bugün

basit bir düz mantık yürütüldüğü takdirde çözülebilinicek sorunsal. sorunun değil sorunun neden kaynaklandığı sorununu. şu ki: başörtüsü yasağı yüzünden üniversite okuyamadıkları için. buradan yola çıkarsa şu sonuca da varabiliriz; giyim kuşam özgürlüğünün olmadığı bir ülkede tam olarak adaletin sağlandığı söylenemez. türkiye cumhuriyeti hala bir despotizm ülkesi gibi. gölgelerle dolu. insanlara hak tanınmıyor. çifte standart mevcut.
(bkz: çünkü eşşeğin sikinden dolayı)
yeryüzünde dünyanın hangi ülkesinde bayan baş örtülü hakim görülmüş?
iran'da ya da arabistan'da bile yok.

şeriat ülkelerinde kadın hakim olmaz çünkü şeriat olan ülkelerde kadına değer verilmez.
atatürk şeriatı kaldırırken baş örtüsünün açılmasını istedi.
onun gibi realist, idealist ve ileri görüşlü biri böyle diyorsa, siz niye illa ki burnumuzun dikinde hareket etmeye çalışıyorsunuz?

edit: bu entry'i eksileyen o 6 yazarın ne düşündüğünü merak ediyorum doğrusu.
bu arada ben öznel bir yorum yaptım ama nesnel olanı: (#10490154)
başörtülü bayanların ülkede belli yerlere gelemyeceğini savunan kişi sorusudur. bu soruya bir soruyla karşılık verilebilir:
peki o zaman neden kadınlar imam olamıyor?
çünkü adalet sistemini en iyi kurucuları, hakimlerin peruk takması gerektiğini, herhangi bir şekilde rengini belli etmemesi gerektiğiniğ savunmuşlardır. konuyla ilgi diye sadece peruk dedim devamı için araştır çocuk.

bu gelenek hala devam etmekte, o beyaz peruk yerine başörtü gitmez be hacı.

tanım: bir ahmağın sorabileceği bir soru.

edit: bunu eksileyen arkadaşlara saygı falan duymuyorum ayrıca. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan vazgeçin.
şerri hukuk kurallarıyla yönetilmediğimizden herhalde , sanırım, galiba.
Kadın kadı olmadığına göre, kadın hakim de olmasın o zaman?
bizlere her zaman demokrasinin hakim olduğu bir rejim olarak addedilen cumhuriyet yönetim şeklinin aslında ne kadar kurumsallar bazında hareket ettiğinin açık göstergesi. sorun değil adeta turnusol kağıdı.
kafalarındaki saçma şeyleri atsalar olurlar yavrucum.
öncelikle kendi özgürlüklerine, fikirlerine ve o örtüyü başına bağlatanlara karşı fikirlerine hakim olamadıklarından dolayı olamıyorlar. iradesizliklerinden kısacası.
ozgurlugu yalnizca "basortusu ozgurlugu" olarak algilayan kafasi az calisan kisi soylemidir.

(bkz: akp nin adaleti)
(bkz: sus ve yalamaya devam et)
sırf örtüsünden dolayı iradesiz diye yaftalayan bir toplumun ürünü olan bu cumhuriyette hukuk fakültelerine alınmaması, bunun sonucunda da hakim veyahut da benzeri görevler alamaması normal gibi geliyor bana. bir gün bu sorun aşılacak inşallah, ve o gün bizler gerçek bir demokrasinin içinde olacağız.
Nesnel olamadıkları için olmasın ? 1000 tanesinden elbette nesnel olanları çıkacaktır. Ancak jüri de insan olduğu için 1000 tanenin içindeki nesnel olanları önyargısız karşılayamayacaktır. Gerçi jüri de kalmadı artık. yakında çıkar diyeceğim ama islam kadın hakim istemez. ne de olsa kadının hukukta yeri bellidir.
okula girerken sivil polislerce üstleri, çantaları aranmadığı için olamadıkları yönünde söylentiler mevcuttur.

yer: yıldız teknik üniversitesi
tarih: geçen gün
olay: sivil polisin muhtverenliği

okulun kapısında bir arkadaşımı bekliyorum(turnikelerin orada) bu sırada okula giren, tahmini ikinci öğretim öğrencileri var. kızlı-erkekli, tekli-kafileli öğrenciler... güvenlik kulübesinin yanında da bir sivil, uzunca süredir beni kesiyor ama "ye kürküm ye" misali mavi kravatım ve üzerimdeki pardesüme dişini geçiremeyeceğini düşünüyor olsa gerek yanaşamıyor.

derken girip çıkanların(kız-erkek ayırmaksızın) çantalarına kadar didik didik arayan bu "bekçi köpeği" arkadaşımız, türbağanı bağlı hatunlara yanaşmıyor bile... yuh amınakoyim lan! istismarın böylesi... hani bir kadın polis de olur, hatunların çantasını o arar, anlarım ama bir insanın başı açık diye "orospu" muamelesi yapan orospunun evlatlarına tahammül edemiyorum, yazık.

velhasılı bu kadar hâkimdir türbanlılar bu ülkede gün itibariyle ve tek yaptığım, bu imtiyazlılık karşısında hakkımı helâl etmemek... hani "eylem yapmayı bilen" bir tanesini daha bulsam eylem yapardım muhtemel ama şimdilik nâmümkün.
yasakçı zihniyetin marifetlerinden biri. birde kadına değer vermek diyerek islama çamur atar bu denyolar.
baaşörtüsü'nün beyne giden damarlara baskı yapmasından dolayı iyi düşünüp doğru karar veremeyeceğinden olsa gerektir.
kimse kuran-ı kerim ile yargılanmak istemiyor... kimse kompleksli bir kadın tarafından yargılanmak istemiyor... kimse duyguları bastırılmış bir cahil tarafından yargılanmak istemiyor.. zaten bu ülkede bir sürü saçma olaylar var, birde bizi illetlerle uğraştırmasınlar...
başını götünü açınca daha rahat karar veriyor diyerekten olabilecek durum. götünü açında daha bir havadar oluyorlar.
hakimlik mesleğinin tarafsızlığıyla ilişkilendirilen durum. herkese eşit mesafede olması gereken bir mevkide oturuyorsan, tüm dinlere hatta inançsızlara da eşit mesafede olduğunu göstermen gerektiğini belirtmek için getirilmiş uygulama.
anneleri çok çok kötü olan bir topluluğun dine açtığı savaştan ötürü.
(bkz: bu dünyadaki adalete inanmamak)
çünkü laik bir ülkede resmi kuruluşlarda dini inancını belli edecek unsurlar bulunmamalıdır. bu yüzden ne baş örtülü hakim ne de baş örtülü öğrenci görebiliriz.

edit: baş örtüsüne bir garezim yok sadece bu böyle.
hakim olamıyorsa savcı olsun ,hiçbir şey olamıyorsa olmasın zaten hiç bişe be.
bu ulkede yillardan beri, solcusu, alevisi, kürdü, demokrat olani, biraz aydin dusuneni hakim olamiyorken kimse sallamiyor da ; turbanlisi olamayinca mi olay oluyor?

ozgurlugu, turbandan ibaret sanan orumcek kafalilarin actigi gereksiz basliklardan bir tanesi.
güncel Önemli Başlıklar