bugün

bulasik makinasinda camasir yikamak kadar sıradan (!) eylem. yıkanması en zor besinlerden biri olan ıspanağın temizliği için farklı bir alternatif izlemek.
not: yazarın yaratıcılığıyla alakalı bir başlık değildir.
http://www.radikal.com.tr...0/12/10/yasam/01kil.shtml
akşamdan çamaşır suyunda bekletilirse hijyen açısından daha sağlıklı olacağını düşündüğüm hede*
(bkz: mağaraya klima taktırmak)
(bkz: buzdolabını soğutma aracı olarak kullanmak)
(bkz: fritözü ocağın üstüne koyarak kullanmak)
(bkz: türklere özgü garip davranışlar)
(bkz: milli değerlerimiz)
bizzat şahit olduğum bir yöntemdir; ailede üşengeçliği ile tanınan halam bu yöntemi gözlerimin önünde uygulamıştır.
bilen bilir ıspanak yıkanması çok zor, çamura bulaşık bir sebzedir. otuz defa yıkarsın, yine çamurludur. bu yüzden kimi zaman bu yönteme sempati ile yaklaşmıyor değilim.

alakalı olarak; (bkz: kız halaya oğlan dayıya çekermiş)
tanım; ıspanakta biriken kumların gitmesi açısından yapılırken, bulaşık makinesini tıkayan kumlar yüzünden fazla calgonit kireç çözücü kullanılmasından mütevellit ocak söndüren eylem. ( valla lan)

bilen bilir zor iştir ıspanak yıkamak. kaç kez su değiştirilir. geceden suya bırakılır, sonra o kök kısmını alırsın, tek tek yıkarsın bel ağrır da bitmez o bitki. piştiğinde de dağ gibi ıspanaktan avuç kadar yemek kalır. hem ıspanak insanın ağzında bir burukluk bırakır, dişler de yedikten sonra bir kamaşmışlık hissi uyandırır.

herşey tamam da bu ne demek onu anlamadım. bulaşık makınası lan bu? adı üstünde bulaşmışları yıkıyor. senın ıspanakları yıkaman için yapılmadı ki. hem o ıspanaktan ne beklıyorsun ki sonra?
yeminle adamla aranda kan çıkar ben diyim. sen tut sudan tasarruf edecem diye, bas ıspanakları makineye, biriken kumları da dağıt power güçlü calgonitle, pirince de zam gelsin sonra koy avuç kadar çıkan ıspanağı adamın önüne.

bunu yapan muhtemelen, çamaşır makinasında ayran da yapar. Hele elektrik süpürgesinin çekim gücüne ben bişey demiyorum.
ıspanaktaki demir hesaba katıldığında çok da absürd durmayan durum.
mikserde tarhana corbasi yapmak.
(bkz: davaro)
(bkz: elmayı bulaşık deterjanıyla yıkamak)
ciddi bir yaklaşımla, ıspanaklar önceden lavobada çamurlarından arındırılmalı ve kökleri ayıklanmalıdır. deterjan kullanılmamalı ve sonuca şüpheci yaklaşılmalı, ıspanaklar makinadan çıkarılıp, akan su altında tutulmalıdır. 7 yıl garantili makinalarda, 7 kış boyunca ıspanaklarınızı yıkayıp, leziz ıspanak yemekleri, salataları ve çeşitli börekler deneyebilirsiniz. Afiyet olsun. bunu yapan biri olarak çamaşır makinesinde hiç ayran yapmadığımı ayrıca belirtmek istedim..