bugün

büyük ihtimalle orhan pamuktan etkilenileren seçilmiş albüm ismi.
henüz dinlemedim ama beklentilerimin üstünde bir albüm. herkes sürü psikolojisiyle yalayınca ben de yalayayım dedim ama çok pis ıslatmışsınız.
- benim adım orman
- evet senin adın orman
- evet benim adım orman
- evet işte senin adın orman diyorum
- orman lan benim adım, benim adım orman
- hüsnüüü! gel al şu deliyi başımdan kırıcam kemiciklerini şimdi
- benim adım orman, benim adım orman, benim adım orman........
- hay ben senin!
bugün ilk defa dinledim mp3 çalarımda iyi mi kötü mü daha tam karar veremedim.şarkı sözleri güzel ve anlamlı.
''yeşildin alabildiğince yaşlandın maviye değince''
''cümleler kaçtı dağıldı dört bir yana sadece noktayım''
şebnem ferah'ın orta düzey şarkılarından biri.
rakı masası sakinlerinden şebo'ya gelen kısa ve net bir cevap için;

(bkz: ormancı)
bugun mephistodan 13,90'a kredi kartiyla taksitli olarak satin aldim. ve kasanin arkasind bu albumden yiginla durdugunu ve kasiyerlerin ordan alip direk paket yaparak bana vermeleri, album satislarinin oldukca iyi basladigini gosteriyor.

eve gelene kadar merak ettim ne cikacak diye, daha once bu sarkilari hic dinlememistim. ve eve geldim, bilgisayarimin kopyalamasini beklerken dayanamadim ilk bikac sarkiyi dinledim bile.

sebnem ferahin butun albumlerini dinlemis ve bircogunu satin almis biri olarak soyleyebilirim ki, bu tam anlamiyla bir rock albumu degil sanki. daha sofistike, daha serin, ne biliyim daha icine kapanik bir album. ozellikle can kiriklari albumunden sonra bu bizi tatmin etmeyecek sanki. o kadar yil bekledik ve aldigimiz album tamamen sozler uzerine kurulu sarkilardan olusan bir album.

sarkilar neredeyse tamamen soz uzerine kurulu. yani soz olmasa dinlenecek turden degil gibi. perdeler albumunu hatirlatti slow dedigimiz turden parcalarin agirlikta olmasi. ama yine cok guzel bir ses ve yorum bizi bekliyor.

sarkilar konusuna gelecek olursak, favorum yalniz isimli parca. gercekten guzel olmus.

ama album genel olarak oldukca yavas bir album. uzun yolda falan takacaksin cd yi, dinleye dinleye gunesin batisini izlerken kaza yapacaksin. bu turden bir album iste.

ama yine de bu ilk izlenimlerin zamanla gececegini dusunuyorum. yeni oldugu icin yadirgiyoruz sanki biraz.

seni seviyoruz sebnem.
belki yeni çıktığı için ve kulak aşinalığı olmadığı için ilk etapta beğenmedim. önceki albümlerini örnek alırsak, sil baştan ilk çıktığı zaman resmen olay yaratmıştı. ona keza perdeler. ama ne biliyim bu albümde beni dinlemek için teşvik eden farklı bir müzik yok. halâ da metin türkcan ile neden çalıştığına anlam verebilmiş değilim şebo' nun. insan 4 buçuk yıl aradan sonra inanılmaz bir şey bekliyor fakat sonuç bu olunca üzülmemek elde değil.

işini adam akıllı yapan bir şebnem ferah vardı. sanki o da yavaş yavaş boşlamış gibi. herşeye rağmen yaptığı işe kariyerine ve emeklerine saygı sonsuz. umarım tahminimden daha iyi bir satış başarısı yakalar bu albümü.
merhaba gibi güzel bir açılış şarkısıyla -insanı heyecanlandırmaya- başlayan, sonrasında o heyecanın yerini beklemeye bıraktığı* şebnem ferah albümü. belki zamanla aşık olunur, sevilir. bir de o kapak fotoğrafındaki haliyle sin city karakterlerinden biri gibi olmuş sanki.
ilk önce ismiyle hayal kırıklığına uğratan, sonrasında kapağıyla şaşırtan'bu ne böyle' dedirten, şarkılarla iyice kötüye giden albümdür.
şebocum kusura bakmasın ama serapmış hariç diğerlerine dayanamadım.

edit: özür dilerim şebocum; olmuş. ilk önce soğuk oluyo ama sonra alıştıkça ısınıyosun. herkes girsin.
şebnem ferah'ın kendi standartlarının çok altında kaldığı ve 4-5 yıllık bir aradan sonra oluşan beklentiyi karşılayamadığı albümü. elbette çok kötü bir albüm değil ama olmamış yani buna başka yönden bakmanın yok tarzı şöyle oldu, yok bak dinledikçe şarkılar güzel geliyor falan diye kastırmanın alemi yok. bildiğin olmamış. bir şebnem ferah albümü ve bir tane çarpıcı şarkı yok. alışılmadık bir durum.
albümü dinler dinlemez çok beğendim, hiçbir şsrkısı havada kalmadı hiç kulağımı tırmalamadı. vay be herkes bayılcak diye düşünürken olumsuz eleştirileri görünce şaşırdım. ben bu kadın söz konusu olunca objektif olamıyorum sanırım, ne yapsa güzel... işte böyle bir kredisi var onun bende ve benim gibi onu sevenlerde. yeter ki bu kadar açmasın arayı.
tazecik şebnem ferah albümü. şu an dinlemekteyim albümü ve can kırıklarına göre yumuşak bir albüm olduğu kesin.dinler dinlemez insanı kendine bağlamıyor ama güzel şarkılar var.şebnem ferah şarkıları dinlendikçe güzelleşir diyip dinlemeye devam edeceğim albüm.
şebnem ferah'ın merakla beklenen ancak bekleneni veremediği iddia edilen albümüdür. bu eleştiriyi getiren herkesin beğendiği şarkıların başka başka olması albümdeki tüm şarkıların beğenildiğinin bir şekilde göstergesi olabilir aslında. ben mi? sanki tek bir şarkı dinlemişim gibi hissettim albüm bittiğinde ama gelecekte ne olur bilinmez. *
şebnem ferah sevenlerin asla yadırgamaması gereken tam tadında olmuş, dinlendikçe anlaşılan bir albüm daha. kadın sanatçı yahu şarkılar havadan inmiyor ki ne yaşadı, ne hissetiyse hepsini albümünde bizlere yansıtmış. başından sonuna kadar tüm parçalarda yaşanmışlıkları hissetmek hiç de zor değil, sonuç olarak yine bizleri bizden alan ve takdir edilmeye değer bir eser ortaya çıkmış. ülkemizde böyle sanatçılar nadir olduğundan korsandan uzak durulup, alınan albümlerle sanatçılar desteklenmeli ki yeni ve kaliteli nice albümler daha yapılabilsin.
Bu kadının dilinin kemiği yok. Yarın birgün bugun ormana girmek serbesttir derse şaşmam..
bu albüm şebnem ferah albümlerindeki "eksiksiz bütün şarkıların hit olması" özelliğini yoketmiş neyazıkki. içinden güzel bir şarkı aratıyor. bulunanlar da ilk dinleyişte değil de, dinledikçe güzel geliyor insana. özellikle can kırıkları albümüyle beklentileri çok yükseğe çıkaran şebnem ferah, bu albümde -can kırıklarından sonra- biraz hayal kırıklığı yaşatmıştır. artık kısa cümleler kuruyorum tadında dingin, soft bir albüm olmuş. * ama yinede hoş, dinlenesi bir albüm.
ilk dinleyişimde beni sarmadı. ancak zamanla dinledikçe keşfedilecek değerlere sahip olduğunu tahmin ediyoruz.
dinledikçe değişirmi bilmem ama serapmış dan ötesini dinlemek çok keyif vermedi.
(bkz: benim adım elvan dalton)
çok öncesinde, ilk dinleyişten sonra albüm hakkında yorum yapacaktım fakat bundan kaçındım. tükürdüğümü yalamaktan korktum ki iyi ki de korkmuşum. zira ilk dinleyişte içine çekmiyor bu şarkılar, benimsetmiyor kendini. hepsi berbat gibi geliyor.

fakat sonraları anladım ki, harika lan şarkılar! hepsi günlerce dilime dolandı, dolandı...

kısacası gayet başarılı ve güzel bir albüm.

son olarak uçurtma şarkısının bizlere göz kırpan nakaratıyla sizleri baş başa bırakmak isterim:

"ben en güzel şarkımı henüz yazmadım..."
bende ilk günler dinleyip burun kıvıranlardanım. ama şimdi her gün defalarca döndüre döndüre dinliyorum bu albümü. garip..
gittikçe daha çok sevilen ama ne olursa olsun genel olarak çok durgun olduğu kabul edilen albüm.
ilk dinleyişte bir saatim çalmadan, bir gözyaşlarımızın tadı aynı, bir sil baştan, bir kalbim tadı alamadığım albüm. ama hani bazı şarkılar dinlendikçe siner ya insana, sanki bu da onlardan. beklemedeyim sözlük.
güncel Önemli Başlıklar