bugün

erkeğin sevdiği kızdır. ötesi yoktur.
edepli kızdır.
yanında gururla taşıyabildiği kızdır.
böyle erkek giydimiydi üstüne tam oturan kızdır.buna ''cuk oturan kız'' da denir.tabi.fakat lakin bu kız nerede bulunur, nasıl alınır meçhuldür.
Erkeğin çok sevdiği ve tarafından çok sevildiği kızdır herhalde...
'yakışma' edimi 3. bir gözü koşut kılar.
yani size ve sevdiğinize bakanların söylediği sözdür bu.

diğer bir deyişle;
birisine sen bana yakışıyorsun dediğinizde kişisel arzularınızın yanında ananız dayınız babanız ebeniz alt komşunuz iş arkadaşınız da kızı/erkeği beğenecektir. Çünkü siz onların da düşüncelerini önemseyerek seçersiniz hatun ya da er kişiyi.

başkalarının mutluluğu için yaşıyorsanız ne diyelim...
ama siz ruhunuzla aklınızla gönlünüzle sevip bişiler yapalım birlikte dediğiniz insanın size yakışıp yakışmadığını merak bile etmezsiniz.

sonra da arkanızdan derler:

-ay şunlarda birbirlerinde ne buluyorlar anlamıyorum. hiç de yakışmıyorlar.

ama siz bunu duymayacaksınız. Arkanızda kalacak laf.
bir dedikodu olarak koridor duvarlarında azıcık yankılanırlar o kadar...
hüzün bulvarından aşk çıkmazına doğru ilerlerken sağda bulunan sevgi cafede oturan, kalbinin güzelliği gözlerine yansımış olan kızdır.
-kudret, bu benim astronot kız arkadaşım. Nasıl yakışmış mı bana?
+biraz havayi duruyor. sana daha oturaklı biri lazım.
-altına sıçabilir mi yani?
+ne bileyim böyle daha ağır başlı, böyle hem havalı ama biraz aynı zamanda düşünceli ama azıcık söz dinleyen arada naz yapan ama uzatmayan ve sabırlı biri daha sana uyar sanırım... belki de biraz hırçın ama sözünün arkasında duran. sürprizlere açık olduğu kadar bağnaz. aşağı inerken yukarı kalkan. pötükareli severken çizgili giyinen. picasso'nun mavi serisine hasta olan birisi. içen ama aslında hiç içmemiş olan. gece denize girebilen ama hiç denize girmemiş olan. ayağa kalkan, dikkat çeken ama silik gibi... arada çakmak çakmak yanar gibi sonra söner gibi... anladın değil mi ne demek istediğimi?
-namuslu bir kız diyorsun yani...
(bkz: sırf amı var diye de bir insana kadın denmez)
ailesine yakışan kızdır.
olgun, zeki ve erdemli kızdır.
erkeğini hiç bir zaman yerin dibine sokmayan kızdır.
dırdır etmeyen, trip atmayan ve ota boka ağlamayan kızdır.
erkeğin (varsa) ağırlığını gururla kaldıran kızdır.