bugün

barkotu vardır okutun efendim.
anadilini konusma sekli onemli. dil dusuncenin aynasi. az konusmak veya cok konusmak degil , nerede ne kadar konusmasi gerektigini koklayabilmek.
çenesinin sıkı olması, sürekli kendinden bahsetmemesi, tevazu, cimri ya da görgüsüz olmaması, karşısındakini hikayeden değil de gerçekten anlamak için dinlemesi vs. vs.
Siz gidip konuşana kadar kalitelidir.
Size sizin dilinizden cevap veriyorsa kalite kaybolur.
Kurduğu cümlelerden.
Kelime haznesi dolu olmayan saçmalar durur. Boştur boş tın tın.

Giyinişinden de anlaşılır.
Daha iki kıyafeti yakıştıramıyosa bir tarzı yoksa hayatta bi bok yapamaz.
Bence kalite satın alınıyor. Çok zengin birini düşünün iki kelimeyi zor birleştirip bir cümle kuramuyor, elinden hiç bir iş gelmiyor, sevgisiz, saygısız ve vijdansız ama millet önünde eğiliyor... Kadınlar peşlerinden koşuyor..... Hatta ulkede sözü dinleniyor. Var bu tür.
Her bildiğini söylememesi, ağzı sıkı olması.
insancıl ve sevecen hareketlerinden.
kisi dedigimiz insan. insan dedigimiz dusunen hayvan. yunuslar da dusunuyor maymunlar da ama biz ilkel beynimizi dinlemedigimiz olcude insaniz.

kalite istenen ile sonuc arasinda kurulan dengedir. 12 ye nisan alip 10 unu vurursan daha kaliteli bir atis icin gerekli duzeltmeleri yaptiktan sonra tekrar atarsin.

yani tecavuzculer insan degil.
Aynı evi paylaşmak ve belli süre vakit geçirmek en kolay yoludur.
etrafına ve olaylara nasıl yaklaştığına bakman yeterlidir.

tabi ölçü burada senin ne kadar kaliteli olduğunada bağlı.
Konuşması aksanlı olabilir, elbisesi markasız olabilir ama asalet, bambaşka bir şeydir. Asil insana karşı nasıl ve neden olduğunu anlayamayacağınız bir otokontrol geliştirirsiniz, istemeseniz de ona saygı duyarken bulursunuz kendinizi.
Tavrından. Oturup kalkmasından. Konuşma şeklinden, giyiminden. Nerede ne giyeceğini bilmesinden. Pikniğe mini etekle gelen bir kadın kezbandır mesela. Yerde oturup kalkamayacağını bile bile kısacık etekle gelip tüm gün onu çekiştirerek herkese izdirap olur.
Bu konuda çok düşündüm ve kaliteli insanı tanımlamak için en uygun kriterin güvenilirlik olduğuna karar verdim.
Bir insan yalnızca güvenilir ise diğer olumlu sıfatlara da sahip olabilir hatta doğal olarak sahiptir.
ham madde, teknik özellikler ve işçiliğe bakarım..

onaylı test sonuçlarını da görmeden olmaz..
Ensesinde hologram bulunur.
Annesi babası çinli olmasın yeter.
kaliteli insan kendini her yerde belli eder. Her durumda kendini bozmuyorsa.
Yaptığım gözlem ve analizler doğrultusunda, kişinin durumlar karşısında verdiği aksiyon'un çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Şöyleki ortamda yanlış bir olay var ise sadece bunu gözlemleyip tespit etmesi değil, olaya yön vermesi mühimdir.

Burada tabiiki iyi insanı bulmuyoruZ. Bu bir örnek.

Bunlarla beraber kişi hem aydınlanan bununla beraber bir de aydınlatıcı olmalı. Öğrenen ve öğreten kişi kaliteli değilse bile o yola girmiştir.

Kalite diyince aklıma hep iso 22000 gibi belgeler gelir. Tabiiki bizler insanız fakat bizim de standartlarımız olmalı. Ve bu standartlar ahenk içinde olmalı.

Sadece bir nitelik bizi kaliteli yapmaz ama tek bir nitelik bizi kalitesiz yapabilir.

Harika bir diploma notunuz olsun, bilgi birikiminiz dudak uçuklatsın kelime hazneniz de 20.000 olsun vs bu liste sizin hayal gücünüzle ilerlesin...

Peki karakter yoksa bunlar ne işe yarar?

iyi bir insan olmalı önce. Sonrası iyilik güzellik.
Az konuşan insanlar bana hep kaliteli gelmiştir, öyleler mi bilemem tabi.
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz". Yapıp ettiklerinden.
Kaliteli insan kendini belli eder zaten tek bir duruma bakilmaksizin anlasilir ancak.
Genel olarak bakacaksin.
Tshirtu ile ayakkabısı aynı tonlarda olan insanlar genelde kalitelidir. Şekilden anlayacaksınız buradan yola çıkabilirsiniz.
Hal ve tavırlarından... Gözlemleyin.
adap bilen insan kalitelidir.Konu hakkında az konuşan insan bilgisi yoktur.Kısaca eskilerin tabiriyle oturmasını kalkmasını bilen insan da kalite vardır.