bugün

Aslında hiçbir yere gitmiyor. Eski sevgiliye eski bilgisayarımı hediye ettim. Kızla nişanşıydık bu yüzden ayrıldık. Vidyo foto rekavıri diye Pro gram yüklemiş netten ve kız kardeşiyle felekten bir geceyi cebe attığımız görüntüleri izlemiş. Bir de bana aydın, laik olduğunu söylüyordu. Hani laiklik? Hani aydınlık? Ayrıldık ayol.
ümraniye çöplüğüne.
Üzerine başka veri yazılmadığı sürece bir yere gitmiyor. Sadece dosya isimleri siliniyor. Ama üzerine başka bir veri yazılır veya biçimlendirme yapılırsa silinir ve bir daha geri getirilemez.
bu bir data transferi değildir. o yüzden hiçbir yere gitmez. sadece okunamayacak şekilde 'bit'ler boşa çıkar ve okuyamazsın ama üzerine yeni dosya yazılabilir hale gelir.

çeşitli programlarla üzerine yazılmış veri olsa da biçimlendirme dahi olsa da bunları geriye getiren programlar mevcut. tabi ücretsiz olanları değeri kadar hizmet eder. ücretini öderseniz çok farklı fotoğraflara kadar erişebilme imkanınız var.
0 ve 1'lerde gizli herşey.
Bilime göre hiçbir şey yoktan varedilemez veya yok edilemez.

Bunlar tanrının işi, geri dönüşüm kutusunun değil.

içine bilgi kaydedilebilen tüm cihazlar zannettiğiniz gibi boş bir şekilde üretilmez. Aldığınız bir hafıza kartı aslında sonuna kadar doludur. Mesela 16 gb hafıza kartı aldıysanız 16 gbsi de doludur. Ama bir şey ifade etmeyen dizilimlerle. Bir şarkı kaydettiyseniz, zaten dolu olan diskin içindeki o anlamsın ifadeler, şarkının çalmasını sağlayacak anlamlı ifadelere dönüşür. Şarkıyı sildiğinizde de tekrar o anlamsız ifadelere dönüşür ancak ilk halinden biraz farklı olmak üzere.

Sildim zannettiğiniz şey aslında kolayca erişimizin engellendiği bir yere gider ve siz hafızanın tamamını başka şeylerle doldurana ve onun kapladığı alana ihtiyaç olana dek orada durur. Üzerine yeni bilgi yazılmadığı sürece, sildim sandığınız şey sadece gözden kaybolur.

Silmek ya da üzerine yeni veri girmek bir şeyi yok etmez. Sadece şeklini değiştirir.

Uzun uzun anlattım kısa örneğini de vereyim; 1 kilo oyun hamurunuz var. 500 gramı ile büyük bir gökdelen yaptınız. Gökdeleni tekrar yuvarlak bir oyun hamuru topuna çevirdiğinizde gökdelen artık ortada yoktur ama 500 gram oyun hamuru hala elinizdedir, yeni şekillere sokabilirsiniz. Ama sonuç olarak bir şeyi yok etmiş de değilsiniz.
yüklenen dosyalar nereden geliyor?
Yüklenen dosyalar bir yerden gelmiyor. internete girdiğinizde 20 gb bir oyunu indirmek için indir tuşuna bastığınızda, bilgisayarınız ya da cihazınız neyse elindeki 20 gblik oyun hamurunu ayırıyor ve internetten gelen bilgilere göre ona şekil veriyor.
Silme işlemi yapıldığında, Veri Harddisk içerisinde Saklanır. Silinen; bilginin, adresleme girdisidir, sadece. Böylece, sistem tarafından bu girdi boş olarak görülür. Bu sebeple, aynı bölgeye yeni dosyalar yazabilir.
Bunun için bir şey yanlışlıkla, silinirse ve bu bilgi lazımsa bilgisayarda işlem yapmadan, bir bilenden yardım alınır ki, silinen kurtarılabilsin. Silmenin üzerine işlem yapıldıkça, kurtarma zorlaşır, dolayısıyla maliyet, artar der işin, erbapları.