bugün

sağcı ve solcu kavramlarının bir yere çark ettiğini bilen ve bunu bilinçli diyen bir kişi de olabilir. yani illa ki kaypaklık olmayabilir.

mesela kendimden gideyim; ben milliyetçiyim sağcı oluyorum, ama dini bir fonksiyon tam olarak göstermiyorum kısacası mesefeliyim bu yüzden de solcu oluyorum. şimdi ben sağcı mıyım, solcu muyum?
bir baltaya sap olamamış apolitik insan söylemi.
(bkz: oportunizme bulaşmış tipik bir orta yolcu)
mevcut sistem içindeki hiçbir ideoloji, bireyin siyasi görüşünü temsil etmiyorsa; sağ ve sol yelpazedeki siyasi partiler hep bir yönüyle eksik kalıyorsa ve söz konusu birey çıkarlarından arındırdığı 'inançları' uğruna yaşıyorsa, bunun adı mertliktir. kaypaklık, biraz da körükörüne inanmaktır; fanatizmdir kaypaklık.

yukarıdaki şartlar dahilinde; toplumun dayattığı ve ölçünlediği* kalıplardan hiçbirine dahil olmak istemeyen birey; 'sürü psikolojisi' ile hareket eden, bir 'güce' mensup olan ve eğri de olsa doğru da olsa bu mensup olduğu güce 'tapan', bu gücün kölesi olan, sabitfikir bireyden daha mı kaypak oluyor şimdi?

sol yelpazedeki aşırı radikal siyasi ideolojileri* benimseyen arkadaşlar, acaba biliyor mu ideolojilerinin en temelini oluşturan prensiplerin, sağ ideolojilerin sahiplendiği kur'an-ı kerim'in en katı emirleriyle örtüştüğünü? hal böyleyken dini reddeden bir ideolojinin taraftarı olmak ne kadar doğrudur?*
oy verdiği partiden memnun mu herkes?
yahut oy verdiğiniz parti ile kişisel düşünceleriniz her zaman ama her zaman örtüşüyor mu? örtüşmüyorsa ideolojinizi sorgulamıyor musunuz? sorguluyorsanız beni anlıyorsunuzdur. sorgulamıyorsanız sizin için ne söylemesem boş.

ukalalığımı bağışlayın. büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.
boş adam söylemidir.
80 öncesi dönemde bi elemanı yolda çevirip sorguluyolar.
- şşiii!
+ buyur abi.
- gel lan! şimdi söyle bakıyım. sağcı mısın, solcu musun?

eleman tipleri baştan aşağıya süzer, "sağcıyım abi." der, dayağı yer.

bi kaç gün sonra başka birileri daha çevirir, soru aynıdır ama bi farkla;
"solcu musun sağcı mısın lan?" eleman önce "solcu musun?" denince bunlar
heralde solcudur diye düşünür ve "solcuyum abi" der ve yine dayağı yer.

en nihayetinde 3. kez durdurulur:
- şii lan gel buraya!
+ buyur. (abi yok artık, yenilen dayakların acısı var)
- söyle lan sağcı mısın solcu musun sen?
+ ikisi de değilim. (solcusunun da, sağcısının da, amcısının daa...)
- nesin lan sen ot musun, geri misin, kafan yok mu?
+ abi az yaklaşsana (kulağına eğilerek) abi gözünü seviyim daha yaralarım iyileşmedi. cingenim ben, bırakın gidiyim!

bu bağlamda kaypaklık olmasa gerek bu söylem!
kavram kargaşasına karşı çıkan insandır.

bugün sağ denildiğinde dindar ,sol denildiğinde dinsiz kavramları anlaşılır nedense.
sağ partilere ve sol partilere üye olmayan görüşleriylede bu gerçekliği destekleyen hayatın tam ortasında bulunan insandır.
sağın solun birbirine karışdığını farkedip , hassiktirsinler lan diyen insan söylemi..
aslında insanların yüzde 90'ının gerizekalı olduğu gerçeğini anlatan başlıktır. insan sağcı ya da solcu olmalı mı illa? bir takım aptalların yarattıkları ayrılıklara, uydurduğu zımbırtılar üzerinden doğan kavramlara destek vermiyorsa bir insan anormal mi? yani bunlar insan yapımı olgular, bunlara ömür adamak mı doğru olan? hani bir insan bir kere yaşayabilceğini ömrünü böyle saçmalıklarla kirletmek istemiyorsa kaypak mı? o sizin içinizdeki "kendini bir yere ait hissetmek" duygusundan kaynaklanıyor. bu savaşlar, bu ayrımlar, hep sizin gibi gerzekler yüzünden ortaya çıkıyor. bu söyleme "gerizekalılıktan taraf olmamak" söylemi denir dostlar. ülkenin, dünyanın vs. iyiliği için yapılan her harekete destek vermektir doğru olan. "o değil bu olsun" demek değildir. iyiliğe ulaşmak olmalıdır amaç. eğerki sen bu amaç uğruna gruplaşır, bir topluluğun üyesi olursan, topluluğun yanlış bir şey yaptığında desteklemek gelir içinden, itiraz etmekte tereddüt edersin. neyse.
"apolitiğiz, apolitik!" diye devam ederse daha bi hoş durur.
'malız, mal' diye de devam edebilir.
solcu veya sağcı olup hayallerde yüzeceğine.ortada olup kumsalda güneşlenmryi tercih eden bireydir.
tam olarak şöyle olan söylem;

"ne sağcıyım ne solcu, futbolcuyum futbolcu."
güncel Önemli Başlıklar