bugün

memleketim erzurum'da insanların birbirine ana avrat sövdükten sonra, daha ağır bir söz bulma kaygısıyla birbirine komünist demeleri sonucu oluşan hadise.
kaynak gerçekten hiçbir uzvum değildir. erzurum'a giden veya orada yaşamış olan bilir.*
örnek diyalog:
a şahsı: senin ananı avradını dikerim.
b şahsı: komenes* ulan bu...
burada amaç ta kesinlikle geyik yapmak değildir.
yazının asıl amacı komünizmin halk nezdinde nasıl bir intiba uyandırdığını gözler önüne sermektir.
zaten orijinal şekli bile halk tarafından benimsenemeyecek, ahlaki değer yönünden sıfır olan bir ideolojinin, komünizmin hedef kitlesi olan tikkyler tarafından, kız tavlama modern görünme amacıyla yozlaştırılması ancak milletin bunu bir küfür olarak kullanmasıyla sonuçlanır.
durum gerçekten çok ironiktir.*
millete benimsetilmek için uğraşılan bir ideolojiyi yansıtan kelime millete çok güzel benimsetilmiştir; oldukça ağır bir küfür olarak...
e sen ayağında converse, üzerinde levis komünizm oynarsan sonuç bu olur...
peşin edit: bu kelime gerçekten küfür amacıyla kullanılmaktadır orada ve bu kelimenin ifade ettiği görüşe sahip arkadaşların ne düşüneceği zerre kadar umurumda değildir.
başına "pis" kelimesi getirildiğinde olan durum.
(bkz: bir içecek olarak kızılcık şerbeti)
dedeler der onu . ekler moskof. kızılmamalıdır . yaşlı başlı adam nihayetinde.
gomunist, Gomanist, GOmanis olarak değişen küfür şeklidir.

Vatandaş işin hikaye kısmı olan Komunizmin teorik geyiklerine bakmadığı için komunizmin uygulamalarına bakar. E gördüğü şey de ya nataşalardır, ya da Türkistandan,Tataristandan kaçıp gelen Türklerdir.

bir de sağda solda cam indiren 80 öncesi adam vuran serserileri de görünce,

Üzerine de çarlık rusyasının da Moskofluğun başlangıcı olduğunu bilince

Bu kelime vurucu bir küfür olarak çıkar vatandaşın ağzından.
kendinden olmayanı kanlı ilan eden sığ düşüncenin eseridir.

-amcam sana komünist dedi
+van minut olmaz!
-vallahi dedi
+bırak van minut eksküzmi
-sinirlenme hemen
+daha da amcamlara gelmem...
komünist kelimesini küfür niyetine kullanların çoğu komünizm hakkında hiçbir şey bilmeden kulaktan dolma bilgilerle hareket eden tiplerdir. işte bu yüzden gereklidir bu sistem, insanların daha iyi daha bilimsel eğitim görmesi, araştırması için...
+ahh necmi evet evet devam et süpersin, bana küfür et pis şeyler söyle!
-komünist!
+evet evet devam et durma komüaahhhh!!!

bu ne lan...
şaka maka yozgatta kahvede bir adama komünist derseniz dayak yersiniz.

sonra demedi demeyin...
oligarşinin insanlara her ülkede dayattığı, insanların da sorgusuz kabul ettikleri, ne olduğunu bilmeden kullandıkları, aynı zamanda ilginç ve aşağılık bir biçimde herkesin aynı kanıya sahip olduğu bir durumdur: komünist kelimesinin küfür olarak algılanması
(bkz: abi adam komünist ne bekliyosun ki)
(bkz: komünist işte nolacak)
hemen hemen her komunistin milletin manevi değerlerine sövmesinin de büyük etkisinin olduğu gerçektir.
ilk okuldaki müdüre arkadaşlar arasında komunist diyerek aşağılardım hep. Meğer adam milliyetçiymiş.*
Sonra o arkadaş grubu komple komünist oldu. Onlar eylem yaptılar ben okula gittim. Onlar kendilerini zincirlediler ben okula gittim. Sonra onlar üniversite kazandı bende evde oturur oldum. Ama bir iki gizli numaram daha var sözlük.
komunist kelimesinin,komunizm saçmalığının halk nazarında yeri olmadığından ötürü yer yer de taşak geçme amacıyla kullanılmasıdır.
anadolu insanının ne kadar hoşgörülü olduğunun (!) göstergesidir.
cahil facebook bebelerince değil anadolu köylüsünün bir çoğunun sözlüğüne göredir. tabi komünistler kendi çapında köylü hakkını savunuyorum diyor ama diğer yandan tüm manevi değerleri reddediyor haliyle toplumda anlaşılması gerektiği gibi anlaşılıyor.
bir özeleştiri yapmak gerekirse; sade vatandaşın anlayacağı dilde anlatmayı bir türlü başaramamanın bir sonucudur, bu durum.

işe; 'üretim araçları', 'artık değer', 'üretim için eğitim', 'evrensel değerler' gibi söylemlerle girdiğimizde haliyle kafalar karışıyor. bunun üzerine, karl marks'ın kapitalinden 'materyalist felsefe' tanımlamalarını; virgülüne dokunmadan hatta, sayfa ve satır numarasıyla verdiğinizde iş hepten çorbaya dönüyor.

bir de külhanbeyi edasıyla vurucu değil adeta öldürücü ifadeler kullananlar var elbette ki bunlar, mücadeleyi baştan kaybetmeye mahkum.

şöyle ki;

- bak! dostum, kapitalistler öyle bir düzen kurmuş ki seni sikiyorlar ama fark etmiyorsun! hatta, bu durumdan zevk alır olmuşsun!

doğruyu ifade etmenin de bir usulü, adabı var. sen tutup, daha işin başında adamı yekten ibne yerine koyarsan, bir daha seni dinler mi? dinlemez, elbet. daha ilk söyleminle tüm köprüleri atmışsın, artık o bir şoka girmiş ve yaşadığı şokun etkisinden kurtulduğu anda sana yanıtlar hazırlamanın derdine düşecek, bu belli.

diyeceğim, hak etmiyor da değiliz; komunist olma halimizin, çoğu kez bir küfür biçiminde yüzümüze vurulmasını.
bölgeden bölgeye değişecek bi durumdur zira okumakta olduğum okulda kavga eden iki grubun birbirlerine faşist* diye hakaret ettikleri gözlemlenmiştir tarafımca.
bir komünist yuvası olarak (bkz: odtü)
cahillik göstergesi bir olayı övünerek anlatmak kadar kötüdür.

yıllarca abd tarafından kullanılmış adamlara oy atarak kullanıldığını bilmeyenlerin laflarıdır bunlar.

bunların okumuşları askerini dünyanın diğer ucu olan kore'ye göndertip komünistlerle savaştırır. biraz yardım koparabilmek için vatan evlatlarının ölümüne sebep olurlar.
-solcuyum dendiğinde allah'a inanmıyor musun? diye soru gelmesi gibidir.
komünizm hakkında zerre fikri olmayan cahil insan söylemi. bir insanın hakaretinden çok cehaleti sinir eder.