bugün

ötekileştirilen ermeni-kürt vatandaşlarının, kimine göre haklı kimine göre haksız serzenişidir.

--spoiler--
Beni tanıyormusun?
Beni hiç gördün mü?
Hiç muhabbet ettik mi?...

kendime adıma söylüyorum, hayır!.

hiçbir kimseye ihanet etmedim.
ermenisin bu mahallede oturamazsın dediler,
ermenisin bu okulda okuyamazsın. okursan da ona göre davran.
kürtsün sende bu mahallede oturamazsın,
kürtsün tamam ama türkçe konuş dediler.

bunları diyenlerle de hiç oturup muhabbet etmedim.
kimsenin beni sevip sevmemesi de umrumda değil açıkçası.

türklere has bir özellikmidir tanımadıkları kimseleri düşman ilan etmek?

ama bakıyorum, birlikte yaşayabileceğimizi savunan türk insanlar da var(?)

o halde sorun nerede?
--spoiler--
ben nasıl bir insanımki ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim, her türlü imkanından faydalandığım bu ülkeye ihanet edebiliyorum?
bu cümlenin hemen ardından söyleyeceği şeyin inandırıcılığını sağlamak için destek, kanıt oluşturmak isteyen şahsın yaptığı girizgah.
ne zamandır öss başvurularında etnik kimlik soruluyor? ben nasıl istanbul metrosunda telefonda yada yanındaki arkadaşlarıyla gayet rahat kürtçe konuşan insanlar gördüm lise hayatım boyunca? ben neden hiçbir zaman terör örgütünü desteklemedikçe kimseyi ayırmadım, kürt alevi ermeni çerkez bir sürü arkadaşım var gayet güzel makarada yapabiliyoruz, yiyip içiyoruz? peki neden çoğu kürt insanı sormadan ben kürdüm diye belirtiyo bunu söyleme gereği duyuyor? çok önemli ya belirtmek kürt türk diye, ben nasıl ığdır'a kürt olan bir arkadaşımın köyüne gidebildim orda gayet güzel 2 hafta geçirebildim? içinde pkklı şerefsizleri barındırmayan hangi köy basılıyor, ığdır diyorum kürt köyü diyorum benim karadenizdeki köyümden kat be kat güzel olan o köye neden birşey olmuyor? hanginiz benden çok vergi veriyor? hanginiz benden başarılı olduğunuz halde benden daha düşük okuldasınız? 20-30 yıl öncesi yapılan şeyler için neden o zamankileri değilde beni sorumlu tutuyorsun beni suçluyorsun? neden ben bu ülkenin bölünmesini istiyorum, kendime ait toprak istiyorum o yüzden 100 yıl öncesinide hiç unutmıycam herşey süper olsada ben yine birşeyler bulurum diyemiyosun? ben doğu illeri kalkınsın istemiyorummu sanıyosun? bu hükümete kızmıyorummu sanıyosun? oradaki imkanlarda batıdaki gibi olsun istemezmiyim sanıyosun? sen sordun kendini benden ayırarak ben cevapladım sende cevaplayabilcekmisin 'kardeşim'?
mahalle muhtarına isyan etmiş, turistin isyan sorularıdır.

- ben bu mahallede oturmak istiyorum.
+ ama senin kalma iznin dolmuş.
- eee napıcam şimdi?
+ ermenistan konsolosluğuna git. iznini uzatmaya çalış.
- o zaman kalabilir miyim?
+ türk vatandaşlığına geçersen daha çok kalabilirsin.
- hep ermeniyim diye önüme böyle engeller koyuyosunuz!
+ lan ingilizde olsan turiste ev kiralamıyoruz. sonra kazık yiyoruz! kirayı ödemeden memleketine gitmeyeceğin ne malum?
- iyi tamam. kirayı peşin öderim.
+ haaa şöyle yola gel.

not: zira bu ülkede herkes aynı kimliği taşıyor. dna testi yaptırıp ev veren bir psikopat varsa bilemem.

not2: kim kimi tanıyor ki kardeş. tanınmak için kameralara ''meraba televole'' dedik. yarışmalara katıldık. mehmet ali erbil'den pandik yedik. ama yinede tanınamadık.
bir ermeni ve bir kürt olarak içinde bulunduğu millete ihanet edip,kalleşçe sırtından vurursan bu unutulmaz. ve ne kadar suçsuz olursan ol, illaki sana karşı ön yargı olacaktır.
kol kola savastıgımız o kurtuluş savaşını ne cabuk unuttunuz? (bkz: atatürk ve ismet inönü)
beraber kurdugumuz cumhuriyeti neden bize silah olarak dogrulttunuz? (bkz: secim barajı) (bkz: sıkı yönetimler) (bkz: dersim katliamı)
(bkz: çingene mahallesi)
(bkz: ermeni semti)
(bkz: gazi mahallesi)
(bkz: zorunlu din dersine giren ermeni)
(bkz: öteki olduğu için iş bulamayan insan)
(bkz: ötekini düşünen fakat türk olduğu için dışlanan genç)
(bkz: empati)
(bkz: hoşgörü)
devamı aldattım evet aldattım ama bi sor neden aldattım olması gereken soru.
yediğim çanağa daha nasıl daha itinayla sıçabilirim?
(bkz: bir türk olarak veriyorum) *
soruyorum ki, oylanın biraz. daha çok açılım yapılsın, siz düşünürken biz bir güzel vururuz sırtınızdan. ağlandıkça size düşman ederiz milleti. soruyorum ki ilerde 'kürdistan isterim' dediğimde siz cevaplarla uğraşadurun!
bu arada demeden geçemeyeceğim;
(bkz: haydi sor sor)
(bkz: erkekseniz teker teker gelin lan)
bize yıllardır nasıl katlanıyorsunuz?
bir ermeni bir kürt olarak soruyorum:

(bkz: how can i go to sultanahmet)
bir türk olarak da ben sorayım

-----------------
Beni tanıyormusun?
Beni hiç gördün mü?
Hiç muhabbet ettik mi?...

kendime adıma söylüyorum, hayır!.

hiçbir kimseye ihanet etmedim.
türksün bu mahallede oturamazsın dediler,
türksün bu okulda okuyamazsın. okursan da ona göre davran.
türksün sen de bu mahallede oturamazsın,
türksün tamam ama demediler. bulduklarının evini içlerine bütün ailemi koyarak da yaktılar.
o yüzden 1000 yıla yakın yönettiğimiz topraklarda ermenistan ve kuzey ırak'da bugün bir tane bile türk yaşayamamakta.

bunları diyenlerle de hiç oturup muhabbet etmedim.
kimsenin beni sevip sevmemesi de umrumda değil açıkçası.

ermenilere veya kürtlere has bir özellikmidir tanımadıkları kimseleri düşman ilan etmek?

ama bakıyorum, birlikte yaşayabileceğimizi savunan kürt insanlar da var, ermeniler yok gerçi onlar ağrı dagında kendi baslarına yasamak ıstıyorlar(?)

o halde sorun nerede?

aynı soruları bir de bizim agzımızdan kendine sor derim.. *

türkçe resmi dil mi ermenistan da?
türkçe eğitim veriliyor mu ermenistan da?
türkçe gazete, tv kanalı var mı ermenistan da?

senin bize sordugun bu soruları benim size sormam bile garip oldu değil mi..
daha temel bir soru ile başlayım o zaman.

ermenistan da birisinin türk veya azeri olduğunu farkettiğiniz de öldürmeme imkanınız var mı?
artniyet barındıran başlıkımsı...
bir kere ermenilerle, kürtler bir değildir. ermeniler 19.yy'la kadar kardeş milletimizdi. önemli görevlere atanırlardı. diğeri ise 19. yy'la kadar askere bile alınmadılar. ayrıca bu ülkede herkese hakettiği değer veriliyor. türk halkı gerizekalı değildir. neler olduğunu görüp herkese ona göre davranıyorlar.
isteyen, kimliğini her şeyin önüne koyabilir ama bir kerede, birileri sadece insan olarak sorsa bir şeyleri, daha iyi olacak gibi.
(bkz: yediği kaba pislemek)
--spoiler--
birçok etnik kimlikten tanıdığım oldu ama hiçbiri kürtler gibi etnik kimliklerini hemen belli etmedi.
--spoiler--
bazı ayrılıkçıların, kürtleri yanlarına çekme çabası. bir ermeni en çok kürtlerden nefret eder zannımca. yada tersi olarak bir ermeni den türkten çok kürtler nefret eder zannımca. ermeni ve kürt kavaramı aynı kefeye girmez, giremez. ermeniler en çok mezalimi kürt vatandaşlara yapmıştır. kürt kardeşlerimizle bir olup vatanına ihanet eden ermenileri, madem istemiyorsunuz madem beraber yaşadığımız topraklara göz diktiniz, madem canımıza kast ediyorsunuz o zaman hayde bakalım deyip, ya herro ya merro yaptık. sonunda da kürtlerle türkler kazandı. hainler kaybeden oldu. tüm ermeniler değil sadece hainler. ama kuruların yanında sessiz kalan yaşlarda yanmış olabili
sorun nerede biliyormusun. türkiye cumhuriyeti vatandaşı üst kimliğini, açtığın başlıkta da olduğu gibi ermeni, kürt; bunlar türk ve sunni de olsa fark etmez; kimliğinin altına ötelemende. ayrımı başlatan sensin. sen türkiye vatandaşı olma üst kimliğini öteleyerek kendini ifade ettiğin müddetçe diğerlerinide senin ve birilerin ötelediği gibi, diğerleri ve birileride seni öteleyecekler. farkları bağırarak yaşarsan, farkların sana yankı yapacaktır. ortak noktalarını haykırmayı dene biraz, gör bakalım ortak nokta yankıları alacakmısın. eğer alamassan ondan sonra oturup, türkiye cumhuriyeti vatandaşı üst kimliğini tartışalım. sen diyorsun ki ben kürtçe konuştuğum için dışlanıyorum. kürtçe bilmeyen insanlara türkçe yerine kürtçe özünle seslendiğin için anlaşılamıyor, anlatamıyor olabilir misin. test edelim hep beraber, en fazla türkiye cumhuriyeti vatandaşı üst kimliğini yaşayanımız, insanlarla kuş dilinde konuşsun ve kuş dili konuşmanın farkını ön plana çıkararak kendini ifade etsin. bakalım kendini nasıl hissedecek. tabii ki kuş dilini bilmeyen ve bu farkı ön plana çıkarmayan insanlar onu anlamayacak, anlayamayacak. mesele ermeni ve kürt olmanda değil. mesele cüzdanına hapsettiğin türkiye cumhuriyeti vatandaşı kimliğini, tıpkı cüzdanına ötelediğin gibi, yaşamınada öteleyerek tatbik etmende. sorun paylaşılacak hiçbirşey bırakmamanda. sen diyorsun ki benimle aynı dili konuşun, beni anlayın. oysa ki demen gereken genelin anladığı dilde konuşup, bende de olan ortak paydalarla yaklaşmalıyım insanlara. sen kendini farklı gördükçe ve farklı dillerden konuştukça maalesef bu anlaşmazlık, anlaşamamazlık sürüp gidecek.
içtiğim suya ekmeğimi yapan fırıncıya sokağıma havama ihanet ettiğim toprakların insanları beni hala hangi bürokrasiden dolayı taşıyor da siktiretmiyor?çok komik yaa..nanik falan yanii..
Ermenilere hakaret olan cümledir. Valla bak.

Ermeniler toplumsal yaşantı içerisinde zarar oluşturmayacak hatta ve hatta kimi yerlerde şehirlileşmişlikleri Türklerden eski olduğu için şehir yaşantısında zararı bırakın fayda sağlayacak adamlardır.

Kürtler ise şehir yaşantısı için kontrolsüz göçle de gittikleri her yerde tehlike oluşturmuşlardır.

Seni tanıyor muyum? Seninle hiç oturup konuştum mu?

Valla kürt seni çok iyi tanıyorum, bol bol da oturup konuştuk, Antalya'dan Mersin'e, Oradan izmir'e oradan istanbul'a seni çok iyi tanıyorum. Bir de şunu aklından çıkarma Seni tanımayanlar seni daha fazla seviyor be. Ben Kürtler şöyle Kürtler böyle dediğimde bana karşı çıkanların çoğu Kürt nüfusunun Az olduğu şehirlerdeki Türkler. Kürtle aynı apartmanda, aynı mahallede, aynı caddede yaşamış insanlar, Aynı okulu paylaşmış insanlar Allah aşkına seni haraketlerin yüzünden nasıl ve neden sevsin?

yani Türk Milletinin olayı sadece seni PKK ile bağdaştırmak değil. Senin bir türlü medenileşememen. Tabi bunun binlerce nedeni var. Ama ben nedene değil şuanda beni rahatsız eden sonuca bakarım.
malesef, ülkemiz daha kendi vatandaşına bile güvenmeyi öğrenememiştir, biz sünni, hanefi, laik,türkler. bu sınıflandırmanın dışındaki vatandaşlarımıza güvenmeyi bile öğrenememişken, uluslararası ilişkilerdeki göreli yalnızlığımız daha net anlaşılıyor.
kürt diye bir ulus, kök yoktur. bu amerika'nın türkiye'yi bölmek için son yıllarda ortaya attığı bir safsatadan ibarettir. kürtçe de ancak bir azınlığın kendi arasında anlaşmak için kullandığı bir dil olarak tanımlanabilir. kürdistan ise tamamiyle akıldışı bir şeydir. kürt diye bir şey olmadığı halde bir de bu şahıslar türkiye üzerinde hak iddia etmektedir.*
bir türk olarak cevap vermek gerekirse hassiktir denilesi durum.

hiçbir ermeni ve kürt vatandaşımıza ayrım yapılmıyor bu ülkede.

sanat, spor, siyaset, eğitim, bilim, ticaret..

her istedikleri yerde varlar. iyi ki de varlar.

ama bu azınlık edebiyatına da bir son verin artık yemiyoruz artık bunları yahu !