bugün

vardır böyle insanlar, evet. misal ben; geçenlerde yolda yürüyorum... bir an yanımdakine dönüp "olum şu uzaktan salınarak gelen hatun birazdan topuğunu kıracak" dememle aradan geçen bir dakikanın ardından hatun tam bizi arkasında bırakmıştı ki, kendisinden ince bir feryat yükseldi: "ahh"

edit: şimdi bu başlık silinecek desem moderatörler beni göt etme yarışına girecek, demesem noldu diye nanik yapan yazarlara işin yoksa laf yetiştir.
bazen hiç de zor olmayan bir yetenektir.
örneğin;*sınav esnasında kopya çekerken uzaktan hoca sizin kopya çektiğinizi farkeder göz göze gelirsiniz. hoca yerinden kalkar ve size doğru yönelir. herkes 1 dk. sonra sıfır alacağını bilir.
dezzy * brotherin sahip oldugu yeti. biraz daha gelişmişi orası ayrı.
(bkz: lost)
(bkz: gol olur)
(bkz: psişik)
(bkz: tahmin etmek)
(bkz: yetenek)
(bkz: tahmininiz yanlış çıktı)
(bkz: şıcarım öyle yeteneğin içine)
nextfilminin konusu olmuş yetenektir.
dizi izlerken tavan yapar.

(bkz: dizi izlerken bir sonraki sahneyi tahmin etmek)
bilme yeteneği olsa anlarım ama tahmin etme yeteneği olunca pek bir anlam veremediğim yetenek. az çok hepimiz tahmin edebiliyoruz değil mi sonuçta. çıksa da çıkmasa da yapıyoruz bunu evet. o yüzden pek de büyük bir halt değildir.
olasılıksız okuyucularının aşina oldukları yetenektir. ne var ki gözler kapalı iken işe yaramaz bu da bir dipnot olarak bu sayfaları süslesin..
dünyayı kontrol edebilme yeteneğiyle eşdeğerdir. şimdi diyelim ki şuandan itibaren böyle bi yeteneğiniz var;

1)evden çıkarsınız arabanıza binersiniz, e-5'te ilerlemektesiniz.. 700 mt. ilerdeki kamyonu gördünüz, ilerlemeye devam ettiniz, kamyonun arkasına kadar geldiniz, sürüş mesafesi bir kamyon için uygun, bir dakika sonra kamyonun frenlerinin patlayıp, bariyelere sizinde kamyona çarpıcağınızı gördünüz, hemen frene bastınız, 2 sağ şeride geçtiniz ve bommm kamyon bariyerlerde! tebrikler yeteneğinizi kullanmanın 45. dakikasında hayatınızı kurtardınız.

2)mahalle esnafıyla konuşmaktasınız, futbol muhabbeti.. siyaset.. menderes zamanında geldim ben buraya amcaları... karşı kaldırımda, bir mercedes durur, şöför telaşla arka koltuğa koşar, kapıyı açar, arabanın içinden yaşlı bir amca inmiştir. bir dakika sonra, adamın evdeki hırsızlar tarafından, kafasına vurularak öldürülceğini görürsünüz ve hemen seslenirsiniz ''bey amcaa! evde hırsızlar var!'', nezarette geçirilen bir gecenin ardından, hırsızların sizin olayla bağlantısız olduğunuzu ifade etmesinden sonra, karakolun çıkış kapısında siyah bir mercedes beklemektedir. tebrikler! artık önemli bir kimya şirketinin %30 ortağısınız!

3)ofisinize kurdurduğunuz bilgisayar sistemi ile, tüm dünyadaki borsaları,altın fiyatlarını,petrol fiyatlarını görmektesinizdir ve yeteneğiniz sayesinde an ve an paranız artmaktadır.

4)3 ayın sonunda kazandığınız paralar ile yaşlı amcamızın kimya şirketini uygun bir fiyata almışsınızdır, kimya şirketinin sahibi olduğunuz gün, büyük klüp, galatasaraylı işadamları derneği gibi prestijli yerlerden yıllık üyelik teklifi almışsınızdır.

5)to be continued...
(bkz: next)****
(bkz: tahmin etme yeteneği ne lan)
tanım: herkes de var olan yetenektir. ne yani tahmin edemeyen insan olabilir mi? doğru yanlış beni ilgilendirmez. tahmin ettim mi?ettim.
subjektif konularda iyi de toplum içerisinde paylaşıldığında pis bi yetenektir bu.
bende bunu barındıran insanlardanım.

misal bir gün liseliliğin verdiği o heyecan mı dersiniz, mallık mı dersiniz sınıfta top oynuyoruz. nasıl ama, çerçeveler iniyor. top bir kızın kafasından öbürününkine sekiyor.
bütün gerizekalı ergenler güçlerimizi birleştirip rövaşata çekiyoruz. (tsubasa mısın lan? ehaha, o aralar çok ünlü tabi) kızların omuzlarından yükselinip kafa atılıyor. (sırf temas olsun diye dimi lan pezevenk)

sonra yine hislerime güvendim ve "bırakın olm bak hoca gelicek şimdi, yeter! topsuz kalıcaz yine." dedim ve dışarı çıktım.
çıkmaz olaydım sınıfa girdiğimde yüzlerde bi kızgınlık ifadesi "ne biçim şaka lan bu?" bakışı atıyo herkes.
bende "söylemedim lan" bakışı attım. onlarda "biz öyle bir şey demedik nerden çıkardın, çakal!" bakışı attılar yeniden.
bende "bir dakika sonra söyleyecektiniz." dedim.
yüzlerde "ananı avradını, herif harbi biliyo lan!" ifadesiyle yerime geçtim ve oturdum.
(bkz: ilker yasin)
(bkz: döndürmeyin orda eyvah o kadar söyledik)