bugün

gerçeklik payı olan iddia. kadın ticaretini saymazsak.
doğru tespittir. müslüman ülkelere bir bakın hepsi fakir. neden ? çünkü ateist agnostik deist vs. sayısı çok az, bilimle felsefeyele ilgilenen sayısı çok az. işleri güçleri hep dogma.
bazı ateistlerin kendilerini tatmin ettiği klasik sözlerden.

doğrulur payı yoktur.
(bkz: bir ulkenin gelismisligi zeki insan sayisi ile olculur) basligi acan arkadasim, allah ishal etsin seni.....
madencilerimize ölümü kader olarak gören ve müslüman olduğunu iddia eden tayyibin olduğu yerde doğru önermedir.
bunun pek bir geçerli yönü yoktur , buraya norveç , isveç vesaire vesaire yazıp böbürlenmenin manası yok ateistim de tembellik yap gelişmeyi bekle bunun neresinde gelişmişlik düzeyi ?
bir zamanlar da müslüman sayısına göre ölçülüyordu bu gelişmişlik. islam ülkeleri medeniyetin zirvesinde iken.

dünya tarihi bir tahtıravallidir, zamanı geldiğinde, dengeler yine değişecektir. böyle anlamsız istatistiklerle hüküm veren insan, ne tarihten, ne sosyolojiden, ne de siyaset biliminden nasibini almamış demektir. varılan bu tür anlamsız kanılar, sosyal bilimlerin suratına tükürmekle eşdeğer hareketlerdir. bir iddianın tutarlı olması için 'gelişmişlik' kıstasının tanımlanması, ucu açık bırakılmayarak değer parametrelerinin belirlenmesi, söylenenlerin altının doldurulması gerekir, yoksa bilimsel ifade olmaz.

bunları söyleyenlerin aynı zamanda sözde bilimselliği öne çıkartan, pozitif ilim yanlısı kimliğe sahip ateistler olması (!) ise ayrı bir ironi. belki de bizim 'geri' kalmışlığımızın sebebi, ateistlerimizin diğer ülke ateistlerinden daha az makul kimseler olmasıdır.
zamane komünist ülkelerine bakınca çürüyen önermedir. gelişim teknolojide ve insan davranışlarındaki ilericilik ile mümkündür.
Muhtemel olabilecek önermedir. Ahiret hayatına inanmayan bir insan bütün yatırımı dünya'ya yapması olasıdır.
saçma düşünce. bazı ülkeler için geçerli olsa da ben katılmıyorum. iran, israil nasıl gelişti? hem iran'da şeriat var ancak adamlar amerika'ya, israil'e kafa tutuyor. dinde aşırıya kaçılmadıkça din, bir ülkenin gelişmesini engellemez hatta ükenin gelişmesine katkıda bulunur.
güncel Önemli Başlıklar