bugün

dünyanın en zor açılan düğümlerinden biridir. bunu yapan insan olamaz dersiniz içinizden. belki de onu yaparken hiç göremediğimizden gerçekten de insan yapmıyordur.
(bkz: tehlikenin farkında mısınız)
maharetli ellerde açılabilen poşettir.
gemici düğümünü denemek için uygun ip bulamayan arkadaşların poşeti ip niyetine kullanması durumudur.
açabilen kişinin kaynanası tarafından sevileceği varsayılır.
kaynanaların sevmeyeceği gerçeğini yüzümüze vurur.
anneannenin düğümlediği poşettir o poşet. ama o düğümü açtığınızda içinden müthiş anneanne kekleri, börekleri çıkar. yani bana bunu hatırlattı en azından.
içinde mutlaka meni dolu peçetelerin, gizlice içilen biraların (en güzeli cips paketinin içine konulmasıdır) yada içine koyduğunuz pislik içeren mecmualar ve "birisi görür bari sıkı bağlayayım'da açmasınlar" dediğimiz poşetlerdir.
açık zeytin satan tezgahtarların itinayla düğümlediği poşettir. kaç yaşıma geldim hala yırttırıyorsunuz bana şu poşeti orospu çocukları!
bir daha açılmayacakmışcasına kapatılan kavanozla eşdeğerdir.
sanki devlet sırrı saklıyo amünüm. o nasıl bağlamak lan, kısmetimizi bağlıyo sanki amçük.
her türlü pazarcı esnafının maharetle bağladığı poşettir. ağzını kesmek zorunda kalır, poşeti mundar edersiniz.
iki ucu yoktur. ucunu katlamak suretiyle bağlanmıştır. dişlerle durum halledilebilir lakin nazik davranılmalıdır. ince olunmalıdır poşete karşı. yoksa poşedi yenilemek gerekir. bu durum o poşeti açnayı öğrenene dek sürecektir. herkes bilir ki; annelerin zulasında milyonlarca poşet vardır.
Hava almasın bayatlamasın diye ağzını kapıyoruz poşettir. Lakin iş poşeti açma kısmına gelince heder oluyoruz adeta.
yırtılmaya mahkumdur.
ortasından tut ve sadece yırt.
rica ederim.