bugün

2018 yapımı suç kara mizah türünde bir spike lee filmi. siyahi bir dedektifin şans eseri ku klux klan a katılıyor ve bu görevde ona yahudi bir dedektifin yardım ediyor. filmde dışlanmışlığı hep hisseden ve yaşayan bir siyahi var evet ama bu süreçte etnik kimliğiyle hiçbir hissi olmayan bir karakterin görev sırasında ırkçı örgüte girip kendi kimliği üzerine düşünmesi bunu sorgulaması beni etkileyen kısım oldu. ayrıca objektif davranamayacak kadar çok beğeniyorum adam driver ı, harikaydı. trajik mevzular eğlenceli bir işleyişti.

ben sinemada çalışırken on tane orijinal afiş gelmişti yapımdan-her film için orijinal afiş yollamaz şirketler sinemalara- ama film bizim şubeye gelmeyince afişleri ayıklarken denk gelmiştim bu filme. ne fragmanını izlemiştim ne afişi inceleyip yönetmene oyunculara bakmıştım. iki sene sonra izleyebildim.
siyasi mesajları olan bir dönem filmi. o dönemin konjonktürünün nihayet biraz elvermesiyle yaşadığı yerde siyahilere de polis olma yolu açılınca başvurup kabul edilen, akabinde de arka plan görevlerde harcanmak istemeyen idealist bir siyahi elemanın bir şekilde ku klux klan'a sızmayı ve üye olmayı (tabii ki gerçek hayatta görüşmek gerekince beyaz ekip arkadaşlarından birini devreye sokarak) başarmasını ve sonrasında gelişen ilginç süreci konu alıyor. dönemsel görselleriyle ve hikayesiyle kendisini izlettirmenin yanısıra, siyahilere karşı ırkçı damarın yıllar geçse de bir türlü yatışmadığını da çarpıcı bir şekilde vurgulamayı başarıyor. bu konuda

--spoiler--
filmin geçtiği dönem (60'lar sonu-70'ler başı) zaten durumu hikaye ederken, 1916'da özürlü bir siyahinin linç edilişi vakasının bir toplantıda olayın birinci elden tanığı olan bir amcaya anlattırılması sahnesi ve filmin sonunda 2017'de abd'de ırkçıların yaptıkları gösterilerle ve nefret ettiklerine yönelik saldırılarla ilgili haber görsellerinin devreye girmesi
--spoiler--

olayın zamana yayılımını yansıtma anlamında dikkat çekici olmuş.

filmin müzikleri de gayet başarılı.

film en iyi film ve en iyi yardımcı erkek oyuncu da dahil birkaç oscar adaylığı almış durumda. bekleyelim görelim bakalım.
zenci bir polisin tesadüfen gördüğü bir gazete ilanı aracılığıyla ku klux klan hücresine sızmasını anlatan Spike Lee filmi. politik mizah seviyorsanız izlenebilir. Irkçılığı konu almasına rağmen siyahi insanlarla bile dalga geçebilen bir film. Spike Lee yıllar sonra iyi bir film yapabilmiş. Müthiş eğlenceli.