bugün

çok şey yapabilir. sadece tek bir şarkı.
en coşmuş coşturmuş, kendi yalan dünyanızda kavrulmuş zamanlarınızda 'unutmaya çalışma, vasat bir adam olduğunu!' der mesela, azınıza sıçar.
sonra 'senden adam olmaz' der. daha da yüzünüze vurur gerçeği sadece bir şarkı.
ama hemen sonra 'sensiz de olmaz' der bazen, moral verir biraz.
yıkılmışsınızdır, 'hepsi hepsi hayat nasıl olsa' der size, takmamayı öğretir.
ama nasıl takmazsınız, çalıştığınız yerin patronuna 'gücetapan' der şarkı, 'üçe alıp beşe satan'. çalışmak zulüm gelir o günden sonra.
'küçük şirin bir cuma akşamı'nın hayalini verir size bir şarkı, hani eş dost içip eğleneceğiniz, güzelce.
sonra 'çok cazip bir teklifti, kimse gelmiyor!' der, 'aradım herkesi, herkes hayatı erteliyor!'. ben ertelemiycem dedirtir size bir şarkı.
'bırak işini çık dışarı' der bir şarkı, verir gazı bünyenize.
çıkarsınız, dolaşırsınız, beş parasız kalırsınız, belki aşıksınızdır, 'sen karşıma çıkan en güzel şeysin, bırak ta sözlerim yüreğine deysin' dedirtir bir şarkı size, fısıldarsınız usulca kulağına.
o döner arkasını gider size, 'sarışınlar boktur!' dersiniz öfkeyle. bir şarkı dedirtir size bunu.
bi bok olamayacağınızı kabullendirir yaşadıklarınız, tıpış tıpış dönecek olursunuz işinize gücünüze, 'bahar acımasızdır ve bu buz gibi bir bira içmek için bir sebeptir!' diye haykırır bir şarkı.
hayatı yaşayacağınıza olan ümidiniz artar. ama gerçekler acıdır. tekrar dışarı çıkıp insanlara bakınca anlarsınız bunu, 'sizin yolunuz ayrı onların yolu ayrıdır.'
'tamız farksızız ama biraz azız' der şarkı size, bi yerlerde sizin gibilerin olduğunu fısıldar size, bulamasanız da olsun.
umudum var dersiniz, umut karın doyurmaz. 'ayın beşi ödeme günü, biliyorsun bunu!' der şarkı size.
sevdiğiniz bir kız yoktur, beş kuruş paranız yoktur, dostum dedikleriniz yoktur. 'dibe vurduk yine çok pis vurduk' der şarkı, 'canı yandı dibin bile, mahçup olduk'.
ehh yeter artık sıçarım azına böyle hayatın demeye kalkmayın, 'bir sabah vakti' der o zaman, 'martılar okşarken mavileri, tutuver yeniden hayatın ellerini'.
sonra siz tam doğrulmaya çalışırken tekrar başlar şarkı:
'unutmaya çalışma, vasat bir adam olduğunu'

(bkz: zardanadam)
bengu den unut beniyi dinlerken efkarlanıp "lanet olsun" derken sonraki sarkıda sezen aksudan "kusura bakma iş işten geçti olamayız artık eskisi gibi" diyerek tüm sıkıntı dert tasayı bir kenara bırakıp eller havaya moduna gecmektir.*
şebnem ferahtantan (bkz: silbaştan)'ı dinlerken hayatın ne kadar da güzel olduğunu farkedip ders çalışma kararı almam.
(bkz: bu aksam olurum/#1315423)
bir şarkının hayatımıza yapabileceği etkilerdir."bu akşam çıkar giderim" le en asi ruhunuz diriliverir yattığı yerden. kim için değdi ki zaten der kendinizi güçlü hissedersiniz ardından gelen, "kalmadı bende gururdan eser" le ah ulan değer, herşey değer onun için dersiniz. Ruhlar alemi sanki farklı bir alem oysa oda içimizde bi yerlerde. nasıl bu kadar değişebiliyor ki anlaması güç. bir derin nefes bile çok şeyi halledebiliyor.
şarkıların insan ruhuna çok etki ettiği açık ama şuda bi gerçek ki, dinleyeceğimiz şarkılarada normal şartlar altında biz karar veririz. aşık olduğumuzda, ayrılık şarkısı dinlemek yerine, aşkı anlatan şarkıları seçeriz. yani seçimi her halukarda biz yaptığımıza göre, ruh durumumuzuda biz ayarlıyoruz aslında.
umut verebilir. acıların çekilip mutlu sona ulaşılabileceğine bir kez daha inandırabilir.
tersi için;
(bkz: ah bu şarkıların gözü kör olsun)
daha onceden bircok kere soyledigim gibi;

adamin a.ina kor.

dayak yemis gibi olursun da isyan edemezsin, kalkip sen de bir tane vuramazsin. kufredersin o sozleri yazana, o besteyi yapana
seni uykusuz-huzursuz, agzina sicip biraktigi icin. yine de dinlersin, dinlersin, dinlersin.
fıkır fıkır oynata bilir.
tarkan - gülümse kaderine.
birçok inhitara sebebiyet verebilir*, yasaklanabilir* ve son olarak seviştirebilir.*
tam anlamıyla: herşey.
insan hala neden bu hayatı yaşıyorum diye sorarsa kendi kendine cevabı yapıştırıverir "güzel bir gün var" diye. ya da neden ben böyleyim diye sorarsa "her şey yalnızlıktan" gibi bir cevap verir.
(bkz: bir sakirtin yapabilecekleri) *
boyunda ağrı,ses kısıklığı,gözlerde kızarma,$i$me yapabilir örneğin.ya da bir $arkı insana, o ki$i o an ne yapmak istiyosa onu yaptırır.$arkı bazen sadece nedendir ağlamak veya gülmek için,bağırmak için...susmak için...küsmek için...
adamı içirir düpedüz şahroş olup unuttuğunu sandırır ama unutamazsın unutmanın da bir hatırlamak olduğu aklına gelir, zaten şarkı sizi anlatıyorsa içmeden de şahroş eder.
delirtir insanı çığlık attırır.
(bkz: uyut beni) dinlenerek, tanrıya isyan edilir, günaha girilir. *
tum dikkatini bir anda kendisine cekmeyi basarir, o an aklindaki her seyi unutturur, en olmayacak anda ve yerde donup kalmana neden olur.

"aaaahh, keske
oyunlar oynamasaydik!"
yaşanmamış gibi saydıklarımızı yüzümüze vurur. iç acıtır. nefes almayı zorlaştırır. ve sonunda itiraf ettirir; "bunca şeye rağmen seviyorum onu." diyerek ağlamanıza neden olur. şarkılar iç acıtır çünkü "acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir".
oldurmeyip iskence yapabilir.
(bkz: kuklalar) bu sıcak odada ve sıcak günde insanı eğlendirebilir.