bugün

Riyakar söylem. Eğer; ulan bu milletin dini değerlerini nasıl dejenere ederiz diye düşünen bir güruh varsa muhtemelen siyasal islam anlayışını benimseyenler de bunlardandır. Bir müslümanda olmaması gereken ne varsa yap sonra millet deizm tehlikesi altında de. Hep aynı taktik.
(bkz: ingiliz casusunun itirafları)
Bizim ülkemiz için yanlış olan tespit. Şu an deizm bizim için doludan kaçıp yağmura tutulmak demektir. Daha iyidir yani. Birgün izlanda, Norveç, Japonya gibi olursak eğer o zaman deizmi 'tehlike' olarak adlandırabiliriz.
sünnilik dinine maruz kalan birey, kur'an'daki islam'dan habersizse; ama evrendeki ve içindeki ayetlere karşı kör değilse kolayca deizmi seçebilir.

fakat deizm felsefi olarak epey sıkıntılı bir görüş. deizmde herkesin tanrı tanımı kendine göredir. dolayısıyla ortada dev bir şaçmalık yumağı vardır. bir deist tanrının evrene müdahale ettiğini savunurken, öteki buna karşı çıkabilir. başkası apayrı bir şey söylerken, diğeri tam tersini iddia edebilir. aslında deizm, ne olduğu belli olmayan bir şey. sünniler bundan bile korkar hale geldiyse, epey zor durumda olmalılar.

sünnilik mezhebine özellikle "din" diyorum. çünkü mezhepler kur'an'dan bağımsız ayrı bir dine dönüştüler. fakat kur'an ve mezhep arasındaki ayrımı yapamayan bazı insanlar, mezheplerin çağ dışı görüş ve uygulamalarını islam zannederek hatalı bir eleştiri getiriyorlar.

din hocasına, imama, tayyip'e, sokaktaki vatandaşa sinirlenerek "islam böyleyse, ben bundan sonra deistim!1!1!!!" gibi tepkisel ve yüzeysel bir yol izleyenler de en az din hocası, imam, tayyip ve sokaktaki vatandaş kadar hatalılar bence. ben bu deistler için ironik bir ifade olan "sünni deist" tanımını kullanıyorum. bu ifadenin orjinali edip yüksel tarafından ateistler için "sünni ateist" şeklinde kullanılır. anlamı: islam'ı eleştirdiğini zannederken aslında sünniliği eleştirdiğini fark edemeyen deist.

buradan daha detaylı okuyabilirsini:

(bkz: sünni deist)
Allah allah! Neden acaba?

(bkz: akp döneminde olmuştur)
deizme türkiye de en büyük katkıyı yine kendilerinin yaptığını bilmeden....
Artık eminim bu akplilerin amacı milleti ateist yapmak.
Ulan siz insanı zorla ataist yaparsınız be.
Size ne milletin inandığından.
Adam ister deist olur ister meist olur bundan kime ne?
Isterse ayağından çorabını çıkarır ona tapar. Size ne amk.
Deizmle meizmle uğraşacağınıza hırsızlıkla yolsuzlukla uğraşın pabucumun müslümanları.
deizm? bana uyar.

(bkz: yetmez ama evet)
iradeler hür ve cehennem var oldukça hicbir şey teklikede değildir. Her nefis bir gün ölümü tadacak ve amellerinizle hükmedileceksiniz. Allah hüküm verenlerin en hayırlısıdır.
efil efil kuduran ümmetçi ve arap sevici bir milletvekili zırvası.

en yakın zamandan deizm'den ateizm'e geçmeleri dileği ile.
Deizmi falan bahane edip dini ağırlıklı eğitim verebilir bunlar ilkokul ve liselerde.

At fava bekle.
Hmm neden ki acaba. Bu kadar pislik, irin akan ağızlarınızdan, fikirlerinizden sonra ne bekliyordunuz ki Metin efendi. Valla siz Müslümansanız ben değilim Diyen insanların çoğalması mı bunu söyletti sana. Ağababanızdan en alttakinize kadar bi aynaya bakın bakalım, ne göreceksiniz. (bkz: imam hatipler kapatılsın).
Yerinde bir tespit islam eğer içindeki gerçek dışı ritüellerden kurallardan kurtulmadıkça insanlar giderek islamdan soğuyacaktır.
akp istanbul milletvekili metin külünkün yaptığı açıklama tam olarak şöyle: ""tedbir almazsak bu milletin
evlatlarını bekleyen tehlike; kur’an
’sız islam, peygamber’siz kur'an, daha
ötesini söylüyorum; allah'ın yer
yüzünde hiçbir şeye
karışmayacaklarını iddia ettikleri
deizm. tehlikeyi fark etmezsek çok
değil, 15 yıl sonra bambaşka tehlikeyle
karşı karşıya geleceğiz."
hahaha korkmayın kudurun diyorum ben de.
edit: açıklamayı ilk ekşide gördüm o yüzden oradaki başlığın aynısını açtım.
e2: deizmin yaygınlaşmasının bizzat kendimden ve çevremden bir gerçek olduğunu biliyorum ama bunu bahane ederek dinci baskıyı artırmak için kendi kitlelerinin saflarını sıklaştırmaya çalıştıkları konusunda hemfikirim. oyunları tutmayacak ama. biz de mal değiliz birbirimize kenetlenelim!