ilk olarak ben başlıyorum.
"vatanını seven ve bu yüzdendir ki hakimiyeti altındakilere sarılırken ülkesini aşırı derecede sıkan, fakat bu durum ingiliz ve ruslara verdiği pek çok tavizin önüne geçemeyen, döneminde balkanlar ve kuzey afrika elden çıkan adam.."
tanım : bir tür anket.
yeni çeri ordusuyla arası pek iyi değildi, boş boğaz herifin teki olduğu için de planlarını ulu orta herkese anlattı sonunda da katlettiler bunu...
savaşta yenildi, esir alındı, sonra kafeste gezdirildi.
Kardeş katlini vacip kılan.
21 yaşında Konstaninopolis'i fetheden, peygamberin övgüsünü alan.
Havuza altınlar saçan kafadan kırık.
denize düşen yılana sarılır sözünü bizzat söyleyen.
şunların ayakkabı topuklarına demir takın. sessiz sessiz gelip kapı dinliyor zilliler.
bön bön bakan korkağın tekiydi.
Ingiliz aşığı.
Sakalına boncuk takan, deli dolu bir padişah.
1847 de irlanda'da çıkan kıtlık yokluk zamanında,5gemi erzak yardım gönderen padişah.şimdi jest olarak futbol takım formalarında ay yıldız var.
doğunun fatihi.
Dünya'nın en güçlü ordusuna kafa tutan.
Yürütürüm gemileri, öttürürüm kafirleri diyen.
Herkes yediğinden ikram eder.
8 yılda 80 yıllıl iş yapan, memlükleri ebesinin nijahını tersten gösteren, dulkadiroğullarını haritadan silen, ismailloşa çaldıran da etek giydiren ( ki bu yüzden kuyruk acısı olanlar, hala eksilerler) yırtıcı bir aslan ve satranç dehası olan. Küpe takan şah ismailloş un resmini ısrarla kendisine yamanmaya çalışılan. Osmanlı nın belki de en büyük padişah ı.
burnu kocaman.
Tutku derecesine varan en önemli hobisi haritacılıktı.

Şairliğiyle biline ilk Osmanlı padişahıdır. Şiirlerinde Avni mahlasını kullanmıştır.

Güzel sanatlara oldukça meraklıdır. Ok için parmağa takılan yüzükler, kemer tokaları ve kılıç kınları yapmıştır. Bir de değerli taş uzmanı olduğuna dair bir rivayet vardır.

Arapça ve Farsçanın yanında Yunanca ve Latinceyi anlayacak kadar da olsa biliyordu.

Ağaç, sebze ve çiçek yetiştirmeye meraklıydı. Zaman zaman sarayın bahçesinde bahçıvanlık yapmıştır.

Yemeklerini yalnız yiyen padişah bu adeti saraya getiren ilk kişidir.

Yalnız istanbul’da değil bazı diğer şehirlerde de okçuluk tesisleri kurdurmuştur.

edit: (bkz: öznesi eksik başlık açmak) bir Osmanlı padişahının ismini söylemeden anlat.
işleri bok edip bir sandık altına ülke satan, ülkeden kaçan, terk eden.
Herkesi anlatmışınız bana bişey kalmadı la.
Almanlar Osmanlı'dan asker istemiş Fransızlarla arasındaki husumet için.osmanlıda askere gerek Yok deyip 3çuval Yen'i çeri kıyafeti gönderip bunu giyin demiş..Fransa'da yardım geldi diye geri adım atmış.şimdi o kıyafetler mülheimde müzedeymiş.
alkol, tütün ve kahveyi yasaklatmış. neden böyle birşey yaptığını unuttum, yasaklatılan şeylere karşı zaafım var sanırım o yüzden akılmda kalmış (bkz: swh).
(bkz: kenan komutan)
ne dedim .... öldü mü?...
olamaz...
olamaz...
olamaz...
olamaz dedim.
Güneş'in ikindi vakti gibiydi gölgesi çok büyük,
Fakat ömrü kısaydı.şirpençe çıbanı hastalığı yıktı onu pers elleri Arap elleri yıkamaz iken..