bugün

Okul çağı öncesi bilgisayar oynayan her erkek çocuğunun olmak istediği meslek. iyidir hoştur o ayrı.
kazanamayanların bok atmaktan çekinmedikleri bölümdür.
mühendislikler arasında en dandik bölümdür. yok yani hala pascal öğretiliyor.

(bkz: Why Pascal Is Not My Favorite Programming Language)
şu anda okulunu bitirmiş, bitirmemiş herkesin olduğu mühendislik bölümü, format atmayı bilen mühendis bu ülkede.
elektrik elektronikten kolay,endüstri mühendisliğnden de daha çok mühendislik olan,okuyanların genellikle memnnun olduğu mühendislik.
oğlana o kadar dedik tıp diye dedirten bölüm.
bu sene yeditepe üniversitesinde yarı burslu girdiğim bölümdür umarım pişman olmam.
Uludağ sözlükte bir çok yazarın bok attığı, ama buna rağmen hepsine meydan okuyarak bu sene hazırlığını seneyeyse kendisini okuyacağım bölüm.

Geleceğe not: Olur da prof. Olursam, bu sayfayı açıp, hepinizi tek tek rezil etmezsem de grup siksinler beni.

Edit: birde eksileyen tembeller var, çalışın muhteremler. Eksi atmakla intikamınızı almış olmuyorsunuz, beni güldürmüş oluyorsunuz sadece.
sivaslı erkek olanlarının tırt cıkması muhtemel bolumdur.
adayı olduğum meslek grubu. hakikaten çok zor bir bölüm. kodlayarak sabahladığım çok olmuştur.
Kuzenim elektrik elektronik seçti selçuk uniden bilgisayar muhendisligine rahat giderdim ama elektrik ektrknik ezer atar dedi bilemeyiz tabii ha ben mi ilk 30 bine gidersem ki hedefim bu mimarlık istiyorum bilgisayar mühendisliği seçmem.

Normal bölüm.
kocaeli üniversitesinde bir arkadaşımın okuduğu bölüm.

o değil de ne iş yapar bunlar?
4 yıl boyunca imza atmayı öğrenmektir. geri kalan tüm işler tekniker, teknisyendedir.
Mezunu olduğum bölüm. Yazılımdan donanıma farklı pek çok alanda çalışabilirler. Çok memnun olduğumu söyleyebilirim.
ülkemizde avrupadan farklı olarak mühendislik alanında verilen , lisans eğitiminde bilgisayarla alakası olmayıp, binlerce teorik dersin verildiği bölüm.
almanyada ve yurtdışında birçok bölümde informatik ismiyle anılıyor.
Acilen adının değiştirilmesi gereken bölümdür. Sırf adında Mühendislik geçiyor diye matematik ve fiziğin en baba konularının dayatılması hasebiyle insanı bunalıma sokan bölümdür ayrıca. bu nedir ya benim gördüğüm fiziği, fizik okuyan arkadaşların bile çözemeyeceğine inanıyorum. Elektrik ve manyetizmadaki intagraller yüzünden bil. Müh. Mü okuyorum yoksa bilgisayar, fizik ve matematik threesome mı yapıyorum bir anlam veremedim. Yapacaktın bölümün adını bilgisayar geliştiriciliği, kurtulacaktın tüm bu dertlerden. Tamam yazılım Mühendisliği diye bir dal da var ama onda da donanım gösteriliyor mu bilmiyorum.

(bkz: sözlük sesimi duy lan allahsız)
üretken insanların mesleğidir. herkes okuyamaz. adam yazmış sayısal loto gibi;

1 elektrik
2 elektronik
3 elektrik ve elektronik
4 elektronik ve haberleşme
5 endüstri
6 fizik
7 gemi inşaatı ve gemi makineleri
8 gemi makineleri işletme
9 genetik
10 gıda
11 harita
12 havacılık ve uzay
13 inşaat
14 işletme
15 jeofizik
16 jeoloji
17 kimya
18 kontrol
19 makine
20 maden
21 matematik
22 mekatronik
23 metalurji ve malzeme
24 meteoroloji
25 mücevherat
26 nanomühendislik
27 nükleer enerji
28 petrol ve doğalgaz
29 peyzaj mimarlığı
30 orman
31 otomotiv
32 seramik
33 ses
34 tekstil
35 telekomünikasyon
36 uçak
37 uzay
38 üretim
39 yazılım
40 ziraat
41 bilgisayar
42 biyokimya
43 biyomedikal
44 biyoteknoloji
45 cevher hazırlama
46 çevre
47 deri
48 deniz teknolojisi

tercihlerini yapmış ben "mühendis" olcam diye.
41 de bilgisayar var. denk gelmiş 41. gelmiş okuyor. ondan sonra;

- hocam sınavda bunun nesini sorcaanız?
- bu dersler bi halta yaramıyor eletıronikçi mi olacaz sanki.
- biz matamatikçimiyiz ki bu kadar zor diferansiyel görüyoruz.
- böyle bölüm olmaz olsun.
- pıroğramlamaya kafam basmıyor.
- bu hocalar çok mal.
- niye ben 3. kez birinci sınıfı okuyorum?
- hocalar beni niye geçirmiyor, bana niye taktılar?

diye söylenip dururlar. oh be. içimi döktüm. bırakın gidin lan okulu.
Taban Puanlarına bakıldığında endüstri mühendisliği ile elektrik-elektronik mühendisliğinin çok gerisinde kalmış bölüm.

Eskiden insanların burun kıvırdığı makine mühendisliğiyle yarışır olmuş. Vay anasını.
Ne iş yaptıkları hakkında en ufak bilgisi olmayan insanların sürekli yorum yaptığı meslek. Bilgisayar tamircisi değil bu adamlar kabullenin artık dedeler teyzeler babaanneler.
dışardan bakanın bir bok anlamayacağı meslek. hele bi içeri gir, nasıl götünden kan çekiyorlar. puana göre buraya gidenin vah haline. bu meslek "kodlarla yaratmak"tır çünkü, hiç olmayan bir şeyi milyonlarca kuralı gözeterek yaratmak. bir resim düşünün, hayal edilir ve çizilir. bu da ona benzer. önce amacını belirlersin. sonra algoritma ile yolunu tasarlarsın. en sonunda da sıfırdan, sadece yazılarla bir program yaratırsın. "sadece yazılar" diyorum bak dikkatini çekerim. biraz zekaya ihtiyacın var burada okumak için. ha zeka da yetmez. çalışıcan, it gibi düşünicen; deniyecen, başaramayıp küfür edicen. "nerden geldim ben bu bölüme amk" diyecen. ama başarmaya başladığında emin ol haz almaya da başlayacaksın.
yeni tanıştığım bir ablanin uludağ üniversitesinde oğlunun okuduğu bölüm. söylerken isyan ediyordu kadıncağız.
aslında computer science yani bilgisayar bilimi olan meslek. uzay çağındayız, yıl oldu 2014, ilk çeyreğini de bitirmek üzereyiz, hala bu mesleği yapan insanların sürekli format attığını, çocuklara bilgisayar ayarladığını falan düşünenler var.

bu mesleğin aslında ne olduğunu kabaca öğrenmek isteyenlere: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_bilimi

format atmakla, bilgisayar ayarlamakla pek de alakası yokmuş değil mi?
gönül rızası ile gideceksen git. seviyorsan git. para için gidiyorum kod yazıp zengin olacam diyorsan sen gelme.
komşusunun evine en çok ziyarette bulunan üçüncü meslek grubudur.

1- ev hanımı
2- sütçü
3- bilgisayar mühendisi

(bkz: şu bilgisayara bi bakıversen)
bilgisayar dalında okumak isteyenler için en güzel meslek. para bok gibi, ünvanın zaten müthiş. son zamanlarda yazılım mühendisliği de revaçta ancak bilgisayar mühendisliğinin de ondan geri kalır yanı yok.