bugün

iyi bir kitap yazmış olan hocadır.
daha çok yabancı kaynağı türkçeye çevirmiş hocadır.
klasik müzik gibi gelir adama. hoca o sözü söylerken öğrenci küçük bir tebessümle nah kalır der içinden.
cebimdeki kalan son 10 tlye göz koymuş insan modeli.sonuç mu cebimde sigaram ve aralarda içilen çaylar birde kalmış bir ders...
genellikle kitabın fotokopisini alan öğrenciyi de bırakır bu hocalar.
Sınavlarda kitap açmaya izin veren hocadır. Zaten kitap kendi kitabı olduğundan, bu durum satışları artıracaktır. Bu da hocanın işine gelir ve sınavlarda kitap açmaya izin verir.
bu hoca göttür, hatta götün önde gidenidir, okul bitene kadar kaç kitap kaç hoca, bunun türküde aynıdır amerikalısıda ,bizzat test edilmiştir. o kitaptan fotokopi çektiren öğrencileri bıraktığınız gibi umarım sizlerde hayatın bir yerinde kalır ileri gidemezsiniz.
üniversite hocasıdır.
(bkz: iyi yere tezgah açmışsın)
- bunu aldın aldın , alamadın kaldın yavrucuğum.

+ bari biraz ince olsaydı amına koyum 500 sayfa kitabı nasıl alcam lan ben.
Kötü bir kitabı olan - satamama rekorları kıran bir kitap- hocanın kitabının en azından bir kaç kişi tarafından satın alınmasını ve kendisini rezil olmaktan kurtarması durumudur. Karışık oldu biraz.
tenhada kıstırılası hocadır.
(bkz: gıcık)
Parasız kalmıştır, kendine ek gelir arıyordur.
fakir hocadır.
eğittiği neslin sonuçları açıkca görülen hoca.
kapitalizm kitapçılığın üniversite temsilcisi.
beyaz eşya taksitleri yaklaşmış olan bir memurdur.
Kapitalizmin kölesi olmuş post-liberal hocanın ta kendisidir. Kitabının fotokopisinin alınarak nispet yapılasıcadır.
bize böyle hoca denk gelmiyo amk. misal çağatayca dersinden geçmek için 35 tl vermeye hazırım ben lan. hatta 50 de veririm üzerine de kitabı almasam da olur.
neilleri tükenmemiş egosunu şişirmeye çalışan gereksiz varlıklardır.
n. k. hoca buna en net örneği teşkil eder. perspektif, bunu önemsiyorum, bana bunu nasıl izah edersiniz. . şeklinde replikleriyle meşhurdur.
türkiye'nin boku çıkmış eğitim sistemini sonuna kadar kullanan tebrik ettiğim öğretmendir.

keza bir dilci olarak çok doldurdum ceplerini.
öğrencilerinin maddi durumunu hiçe sayan hocadır. dersin ki arkadaşlar kitabı alırsanız iyi olur o kadar emek ettim alamayacak olan varsa gelsin durumu anlatsın bir şeyler yapmaya çalışırız. sen dersen ki kitabı almayan kalır, yazıklar olsun senin gibi hocaya.
Zamanında lisede başıma gelmiş olaydır.1 dersten yazılımız vardı.yazılı öncesi hoca şiir kitabını getirdi.sonra dedi ki 'isteyen alabilir kitabımdan, almayan kendi bilir' dedi ve o pis gülüşünü attı.sınıfın çoğu almıştı.ders notu olsa gam yemeyecektim.