bugün

görsel

içişleri Bakanı Süleyman Soylu,

'Bizim doğduğumuz istanbul'da Avrasya Tünel yoktu. Bu ülkede sadece zenginler uçağa binerdi. Bu durum Tayyip Erdoğan'la beraber değişti' dedi.

https://www.yurtgazetesi....anla-degisti-h223759.html
her şeye bok atın anlarım ama bu laf doğru, ben çocukluğumda hatırlarım köyümüzden 1000 km uzakta oturuyorduk, köyde bir cenaze, bir düğün olduğunda sadece rahmetli amcam uçakla giderdi maddi durumu iyiydi, biz hepimiz otobüs tutar giderdik.
Millet şimdi de gidemiyor.

Biletler ucuz mu mk.

Millet memleketine bile gitmiyor.
Çünkü o aq uçağı neredeyse abd hariç tüm dünyada pahalıydı ve evet tüm dünyada durumu iyiler binerdi.
doğru. ama eksik. çünkü durum hala öyle. dar gelirli biri memleketine son dk gidiş dönüş uçak bileti alsın bakalım cebinde kaç parası kalıyor...maalesef uçak işi böyle, hep böyleydi, dünyanın her yerinde böyleydi hala da böyle.
https://simpleflying.com/50-years-airfares/

Abd içi kısa bir uçuş abd'de bile şimdinin alım gücüyle 650 dolar!

70ler 80lerden sonra değişti bir şeyler gıdım gıdım.

Walla şu herife (bkz: toplanak allah diyek) bizi de o yarattı sağolsun diye de, siz de kurtulun biz de.
şimdi daha zenginler binebiliyor.
bunları vatandaş söylese eyvallah derim ama her birisinin kendisine ait "özel uçağı" olan adamlar söyleyince yüzümde pis bir bruce willis gülüşü beliriyor.

görsel

hele ki reislerinin 10 küsür tane uçağı var lan. sıradan bir vatandaş dese ki evet eskiden uçağa binemezdik içimizde ukte kaldı tamam başım gözüm üstüne. bundan 30 sene önce uçağa binmek çok pahalı idi evet. ama 30 sene önceki şartlar ile bugünkü şartlar bir değil. 30 sene önce atıyorum thy günde 20 sefer düzenliyordu ise bugün 200 sefer düzenliyor. uçak ve sefer sayısı arttıkça yolcu sayısı da artar dolayısı ile maliyetler düşer. şartlar eskisi gibi değil arkadaş. bu aynı "20 sene önce kimsenin evinde buzdolabı yoktu biz geldik herkesin buzdolabı oldu" veya "20 sene önce yol yoktu hepsini biz yaptık" gibi saçma sapan bir söylem. bizim evde 35 sene öncede buzdolabı vardı misal biz öyle zengin veya orta sınıf üstü bir aile değildik ? bundan 30 sene öncede ülkede yollar vardı biz kastamonuya gidip geliyorduk misal. yol olmasa nereden gidip gelecektik ?

velhasılı iktidardan gelen her söylem aşırı saçma aşırı abartılı. gelişen teknolojinin sebebi kendileri imiş gibi konuşuyorlar sürekli. çıkıp deseler ki gelişen dünyaya ayak uydurduk bizim iktidarımızda şartların ülkeye daha hızlı ulaşmasını sağladık ben şahsen zaten bunu inkar etmem ki. ama biz yaptık biz ettik biz olmasak olmazdı demek palavradan başka bir şey değil.
Şimdi ne değişti bir uçak bileti kaç para.ozman 1970 şimdi 2023 bugünki tenolojo ozman dünyada yoktu onu napacaz.
Havacılık sektörünün sadece ABD de geliştiği bir dönemde uçağa binmek pahalıydı sonraları tüm dünyada gelişen bir sektör olduğu için herkes binebildi.
Şimdi ekonomileri kötü ülkelerde sadece parası olanlar biniyor.
Sar başa oldu....
Haklı adam...
zenginler binerdi, zenginler biniyor.
Eee uçağında bir farkı olsun kmcelik yolu saatlere indiriyor, parası olan binsin. Avrasya tüneli ne alaka anlayamadım. Akp yokken iki köprü vardı. Feribotlar vardı.
uçakla erişilebilecek yerlerin sayısı arttı. uçak, turizmin bir bacağı haline geldi.
her keseye uygun uçak bileti hiç bir zaman olmadı.
asgari ücretli uçağa da binemez kendi aracı yoktur varsa onunla da gidemez.(benzin fiyatları)
önerim bisiklet. çocukları poşete doldurup direksiyona, hanımı da öne yan atarsa memlekete gidebilir.

bisikleti de severim açık hava küfür küfür eser.
ne? nasıl? inanmıyorum. ben hayatımda bir kere bile uçağa binmedim. keşke binebilsem. tüm insanları tanıyormuş gibi konuşmuş.
Asıl mesele zenginlerin neye bindiği değil de kime bindiğidir.
kafa saati 30 sene öncesinde durmuş insanlara bunun bir lüks değil çağın getirdiği bir ihtiyaç olduğunu anlatmak vakit kaybından öteye geçmiyor. ayrıca gönül isterdi ki çağdaş toplumlardaki gibi şehirler arası seyahatlerimizi hızlı trenlerle yapalım ama o da çok kısıtlı şehirde ve hızlı da sayılmaz.
Evet ama ailecek otobüsle gidebiliyordu. Şimdi hayal oldu...
Dun yarim kilo kuru sogan almak icin market market gezdim ve en sonunda 5. Markette buldum.

Buldugum soganlarin da ici gecmisti. Fiyatini soylememe gerek yok. Zaten biliyorsunuz...
her sektör globalde geliştiği gibi memleketimizde de gelişti elbette , tersini düşünüp "biz yaptık" tamamen yanlıştır.
Her şekilde bu gibi ulaşım , tüketim , lüks tüketim gümrük kanunu ve hızla globalleşen dünyada kaçınılmazdır.
memletketimizi afrika ülkesi ile karşılaştıran tiplemeler yanılgıya düşebilirler.

türkiye cumhuriyeti güçlü bir ülkedir ve üretim gücü çok yüksektir. bu yüzden bu güç her türlü ilerler , sen-ben-o kim olursa olsun çok fark etmez.
Ak partiden önce türkiyede 10 milyon afgan paki suri vs. Yoktu memur ev tutabiliyordu şimdi memurun maaşı kadar kira istiyorlar.
Oysa ki maliyetler düşünüldüğünde yurt içinde kesinlikle demir yolu kullanılmalı. Demir ağlarla öreceksin her yanı, demir yolunu güçlendireceksin. hava yolu ekonomiye yük bindiren aşırı pahalı bir ulaşım yoludur. Yani Burada bile yanlış bir yönetim söz konusu aslında.
güncel Önemli Başlıklar