bugün

o kadar iyi(?) bir bakan ki, her hafta ülkeyi "yeni türkiye", "yeni program" vs. zırvalarla geçiştiriyor.
kısa bir süre içinde tipini değiştirip "yeni berat albayrak" olarak da karşımıza çıkabilecek kadar da süper karakterli olduğu düşünülmektedir.
maliye ve hazine bakmayanı.

vallahi de kendi sözü.
uçuyoruz...
şahlanıyoruz...
uyanıyoruz...
dünya bizi kıskanıyor...
oecd'de birinciyiz...
dünyada ikinciyiz...

ama bazı gerçekler var ki üstünü örtemiyorsun...

bakınız tam 18 senedir ülkemizi yöneten akp sayesinde tam 40 sene önceki ekonomik durumumuzu yakalamışız...

nasıl mı?

türkiye cumhuriyeti'nin 2019 yılında dünya ekonomisinden aldığı pay: yüzde 0.86 olmuş...

bu durum türkiye'nin 1980 yılında dünya ekonomisinde aldığı pay ile aynı.

1980 yılında da dünya ekonomisindeki payımız yüzde 0.86 imiş...
görsel

şimdi aradan koskoca 40 sene geçmiş.
dile kolay tam 40 yıl ve bu 40 yılın da 18 yılı akp dönemi.

hiç olmazsa türkiye'nin dünya ekonomisinden aldığı pay yüzde 1'in üzerinde olmalıydı...

bakınız burası çokmelli...

türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında. (gerçi o listeden de çıkardılar bizi sanırım)

1980 yılında gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinden aldığı pay yüzde 24 iken.
bugün gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinden aldığı pay yüzde 40'a çıkmış.

yani gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinden aldığı pay neredeyse 2 misline çıkarken, türkiye'nin aldığı pay sabit kalmış...

aslında türkiye'nin aldığı pay düşmüş.
neden mi?

zira 1980 yılında türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler içindeki ekonomik payı yüzde 3.57 imiş.

bugün aynı pay yüzde 2.15...

yani gelişmekte olan ülkeler dünya ekonomisindeki pasta paylarını büyütürken, türkiye'nin, gelişmekte olan ülkeler arasındaki durumu bir hayli geriye gitmiş.

tablo ortada, rakamlar ortada...
geldiğimiz bu nokta akp'nin türkiye'yi ekonomik olarak geriye götürdüğünün rakamlarla, verilerle, bilimsel yöntemle ispatlanmış halidir.

ama tüm bunlara rağmen ülkenin ekonomi bakanı çıktı ve şu tweeti attı bugün.
görsel

sevgili damat.
sen benim ülkemdeki insanların aklıyla alay edersen, kusura bakma ben de bilimsel verilerle lafı senin ağzına tıkarım.

hayırlı çokomeller.
hadi eyvallah...
Bir damat uğruna ya rab ne şirketler batıyor.
Rok un söylemiyle Ekonomik Devrimcidir.
berat albayrak bugünkü tweetinde şöyle demiş:

---------------------------------
son gelen veriler ekonomimizin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösteriyor.

ekim ayında hizmet sektörü güven endeksi %6,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,7 arttı. kapasite kullanım oranı ise %74,6'dan %74,9'a yükseldi
---------------------------------

bir akp'li sevabına açıklasın. telefon alıcam, fiyatlar fırladığı için alamıyorum. ekonomimiz çok iyiyse ben neden telefon alamıyorum? sevaptır, açıklayın lütfen.
görsel
sayesinde çokomel ve etipuf'dan soğudum.

(bkz: yüzüklerin efendisi)
Puhahahahahah. Ne günlerdi.

görsel
Göreve geldiği günden beri bana Osmanlı hanedanının bir damadını anımsatan bakanımız. Sonları da benzer olursa hiç şaşırmayacağım.
Bir muhalif olarak en sevdiğim bakan. Sağ ol beratçım bakanlıkta kaldığın her gün bize yarıyor.
2023'e kadar kal.
Simdi 4-a sınıfından berat arkadaşımız bize dolar kuru adlı şiiri okuyacak.

Dolar kuru dolar kuru
Nasıl olsa benim tuzum kuru
Ben dolar kuruna bakmam
Olsa da vatandaşın dolabı kupkuru.
Şu adama baktığında her seferinde yüzünde " dünya .ikimde değil" ifadesini birtek ben mi görüyorum?
belki de bizim bilmediğimiz gerçek görevini yerine getiriyordur.
Bakanların hiçbiri zaten bir işe yaramıyor,
Bu en azından güldürüyor.
O yüzden favori bakanım.
merak ediyorum, acaba kendisinin yerinde başka birisi olsaydı, mesela akpye muhalif birisi.. kainat liderimiz onun için ne derdi? nasıl davranırdı?
"böyle başa böyle tarak, böyle millete berat albayrak" diye yeni bir deyiş çıktı, sayesinde.
görsel
çokomelli bakan.
X olur ekonomi çalkalanır, Z deki olmayan olumlu değişiklikten bahseder.
Al kayınpederini de git şu ülkeden.hala doymadiniz mi?o kadar paraniz ,maliniz ve mulkunuz var.
Berat albayrağın hedef tahtasına oturtulma sebebi rte yi hedef almaktır. Berat albayrak bu işte ara elemandır asıl ekonomi bakanı rte dir.
Damattır.
Kafasına göre takılır.
gerçek şu ki bu adam özgür hareket edebilen bir adam değil,ha özgür hareket etse dahi tecrübesi yok denecek kadar az.lakin şahsım land olan türkiye de kararları bir kişi verir.bir kişi uygular o ne derse o olur.aslında sorumlunun kim olduğunu gayet iyi biliyoruz.
Git artık lütfen.basarisizsin kabul et.