öncelikle, ben bu yazımı berberime yazdım: sağolsun.

tanım da şu şekilde olabilir: gidilen berberde görmeye alışık olduğumuz, rafta duran şampuan(lar)dır,

misal benim berberimde blendax, pantene, clear, elidor, head and shoulders ve duru markalı farklı şampuanlar var,

sağolsun her gidişimde de saçımı yıkayacağı zaman soruyor 'hangisini kullanayım abi' diye,

berberimin her markanın şampuanın özenle alacağından emin bir şekilde her defasında yeni bir şampuanı deniyorum,

bugüne kadar da duru hariç hepsini kullandım, bahsettiğim şampuanların hepsi oldukça iyiler, ama nedense hepsi aynı gibi geliyor bana: çünkü o harika koku unutulur gibi değil, elma kokuyor buram buram,

seviyorum hani.

gelecek saç kesim işlemimde de 'duru'yu kullanacağım bakalım, umuyorum ki onda da aynı kokuyu ve kıvamı bulacağım,

sağolsun berberim sayesinde saçlarım ahenkle dans ediyor,

ancak günlük hayatta bazı sorunlar yaşıyorum, çünkü o kadar alışmışım ki, kendi evimde berberdeki aynı markaların aynı özellikteki şampuanlarının hepsini denesem de berberimde aldığım o kokuyu, o tatmini vermiyor,

ne yazık ki anafikir: bu markaların hepsi de üç kağıtçı çıkıyor, üstadım.
berberde hergün onlarca kişinin saçını yıkayan ve bu konuda uzmanlaşmış insanlar bulunduğu içindir ki berberde yıkanan saçla evde yıkanan saç hiçbir zaman kişi üzerinde aynı etkiyi bırakmaz.sonuçta adamların işi bu.
(bkz: şişelerin hepsinde aynı markasız şampuan olmasın) *
sadece kutusu marka olan, içerik olarak muhtemelen yeşil elmalı şampuan içeren hededir.
hep orda duracak olan şampuan .
Zamanında eve alınıp kullanılmış boş kutudur.
gösteriş amaçlı süs olarak duran şampuandır. hiç kullanılmaz zor günlerde pahalı bir fiyata salak müşteriye satılabilir.
Telefoncuların vitrinlerinde duran maket telefonlar gibidir hiç kullanılmazlar.
doğan görünümlü bir tür şahin olan şampuandır.