değildir. onların sipariş zamanlarında ki hareketleriyle yorulmak mümkündür.
genellikle yaslari 18 veya daha kucuk kisilerdir. cunku onlarin saatlik ucretleri normal bir calisana gore daha azdir. bu yuzden lise doneminde veya universiteye hazirlanirken gencler para yapmak icin bu tarz fastfoodculari tercih eder ama ucret gercekten azdir.
başlarındaki supervizor yada şeflerının doldurusuna gelen personeldır.
Burger king'te kasa başında durup, ödemeyi alan ve içeceği dolduran ve menüyü tepsiye koyan kişi. Bunlardan bir tanesi bana yamuk yapmıştır. makinadan yeterince soğuk çay çıkmayınca üzerine çeşme suyu eklemiş, bu şekilde bardağı doldurmuş ve bana sunmuştur. Sonuçta, o burger king şubesine bundan sonra hiç adım atmamamı sağlamıştır.

Dipnot: Olayda sözügeçen bardağı paşa paşa başka bir içecekle değiştirdi. Kasanın önünde bekleyen onlarca müşteriye de rezil olduğuyla kaldı.
o değil de bir de bunlar yürürken kayarlar. yerde ki yağlardan olsa gerek.
- lise öğrencilerinden oluşurlar
- boyları hep kısadır
- güldükleri de görülmüştür
sakarya da ki burger da girişten sonra ki fayansta sensör var oraya basınca otomatikman ötüyo kasadakiler..siz de o sensörlü fayansı bulun atlayın üstünden.
sürekli soru sorarlar bir de. 'patatesinizi büyük boy ister misiniz?' gibi. yol balım, almayalım. bir de hepiciği eli yüzü düzgün çocuklardır.
(bkz: ayın personeli)
mcdonald s servis elemanının fark attığı elemandır. çünkü burger kingte saygı güleryüz türünden şeyler göstermezler. hatta kalabalıksa tesleyebilirlerde* siparişi verip başından atma çabasını en çok gösteren elemanlardır. halbuki mcdonald s ta eleman karşında erimektedir böyle. aman yanlış bir şey yapmayayım derdindedir sürekli. ama yapar*.tabi sadece serviste geçerli bu durum. ürün konusunda burger fark atar.
7 adım kuralını uygulaması gereken elemandır * * * * * * *. ancak son zamanlarda eleman portföyünün değişmesi sebebiyle köşebaşındaki fast-food çu elemanların bile fark atabileceği servis elemanlarıdır.
müşterinin içeri girip "ikkki tanee sitikkk housss acılı olsun haaa" demesinden iyidir.
18-25 yaş grubu gençliğin oluşturduğu, harçlıklarını çıkartmak için çalıştıkları görevdir.

gençlere iş kapısı açılmaktadır. fast-food rerörörör diyenler sağlık merkezi açtı da biz mi gitmedik?
kolları kesinlikle kıllıdır.
burger king bulaşık yıkama teknesinde banyo yapar, bunu videoya alır, sanal alemde paylaşır ve işten kovulur.
görsel
aptal olmaları koşul olan elemanlardır.
dediğimi tek seferde anlayan bir tanesini bile görmedim.
hep yanlış hep eksik.
sus! müşteri her zaman haklıdır.
-içecek ne olsun?
-kola.
-kola yok.
-nasıl yok?
-biz satmıyoruz.
-ee geçen gün vardı.
-pepsidir o.
-tamam ondan olsun o zaman.
sakin ve olgun müşterilerin korkup kaçmasına neden olan elemandır.