bugün

Ne zamandır aklımı kurcalayan sorudur. Matematik fena olmamakla birlikte lise seviyesinde öğrendiğim matematikle çözemedim. Soru ise şöyle;

Bir hırsız her gün farklı bir eve giriyor. Bu hırsız her yeni vukuatında yakalanma şansını arttırıyor mudur azaltıyor mudur?

Sözlükçülerden ricam, sözelciler uzak dursun bu başlıktan. Çünkü hakkaten merak ettiğim bir soru.
matematik paradoksu olmayan paradokstur. matematik hevesiyle girdim lise matematiği deyince de türev integral vs sandım ama hiç biri değilmiş arkadaş.
paradox varmış dediler geldim...

lakin soruda paradox falan yok. yakalanma olasılığı artar.
Her bir evde yakalanma olasılığı %50 ise eğer. Yakalanmama olasılığı 1. Gün için %50, 2. Gün için %50*%50=%25, 3.gün %50*%50*%50=%12,5,....n. Gün için 0,5^n dir. Arka arkaya n defa tura gelme olasılığı gibi. Arkadaşların dediği gibi bu olasılık hesabıdır, paradoks değil.
eğer birbirine yakın evlere giriyorsa ve bu ev sakinleri birbirini tanıyorsa olasılık artar ama bağlantısı olmayan evlere gittikçe azalır. tecrube de bu olasılığın azalmasında etkili.
ayrıca böyle paradoks olmaz hadi şimdi siktirin gidin.
son gireceği evde yakalanma olasılığı %100 olacağı için artar.

not: emniyet aynı evi tekrar soymadığının farkına varırsa eğer.
Şu matematiği öğrenmek istiyorum artik a dostlar.
Matematikle alakası olan sorudur. Sorunun daha anlaşılır hali şöyledir;

Diyelim ki bu hırsız 4 kez hırsızlık yapmış ve sadece bir kez yakalanmıştır. Dolayısıyla yakalanma oranı %25 dir. Eğer bir hırsızlık daha yaparsa ve yakalanmazsa yakalanma oranı yüzde 20 ye düşer. Bu şekilde yakalanmadan yüz hırsızlık yaparsa yakalanma oranını yüzden 1'e düşürür.

Bu durumda her başarılı hırsızlık sonrası yakalanma ihtimali azalır.

Ancak mantıklı düşününce çekirge bir sıçrar iki sıçrar olması gerekir. Söz sizde değerli matematikçiler.
Hayat öyle bir hocadır ki, matematikteki ihtimaller hesabını teoride bırakır, pratiğe geçmesine asla müsade etmez.

not:istisnalar kaideyi bozmaz.
a)Sanırım bu hırsızı hiç polise teslim etmiyorlar.
b)Hep aynı mağazadan hırsızlık yapıyorsa mağaza sahibi öldü. Doğal olarak hesaplarda da bir açık çıkmıyor.
c)bu hırsızdan her eve lazım baksana adam hiç yakalanmamış.
olasılıktan orana geçme güzel kardeşim.
Hala çözülemeyendir.
(bkz: haydi sor sor hemen onun adı gelir)

işlem neydi.
matemakle ne alakası var. Git hüsnü komsere falan sor.