bugün

ilk turbo motorlu avrupa üretimi otomobil. 1973.
Şahaserdir. Olumsuz yorumu haketmez.
Bmw yi bmw yapan arabada desem abartı olacağımı sanmıyorum.
Zira bu gün bmw denince akla gelen tüm karakteristik özellikleri ilk bu arabada bir araya gelmiştir.
Bir araba düşünün içine binmek zorlanacağınız kadar küçük yaklaşık 124 boyutunda ama kaputu açınca karşınıza çıkan dev sibop kapağı zihninde bir uyarı yaratmadıysa içine bindiğinizde dördüncü viteste bile patinajdan kontrolü kaybetme durumuna düşünce bütün çakranız açılacaktır ne ile karşı karşıya olduğunuza dair.
Yine kendisi ebadında bizde Baykuş kasa olarak bilinen Alfa romeo gulia bu arabanın en büyük aslında en amansız rakibidir ve her ikisi de otomobilcilikten anlayana arasında tanrısal bir saygı görür.
Esasen bmw nin ezeli rakibi de ne Mercedes ne Audi değil Alfa romeodur zaten.
bmw'nin 1962-1977 yılları arasında ürettiği otomobil.
çokları bilmez bmw 3 serisinin ilk versiyonu yani atası olur. e21 kodu ile geçer.
ilginçtir 2000 cc turbo versiyonunda arkada yazdığı(2002 turbo) gibi ön tampon bölgesinde de 2002 turbo yazar. yalnız bu öndeki yazılar ters bir şekilde yazılmıştır. yani aynadan bakınca düz gözükecek şekilde.
hikmetini, sırrını çözemedim.
bmw'nin ürettiği en küçük araba değildir.

(bkz: isetta)
lisede iki arkadaş almaya karar vermiştik, daha hala alacağız. Arabanın sahibi yaşlı teyzenin yalancısıyım; bahsettiğim arabayı zamanında yılmaz güney'den almış. hapse girince ucuza kapattım falan demişti. umarım araba satılmadan, çalınmadan, tamamen paslanıp demir tozu olmadan elime para geçer de alırım turuncumu.

o dönemin arabaları hakkında küçük bir not: arabanın rengi turuncu olursa, spor sayıldığı için daha pahalıya gidiyormuş, aklınızda bulunsun.

bu linklerde de neler başarabildiğini görürsünüz.

bmw vs ferrari

http://www.youtube.com/watch?v=52Q01zDfikk
http://www.youtube.com/watch?v=a-YX-p9xDaU
efsanedir, kraldır, reistir. saygıyı hakeder.
dizaynı küçüklüğü ve sevimliliğiyle öne çıkmış. diğer modellerden farklılığıyla ve ilk olmasıyla efsane hale gelmiş otomobil.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
boyutları yaklaşık hacı muratlar kadar olan ama içinde 2000cc motor bulunduran, tasarımı ile çaklar için efsane statüsünde olan bmw modeli.

bmw günümüzde 1 serisi ile aynı havayı yakalamaya çalışsa da başarılı olmadıkları çok açıktır.

(bkz: ruhu olan arabalar)