bugün

borsa istanbul değince aklıma direk yemek yeri olan geldi. şu bagdat caddesinde vs şubesi olan iftar mağlum açız biraz
türkiye'nin dünya borsası.
60 bine kadar yolu olan borsa. bunlar daha iyi günler. anasını belleyecekler. malda kalanlara allah sabır versin *
son 28 ayın en düşük seviyesine gerileyen borsadır.

en son ocak 2017 yılında bu kadar değer kaybeden bist, şu an o tarihin altına düşmüştür.
Hiç anlamam bu işlerden ama borsa düşünce doların şahlanması gerekmiyor mu..

Doları tutan ne...
Doların şahlanması gerekmiyor muydu derken? Daha 5 sene önce 1 lira 70 kuruştu dolar.

Daha ne kadar şahlanacak?
Yiğit bulut u aradı gozler.
Borsa çoşup dolar 1 tl olacaktı.
Dostum dolar ve borsa günlük yükselişine göre kazandırır yada kaybettirir.. Senin kafana göre 1923'de 80 kuruşa alınabiliyordu.

Sana yanlış öğretmişler..
eğer türkiye ile herhangi bir ülke arasında gerilim olmazsa uçar gider. inanılmaz bir rüzgar aldı arkasına.
bir iki ay daha beklenir ve sonra yatırım zamanı.

yatırım tavsiyesi değildir.
abd ve ingiltere'nin kontrolündeki türk borsası.

https://www.bloomberght.c...atar-ve-ingiltere-2248394
görsel
bu ara fena parlatılmaya çalışılıyor, herkes borsada oynamak istiyor !
yalnız bakın oynamak !
oynarsanız kaybetmeye mahkumsunuz.
yatırım yaparsanız kazanırsınız.
nasıl iş anlamadık.
çöken kağıtlar için alış emri yazıyoruz kimse satmıyor.
insana kazandığı parayı tam olarak hakettiğini düşündürecek kadar uğraştırır.
bütün borsalar uçarken bu gideceği yere 2 ileri bi geri şeklinde gider. ter döktürür. moral bozar.

lan tarlada çalışşsam daha iyi. ne bu ter?
çok düşüşler gördük ama bugünkü acaipti.
tam güler misin ağlar mısın lık.
o an gördüklerimi bi yazayım bakalım.

ekonomi kanalında 4-5 ekonomiste bağlanmışlar. mb kararının açıklanmasına 1-2 dakika kala, indirim beklentilerini soruyorlar.
işte biri 300 diyor biri 250.
tam o an açıklanınca insanlar şaşkınlıktan dillerini yutacaktı. bi tek
"aaaa booluyo ya"
demedikleri kaldı yani. neyse çabuk toparlandılar.

sonra özenle seçtiğim portföyümün o anki düşüşünü izledim. lan oğlum onu satıcam fiyatı yazana kadar daha düşüyor. ona razı oluyorum gene yetişemiyorum.

düşüş durakladıktan sonra portföyüme şöyle bir baktım.
aman aman ortalık çarşamba pazarı.
sanki portföyün üzerine uçaktan pomba atmışlar.

neyse. üzülmüyoruz tabi. borsaların uzun vadede hep düşük kaldığı görülmemiş.
borsa açıldığından beri hep yukarı gidiyor.
günlük, aylık, yıllık 2 yıllık düşüşler, gün geliyor telafi edilip kara geçiliyor.
artık ne kadar can yaktıysa ekşi de günde 8-10 entry girilen başlığına kimse yazmamış. yazamamış.
mb kararından önce yazılanlara baktım da herkes indirim bekliyormuş.
haliyle ona göre pozisyon almışlardır.
bu tavırlarıyla ne memlekete ne de yatırımcıya faydası var.
sanki afganistan borsası. düştüğü zaman lambu lumbur gidiyor. çıktığı zaman füze gibi gidiyor.
ya şöyle dow gibi sakin sakin inip çıksana.
ne almaya yetişiliyor ne satmaya.
bu kadar hızlı dalgalanmalara değil küçük yatırımcı, orta boy spekülatörlar bile dayanamaz.
aldı başını gidiyor.
türk lirasının 6 yıldır değersizleşmesine karşın, genellikle değer kazanan borsadır. şaşırtıcı.

ülkeyi zar zor ayakta tutan, türkiye'nin en değerli borsası ve dünya'nın en iyi borsaları arasındadır.
hafta sonu yaşanan gelişmelerle hafta içi kaynatacak.
kapalı iken bile zihinlerde %3-5 aşağı ve yukarı yaptırılan pazardır.
cumartesi günü çoğunluk açılınca gümler diyordu. pazar günü oldu şimdi uçar diyorlar.

yatırım tavsiyesi değildir.
daha açılışa çok var bakalım neler olacak.
aşı haberleri ile bu kışın sonu artık emtialardan çıkıp borsaya girmenin vaktinin geldiğini düşünüyorum. zaten o zamana kadar son teşvik paketleri de açıklanır piyasalar buna göre değerlenir. özellikle bu günkü altın hareketi canımı çok yaktı. borsada bunun daha da beteri olabiliyor orası ayrı ama madem her türlü böyle şeylerin olabilme ihtimali var ben şansımı borsada denemek istiyorum. tabiki birikimimin bir kısmını. tabi bunun için öğrenmem gereken çok kavram ve bilgi var. uzun vadeli olacak şekilde ufak ufak güvendiğim 5 şirketin hissesini toplayacağım. daha şirket belirlemedim ama bakalım uzun bir araştırma yapmam gerek bu konuda.
Zirvelerden zirvelere koşmaktadır kendileri. %50 nakitte beklenmelidir.
türkiye'yi ayakta tutan en önemli direklerden birisidir
%10'luk kısmının katar'a satılmasıyla türkiye'nin* %80'ine sahip olduğu borsa, aynı zamanda .

(bkz: borsa istanbul un yüzde 10unun katar a satılması)

burada da resmi twitter hesabı varmış: https://twitter.com/borsa...mp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor
benim ederim ne kadardır acaba , düşünmedim değil.