bugün

lokantaya girerken, lokanta sahibinin ekmek sepetindeki ekmekleri boşaltmasına neden olan durum.
sürekli aynı lokanta da tekrarlanması durumunda çorbayı beleşe getirip ekmek parasının ödeneceği eylem.
bu ne kı pudıngle ekmek yıyenını gordum dedıgım ınsandır.
öğrencilik hayatı boyunca, en az maliyetle karın doyurma uğraşları sonucunda edinilen tecrübe.
askerlige antrenman yapan ogrencidir. zira ayni durum askerler icinde gecerli. gidilen lokantada corbanin yaninda ekmegin cokca tuketilmesi esnafi cileden cikarir.

-afiyet olsun gencler.
+eyvallah usta, ne kadar borcumuz?
-corbalar benden olsun siz yediginiz ekmegin parasini verin yeter.
+hasss. peki abi.
(bkz: öğrenci) *
firin mi lan burasi tepkisine mazhar durum.
bu tip bünyelerin iki ekmeği bir çorba ile yiyip ortamdan çıktıktan sonra kürdanla dişlerini karıştırmaları kaçınılmazdır. amaç topluma etli yemek yedik sosyal mesajı vermektir.
güzel türkiye'min güzel bir geleneğini hor kullanan öğrencidir.

Sadece Türkiye ve tarzı anadolu kültürü ile yoğurulmuş ülkelerde geöerli bir olaydır bu lokantalardaki bedava ekmek olayı.

Avrupa ülkelerinde yaşayanlar bu alışkanlıklarından ağlayarak vazgeçmek zorunda bırakılmışlardır.

(bkz: Hepmiz o öğrenciyiz)
en ucuz yoldan doymayı amaçlayan öğrencinin başvurduğu yöntem.
bir tas çorbayla doyulmayacağını bilen işletme sÂhiplerinin kızmaması gereken öğrenci. zir kızmayanını en azından trip atmayanını görmek zordur.

çocuk çorbayı ekmeği bana bana içer. çorba biter, tasa girişir, bir güzel sıyırır. neredeyse yeni yıkanmış gibi duran tası masada bırakır, bir de boşalmış bir ekmek kutusu eşliğinde... Âbiye parayı uzatır, bir bakış yer, anlamamazlığa verir ve yoluna gider.
parası az, karnı açtır, devlet okulunda/üniversitesinde okuması muhtemel, burs alabilecek koşullara sahip kısacası öğrenci gibi öğrencidir işte lümpen değildir. Anne babaların öğrencilik yıllarını ders olsun diye anlattığı gibi yaşamaktadır. risotto üstü turta yiyen öğrenci modelinin zıttıdır.
mankafaliga giden yolda depar atan ögrencidir.
her yerde karşımıza çıkan öğrencidir. öğrencidir işte fazla söze ne gerek.
karnını ucuz ve güzel yoldan doyurmanın hilesini bulmuş öğrencidir. şahsen bende arkadaşlarımla yazlıkta geceleri gerçekleştiririm bu eylemi (bkz: gecenin bir yarisi acikmak). sabahlarken birebirdir. zaten siz çorba içmeye değil ekmek yemeye gidersiniz. ekmek kuru kuru yenir mi hiç? (tamam bende dahil birçok kişi yiyor ama çorba var. kuru ekmeğe o kadar para vermezsiniz)

kısacası, yurdum öğrencisidir.
(bkz: ekmek arasi corba)
garson-hoşgeldin güzel kardeşim.ne alırsın? iskender, pilav üstü, adana,urfa, lahmacun... ?
-abi bana bir ezo gelin.
garson-tamam.
garson-buyruun afiyet olsun.
öğrenci-saol abi.
öğrenci-abi ekmek bitti ya takviye yapsana.
garson-hemen getiriyorum.
öğrenci-abi ekmek gene bitti yahu.
garson-(yuh aq yuh) geliyor.
öğrenci-abi hesabı alabilirmiyim?
garson-patron 1 kase çorbayla 2 sepet ekmek yedi.
patron-çorba ikramımız olsun. ekmeğin parasını versin yeter.
ekmeğini çorbasına bandıran, kaşık kullanmayan öğrencidir.
çulsuz kalan her öğrencinin hayatta en az ben diyeyim 5 siz deyin "x" defa yapmış olduğu karın doyurma tekniğidir. çünkü cepta kalan son 10 papelle bir 10 gün daha idare etmek durumundadır bu gariban. para haftaya yatacaktır o güne kadar sidik zoruyla işi kotarmak elzemdir.

tabi para yatınca ilk iş iyi bir lokantaya giderek "çek bi buçuk tereyağlı iskender, bi de kola vs" türünden emirler yağdırmak olacaktır.
acikmis olmali.
kredi için ayın yedisini bekleyen ve cebindeki son parayı da çorbaya vermiş ayın altısındaki öğrencidir. iki ekmek yediğine göre ayın beşide olabilir. *
neden böyle yapıyorsun diyene, mahçup bir şekilde "buranın ekmeğine bayılıyorum" diyen öğrencidir.
öğle ve akşam yemeklerini de aradan çıkarmaya çalışan yarı masum, yarı allahsız öğrencidir.
lokanta sahibinin doludizgin moda geçmesi hakkıdır. (bkz: doludizgin moduna geçmek)
fakir olduğu için sadece ekmeğin serbest olduğu lokantalarda tıka basa doyma isteği.